(75) Odkud pocházíš aneb moje rodné město

Každý odněkud pochází. Každý se někde narodil. Já jsem se narodila v České republice a skoro dvacet let jsem žila na severozápadě této nádherné země.

Mé rodné město není přílis velké. Žije zde zhruba 22 tisíc obyvatel. Ve městě však najdete vše, co potřebujete – supermarket, kino i specializované obchody, které prodávají například boty, spodní prádlo nebo sportovní oblečení. Pokud nechcete jíst zeleninu ze supermarketu, můžete zajít do Ovoce a zeleniny (takový malý obchůdek).  Chcete-li si zajít do restaurace nebo do baru, je pravda, že restaurací a barů je zde poskrovnu (tedy maličko). Nicméně řešení se vždy najde. Já jsem často jezdila autobusem nebo autem do vedlejšího města, které čítá 55 tisíc obyvatel. Ale pozor! V Česku je alkohol za volantem zakázaný!

No, v tomto městě jsem tedy žila skoro dvacet let. Bydlela jsem s rodiči kousek od hor. Dost jsme tedy sportovali. V létě jsme často jezdili na kole. A protože se moje rodné město nachází v 360 (tří set/stech šedesáti) metrech a vrcholky našich hor dosahují 1100 (jedenácti set) metrů, je zde cyklistika velmi oblíbená. A úplně nejlepší vždy bylo, že zrovna tato část hor není příliš turistická. Někdy jsem celý den nepotkala jediného člověka!

V mém rodném městě se nachází 4 základní školy a jedna střední zahradnická škola. Já jsem tedy dojížděla na gymnázium do vedlejšího města – ostatně jako všichni v mém věku. Později, když jsem šla na vysokou školu, jsem se odstěhovala do Ostravy a poté do Brna, tedy na druhou stranu Česka. Rodiče jsem navštěvovala zhruba jednou za měsíc. Cesta mi pokaždé trvala přes 5 hodin.

Nyní již v Česku nežiji, ale ráda na své rodné město vzpomínám. Mé dětství bylo krásné, stejně jako má pubertální léta. A musím říci, že mám své město moc ráda. Především proto, že zde stále bydlí moji rodiče 🙂

A co vaše rodné město? Kde jste vyrostli? A kde teď žijete? Vzpomínáte rádi na své rodné město? Chybí vám? Těším se na vaše komentáře, ať už na facebooku nebo zde na www.slowczech.com

Vaše Eliška

©SlowCZECH

 

***

na severozápadě této nádherné země = in the northwest of this beautiful country

alkohol za volantem = getting drunk behind the wheel (driving under the influence)

zrovna tato část hor = just this very part of the mountains

nepotkala jediného člověka = I did not meet any person

má pubertální léta = my teenage years

4 Comments

 1. Narodil jsem se v Rusku, ve městě Zlatoust na jihu Uralských hor. To je není malé město, žije zde zhruba 180 tisíc obyvatel. Město má hodně továren které už nefungují, spoustu supermarketu a malých obchodů. Ve městě žije moje rodiče. Ještě mám sesrtru, která odstěhovala do města Čeljabinsk, které větší než Zlatoust, žije tam asi více než 1 milion lidí.
  A moje místo má nejkrásnější přírodní park “Taganay”, nejvyšší hora “Kruglica” má výšku 1178 metru nad plochou moře.
  Pokud jsem udělal hodně chyb nebo napsal blbosti – prosím opravit. ?

  1. Ahoj Sergei, těší mě tvůj komentář, jak se daří Saše? Dívala jsem se na fotky na google.maps a tvoje město vypadá krásně! V lesích, všude okolo příroda, krásné hory…! Chyby samozřejmě skoro neděláš, jak sám víš 🙂 Pouze detaily: To není malé město. Žije zde zhruba 180 tisíc obyvatel. Město má hodně továren, které už nefungují, spoustu supermarketů a malých obchodů. Ve městě žijí moji rodiče. Ještě mám sestru, která se odstěhovala do města Čeljabinsk, které je větší než Zlatoust. Žije tam asi více než 1 milion lidí (= žije tam přes 1 milion lidí).
   A moje město má nejkrásnější přírodní park „Taganay“; nejvyšší hora „Kruglica“ má výšku 1178 metrů nad mořem (= se nachází v 1178m.n.m.).
   Posílám pozdrav z Alp 🙂
   Eliška

 2. Ahoj Eliško . narodil jsem se v velkém městě v centru Egypta, jmenuje se Shoubra elkhayma .. To není velmi krasné ale mám ho rád. v mém městě nenajdete přirodu ani zajimavé pamatky . protože je velké průmyslové město. vlastně v městě je nadherný palac leželo na řeku. Žije zde zhruba milion obyvatel, žiju zde s rodinou už 22 let ( svůj věk ) a nikdy nepřestěhují ani necestuji .. město je blízko Kahíry (Hlavním městě Egypta ) .

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.