(38) Studentský život je super

Být studentem je děsně super. Studentský život je jedno z nejlepších období života. Do 18 let musíte dělat, co vám rodiče přikáží. Ale nemáte žádné velké problémy. Když studujete na univerzitě, musíte chodit na přednášky a cvika (= praktická cvičení) a skládat zkoušky. Ale večer jdete do baru a dáte si pivo. O víkendu jdete na výlet nebo jste doma a koukáte na film.

Čeští studenti stejně jako jiní studenti rádi jezdí do zahraničí. Díky Evropské Unii máme možnost vyjet díky programu Erasmus na půl roku nebo rok na jinou univerzitu. Každý by to měl zkusit! Poznat jinou kulturu, jiné lidi, udělat si nové přátele, ochutnat jiná jídla,… Prostě získat zkušenosti.

Během studia můžete pracovat na brigádě – tedy práci pro studenty. Mnoho studentů pracuje při studiu pár hodin týdně. A potom o letních prázdninách (tedy v červenci a srpnu). Další možností je stáž. Stáž je často neplacená práce v české nebo zahraniční firmě. Dokumenty pro stáž zajišťuje univerzita.

Studium můžete v Česku ukončit, když je vám 15 let. Neznám nikoho, kdo by v 15 ukončil studium. Všichni studují alespoň do 19, kdy složí maturitu (= maturitní zkoušku). Mnoho studentů pokračuje studium na odborné škole, kde se připravují na konkrétní zaměstnání. Zde je výuka praktická. Nebo jdou na univerzitu. Zde je výuka spíše teoretická a trvá delší dobu. Pokud chcete být inženýrem, strávíte ve škole 18 let. Pokud chcete být vědcem, studujete i 21 let!

Myslím si, že vzdělání ve škole je důležité. Ale nesmíme zapomenout, že pro život je důležité i sociální vzdělání – tedy umět mluvit s lidmi, nebát se nových kontaktů, umět telefonovat a psát dopisy a emaily bez chyb.

©SlowCZECH

Pokud jižá pracuješ, jaká byla Tvá studentská léta? Vrátil byses do školy?

A pokud jsi student, jaké to je? Už se těšíš do práce? 🙂

Těším se na vaše odpovědi,

Vaše Eliška

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.