(087) Pan Vajíčko a trocha historie českého animovaného filmu

Pan Vajíčko je animovaná postavička, která za socialismu v Československu oddělovala reklamu & film nebo také reklamu & reklamu. Animátoři vytvořili více jak 500 různých shotů – lezl na strom, létal na mracích, lovil rybičky, cestoval, v květnu byl pan Vajíčko zamilovaný,… Podívejte se na dvousekundové animace, líbí se vám? Mně moc!

 

Pana Vajíčko stvořil Eduard Hofman – známý tvůrce animovaných filmů pro děti (dokonce jeden z nejznámějších!). Eduard Hofman patří do českého dětství. Jako malá jsem se dívala na večerníček o mašinkách a také se mi líbila pohádka Povídání o pejskovi a kočičce (audio kniha zde) nebo loutkový film Míša Kulička. Možná jste také slyšeli o Stvoření světa z roku 1957.

      

Tento celovečerní kreslený seriál vznikl ve spolupráci s francouzským Jeanem Effelem a dodnes je citován v učebnicích animace.

Eduard Hofman založil filmové studio Bratři v triku, největší a nejstarší české studio, které vytváří kreslené filmy. Toto filmové studio získalo mnoho ocenění. Dokonce i prestižního Oskara za krátkometrážní film Munro. Munro vypráví o chlapci, který je omylem naverbován do armády Spojených států. Všem dospělým říká: „Jsou mi teprve čtyři roky,“ ale nikdo si ho nevšímá. Americký režisér a producent animovaných filmů Gene Deitsch se totiž na začátku 60. let vydal do Československa. A natočil zde tento parodický příběh o tuposti amerického armádního systému.

Ve studiu Bratři v triku vznikly i seriály Tom a Jerry nebo Pepek námořník. Na začátku 60. let začalo studio spolupracovat s Československou televizí. A už začaly vznikat večerníčky jako

Pokud máte rádi krátké filmy a pohádky, mrkněte na youtube, vše zde najdete 🙂 Já mám tyto večerníčky moc ráda! Jsou součástí mého dětství…

Jaké pohádky se při vzpomínání na dětství vybaví vám?

Vaše Eliška

©SlowCZECH

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.