(63) Rád nebo ráda?

Dívky si povídají:

“Jano, co ráda děláš?” – “Mám moc ráda sport. Hlavně v neděli! A co ty, Terezo, co ty ráda děláš?” – “Já ráda chodím do kina. Chodím do kina skoro pořád. Také ráda piji kafe, moc mi chutná.” – “Já kafe vůbec ráda nemám. Můj manžel také kafe nemá rád. Pijeme jen čaj.” – “Já čaj piji jen ráno. Kafe ale pořád!” – “Také mám ráda plavání. Chodím plavat jednou týdně. Včera jsem byla plavat. Moc mě to baví.”

Muži si povídají:

“Kubo, co rád děláš?” – “Já rád jezdím na kole. Jezdím 4000 kilometrů ročně. A co ty, co ty rád děláš, Peťo?” – “Já hrozně rád vařím. Včera jsem vařil svíčkovou, mňam.” – “To zní skvěle, já také rád vařím. Ale vařím jen o víkendu.” – “To já rád vařím každý den. Ale je pravda, že o víkendu rád peču koláče a buchty. Moje manželka je má hrozně ráda.”

***

MÁM RÁD(A) + vaření/sport/design/moji práci.
MÁM RÁD(A) + noun

RÁD(A) + vařím/sportuji/kreslím/pracuji.
RÁD(A) + conjugated verb (present)

ⒸSlowCzech, Eliška

6 Comments

 1. Dobrý den : mám rád vaši stránku, poslouchám podcastu i čtu textu. Píšu z Mexika.
  Děkuji za pomoc.
  Mám komentář za první textu :
  Včera jsem byla plavat.
  Proč slovesa plavat není minulý čas – Proč ne : Včera jsem byla plaval.

  Hezky den!

  1. Héctore, velice Ti děkuji za pěknou zprávu a pochvalu. Jsem ráda, že se Ti SlowCZECH líbí a že Ti pomáhá 🙂
   Jaké počasí je teď v Mexiku?
   VČERA JSEM BYLA PLAVAT. Proč sloveso “plavat” je v infinitivu? Protože “byla” je už v minulém čase. Je to jako v angličtině – I WENT (past simple) + swimming (not in past). Nebo jako ve francouzštině – Je suis allée NAGER (infinitif). Včera jsem ŠLA plavat (šla in past + plavat infinitif). Další příklady: Včera jsem šla lyžovat. Včera jsem chtěla jít na pivo. Včera jsem nechtěla jít do kina. Včera jsem mohla jet do divadla. Včera jsem směla jít spát o půlnoci.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.