(122) REAL CZECH – lektorka Eliška

Ahooj jak se máš? A new episode of REAL CZECH SlowCZECH is here! Today with a very good friend of mine and a language tutor, too. Eliška. Yes, another Eliška because Eliška is the most popular name in the Czech Republic 🙂 So, are you looking forward to meeting her?  If you dont know Eliška yet, I will tell you more about her at the end but now let’s listen to the interview!

What will you hear?

  1. MODIFIED and simplified VERSION at a SLOW pace
  2. ORIGINAL version at a SLOW pace (read by me, Eliška)
  3. REAL CZECH = ORIGINAL version

No more talking, let’s go! Jdeme na to.

Moje otázky pro Elišku:

  1. Proč učíš češtinu? Proč neděláš něco jiného? Co se ti na tom líbí?
  2. Ty ještě umíš německy a španělsky. Je podle tebe čeština těžší než tyto dva jazyky?
  3. Jaká je metoda, která ti nejvíce pomáhá učit se cizí jazyky?
  4. Jak důležitá je osobní motivace?
0:00 – 5:47

0:49 – Proč učíš češtinu? Proč neděláš něco jiného? Co se ti na tom líbí? “Jeden můj student říká: “Jako slepý k houslím.” To znamená, že učím náhodou, že to nebyl plán. Na univerzitě jsem studovala němčinu. Potom manžel dostal práci v Mexiku a přestěhovali jsme se do Mexika. Ale já jsem neuměla španělsky a nevěděla jsem, jakou práci budu v Mexiku dělat. A tak jsem začala učit němčinu online. Ale nebylo to ideální. No, a co teď? Řekla jsem si – proč ne češtinu? A to bylo moc fajn! Bavilo mě to a učit češtinu mě baví i dneska. Studenti mají zajímavé otázky a já se každý den naučím něco nového. Proč? Když jsi rodilý mluvčí, je pro tebe tvůj mateřský jazyk automatický. Ale když musíš mateřský jazyk ukázat cizinci, je to jiné. Hledáš, jak jazyk funguje, jaká je struktura a pravidla. A tak se díky studentům dívám na češtinu trochu jinak. A to se mi opravdu líbí.”

2:37 – Ty ještě umíš německy a španělsky. Je podle tebe čeština těžší než tyto dva jazyky? “Čeština je možná těžší než němčina a španělština. Ale já nerada říkám, že ten jazyk je těžký a ten jazyk je jednoduchý. Každý jazyk je jedinečný. A já si myslím, že není dobré se na začátku studia stresovat, že čeština bude komplikovaná.”

3:17 – Jaká je metoda, která ti nejvíce pomáhá učit se cizí jazyky? “Pro mě je důležité, že se studentovi líbí studium. Nemůže to být povinnost. Musí to být pozitivní a musí se mu to líbit. Nejlepší je, když je čeština jeho hobby. A co mi pomáhá? Mít pořád jazyk okolo, žít v něm, používat ho. To znamená, že dělám aktivity jako každý den, ale dělám je v cizím jazyce. Například poslouchám audio knihy, podcasty, dívám se na seriály, čtu knihy, dívám se na youtube. A mluvím s lidmi. Myslím, že mluvit s lidmi je moc důležité. A když udělám chybu – to nevadí. Proto nemám ráda učebnice. Učebnice mi evokují negativní emoce ze školy.

4:37 – Jak důležitá je motivace? Motivace je nejdůležitější. Když máš velkou motivaci, každý den strávíš dlouhý čas s cizím jazykem. A ani nevíš, jak to je možné. Někdy lidé říkají “Nemám na cizí jazyky čas. Nemám talent.” To je podle mě hloupost, to není pravda. Když máme silnou motivaci, není komplikované si najít čas. Jazyk je priorita. Baví nás to, líbí se nám to, trávíme hodně času s cizím jazykem. A pomalu jsme lepší a lepší. 

Eliško, děkuji za rozhovor! A ať tě učení baví víc a víc.

5:47 – 13:30

5:56 – Proč učíš češtinu? Proč neděláš něco jiného? Co se ti na tom líbí? “Jak by řekl jeden můj student: “Dostala jsem se k tomu jako slepý k houslím.” Já jsem na vejšce studovala němčinu a když jsem dostudovala, tak jsme s manželem kvůli jeho práci odjeli na pár let do Mexika. Jenže já jsem v tý době nemluvila španělsky a moc jsem nevěděla, co tam vlastně budu dělat. Takže jsem začala učit němčinu online. Ale abych řekla pravdu, tak to nebylo úplně ono. Takže jsem hledala nějaký další možnosti. A začala jsem pokukovat po češtině a začala jsem ji trochu učit. No, a to se mi hrozně zalíbilo. Takže potom jsem přestala učit němčinu a začala jsem učit už jenom češtinu. A učit češtinu mě strašně baví, protože se díky studentům a jejich otázkám pořád učím něco novýho. Protože když je člověk rodilý mluvčí nějakýho jazyka, tak ho prostě používá automaticky. A vůbec o něm nepřemejšlí. Ale když ho musí vysvětlit někomu jinýmu, tak se ten jazyk sám vlastně musí pořádně naučit. Musí se naučit, jak ten jazyk funguje, jaký má pravidla. Takže když každej den pracuju se studentama, tak se musím na češtinu dívat z tý jejich strany, z tý druhý strany. A to se mi strašně líbí.”

08:20 – Ty ještě umíš německy a španělsky. Je podle tebe čeština těžší než tyto dva jazyky? “Čeština asi je těžší než němčina než španělština, ale já todle dělení na lehký a těžký jazyky nemám moc rád. Prostě každej jazyk je jedinečnej a myslím si, že je zbytečný se hned na začátku stresovat tím, jak moc komplikovaný to bude.”

8:56 – Jaká je metoda, která ti nejvíce pomáhá učit se cizí jazyky? “Pro mě je strašně důležitý, aby se člověk učil s radostí a s chutí. Aby to pro něj nebyla povinnost a otrava, ale něco, co si užívá. Prostě, aby to byl jeho koníček. Mně nejvíc pomáhá to, se  jazykem obklopit aprostě ho co nejvíc používat. Takže dělat věci, který bych dělala i normálně, ale dělat je v tom cizím jazyce, kterej se učím. Takže třeba poslouchám audio knihy a zajímavý podcasty, dívám se na seriály, čtu knihy, dívám se na zajímavý videa na youtube a hlavně mluvím s lidma. Myslím si, že je hrozně důležitý mluvit s lidma, nestydět se a nestresovat se tím, když uděláme chybu. A proto se nerada učím s učebnicema, protože ty mi evokujou školu a povinnosti a nudu.”

10:23 – Jak důležitá je osobní motivace? Motivace je pro mě úplně to nejdůležitější, protože pokud máš fakt silnou motivaci, tak můžeš s cizím jazykem každej den strávit klidně i několik hodin a vlastně si toho ani nevšimneš. Já občas slyším lidi říkat, že na cizí jazyky nemaj čas nebo že nemaj talent na jazyky, ale to je podle mě blbost a jsou to jenom výmluvy. Protože když máme fakt silnou motivaci, tak si na cizí jazyk ten čas uděláme, protože to je naše priorita. A na nějakej talent si ani nevzpomeneme. Prostě si ten cizí jazyk užíváme, trávíme s ním čas, používáme ho a pomaličku se zlepšujeme.”

Eliško, moc děkuju za rozhovor. A ať tě učení baví víc a víc!

11:45 – 15:23

11:50 – Proč učíš češtinu? Proč neděláš něco jiného? Co se ti na tom líbí? 13:05 – Ty ještě umíš německy a španělsky. Je podle tebe čeština těžší než tyto dva jazyky? 13:31 – Jaká je metoda, která ti nejvíce pomáhá učit se cizí jazyky? 14:24 – Jak důležitá je osobní motivace?

Do you like this REAL CZECH concept?
Tell me what you think!
Write me on contact@slowczech.com, comment on Facebook.

Kontakty na Elišku:
email: becauseczechiscool@gmail.com
calendly.com
youtube Because Czech Is Cool iTalki teacher

Music credit: Venice Beach (Topher Mohr and Alex Elena) Pumpin Irie (Sting)

Tak čáu, Vaše Eliška 🙂

©SlowCZECH

2 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.