(092) Řidič taxi a Iditarod Trail

“Když jsem byl zamlada na vojně, pracoval jsem tam jako řidič. Na začátku jsem jen řídil osobáky (osobní vozidla). Později i náklaďáky (nákladní vozidla).

Po vojně jsem si řek’, že se stanu řidičem z povolání. A to řidičem autobusu. Ale po třech měsích jsem zjistil, že to fakt není nic pro mě. Vůbec mě to nebavilo: jezdil jsem jen pět kilometrů tam a pět kilometrů zase zpátky, pořád tu stejnou trasu. Sem a tam. Tam a sem. K zbláznění. Lidi byli často fakt nepříjemný. Jo, a taky jsem přibral 4 kila!

Mám ale řízení rád. A tak jsem změnil taktiku. Koupil jsem taxi a hurá, teď jsem řidičem taxi. Jezdím na různá místa, do různých měst, vozím různý lidi – a každej člověk je něčím zajímavej. Když jedu třeba z Prahy do Budějic, dovím se spoustu zajímavejch věcí. A když vezu studenty z nějaký párty, jsem rád, že se můžou bavit a pak nemusej řídit opilí.

Posledně jsem vezl závodního cyklistu, kterej mi vyprávěl o svym velkym snu – zúčastnit se legendárního bajkovýho závodu Iditarod Trail na Aljašce. Prej ho jezděj jen blázni, ale týpek, kterýho jsem vezl do Budějic, jako blázen nevypadal. Ten závod se jezdí už přes 30 let a to na lyžích, na kole anebo se dá jít pěšky. Krajina je mega nádherná, ale teplota až -60°C se prej nemusí líbit každýmu.

Délka závodu 1600 kilometrů je taky veliká čelendž. Co mě ale nejvíc dostalo do kolen, je to, že se závodník o sebe musí starat sám, o jídlo a spaní se stará sám, nemá gpsku, nemá telefon, nemá žádnou naději na záchranu, když se ztratí. A tak vlastně nejde o to vyhrát, ale přežít. Když mi tohle ten týpek řekl, tak jsem si řekl, že to asi blázen bude! Já bych se na Aljašku vydal jen lovit ryby a stavět sněhuláky, haha.”

 


Poznámka: Kdysi jsem byla na přednášce Jana Kopky, extrémního cyklisty, který Iditarod Trail jezdí. Přednáška byla neeeeeskutečně zajímavá, mrkněte na nějaká jeho videa, například na toto

Youtube Jan Kopka Aljaška 2014
www.jankopka.cz

Music credit

Happy Life by FREDJI https://soundcloud.com/fredjimusic
https://www.facebook.com/fredjimusic/
Music promoted by Audio Library https://youtu.be/u4PI5p5bI9k

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.