(124) Největší podvod v hudební historii

Chci Ti dneska vyprávět příběh, kde hrají 2 zpěváci a jeden obrovský úspěch. Hity těch zpěváků byly během pár týdnů nahoře v hitparadě v USA, ve Francii, ve Španělsku, v Austrálii,… Dokonce získali i nejprestižnější ocenění v hudebním průmyslu – cenu Grammy. Ale… pozor – nikdy nezazpívali jediné slovo. Nikdy. Jsi zvědavý nebo zvědavá? Já jo!

Nejdřív ale dvě důležitá slovíčka:

žebříček = hitparáda, vydávat singl = vytvořit a publikovat singl

Robert Pilatus se narodí v New Yorku v roce 1965. Když mu jsou 4 roky, jeho rodiče ho opouští a on se stěhuje do Německa. Už v mládí ho baví hudba a tanec, dokonce se jako člen jedné hudební skupiny účastní v 87. roce Eurovision. A druhým zpěvákem je Fabrice Morvan, který se narodí v Paříži v roce 1966. Stejně jako Robert má taky Fabrice velkou vášeň pro hudbu a když mu je18 let, taky se stěhuje do Německa, kde začíná jeho kariéra.

Jednoho dne se Robert a Fabrice potkají, povídají si o hudbě a o tanci. Zjistí, že mají společné zájmy a stanou se přáteli. Založí hudební skupinu, kde tančí a zpívají. Ale popravdě,… jejich zpěv není moc přitažlivý. Je docela špatný.

Ale to není konec, to je teprve začátek, protože na scénu přichází mentor. Hudební producent Frank Farian má čich na prachy (tj. peníze), rozumí businessu, produkoval například Bonney M a nyní si všimne Roberta a Fabrice. A producent Frank Farian se rozhodne vytvořit hudební skupinu Milli Vanili. Ale bacha (tj. pozor), Frank říká: “No, kluci, něco uděláme. Pomůžu vám. Umíte fakt skvěle tancovat. Ale protože neumíte zpívat a já jsem hudební producent, znám lidi, kteří zpívat umí. A tak vezmu opravdické zpěváky, vytvoříme jeden super testovací hit a vy budete na pódiu tancovat na playback, oukej?” – “Oukej,” odvětí na to Robert a Fabrice.

A tak tedy Milli Vanili vydávají první singl. Původně se jedná jenom o testovací singl, jestli lidi uvěří divadýlku Roberta a Fabrice (tj. divadlu, divadýlko znamená, že Robert a Fabrice předstírají něco, co není pravda, hrají divadlo). A bum! Lidi věří divadýlku Milli Vanili a tenhle zkušební singl Girl you know its true má monstrózní úspěch. Singl má větší a větší úspěch v Německu, až je dokonce v německém žebříčku první. Potom je taky druhý v USA, 1. ve Španělsku, 2. ve Francii, 1. v Austrálii, 5. v Japonsku, 3. v Anglii, 2. ve Švýcarsku, 2. v Holandsku,… Najednou celý svět zná tohle duo, všechna radia na světě je (je = Milli Vanili) hrají! A teď už je příliš pozdě na vycouvání, příliš pozdě na krok zpátky. Milli Vanili musí pokračovat v podvodu, kdy se z dvou kamarádů, kteří mají rádi hudbu, stali světově známí umělci, mezinárodní star, velké celebrity! A to jenom za 6 týdnů! Umíš si to představit? 6 týdnů?

6 týdnů je krátká doba a kluci se najednou musí naučit extrémně rychle anglicky. Robert, který je z New Yorku, by měl mít americký přízvuk. Ale nemá. Oba dávají interview, v uvozovkách “zpívají” anglicky,… Ale popravdě anglicky moc neumí a jejich přízvuk je katastrofální. Nicméně, představ si, nikomu to nevadí! Lidi je tak milují, že takový detail, jako že anglicky zpívají perfektně, ale anglicky ve skutečnosti moc nemluví,… to je prostě jen detail, to neva (= to nevadí).

Teď se organizují koncerty, rozhovory, Milli Vanili jsou známější a známější, mají úspěch, žijí si jako velké stár, jako celebrity. Vydávají další a další singly, druhý, třetí a čtvrtý,.. všechny singly jsou hity číslo 1 v Americe. Všechny singly vyhrávají. Milli Vanili jsou na vrcholu. Nikdo je nezastaví. Když netancují, užívají si ženy, limuzíny i kokain,… A sami dokonce začnou věřit tomu, že opravdu umí zpívat.

Avšak Frank Farian nesouhlasí, nelíbí se mu, jak se Milli Vanili chovají. Jsou nafoukaní. A to je moment, kdy se všechno začne bortit. Robert totiž v Timesech (tj. noviny Times) oznámí, že Milli Vanili má větší talent než Bob Dylan, Paul Mc Cartney, a že Robert je nový Elvis.

Robert asi zapomněl, že všechno jedou na playback a že nikdy v životě nezpívali. Lidi jsou ale slepí. Doslova zbožňují tuto skupinu, kde tancují a zpívají dva fešáci (tj. fešní nebo krásní muži). Všechno je playback a i přesto to všechno pokračuje. Milli Vanili získávají další a další ceny a ocenění. Vydělávají velký prachy. 14 milionů prodaných alb… 30 milionů prodaných singlů… Až jednoho dne dokonce i Grammy! Grammy je nejvýznamnější hudební ocenění na světě, uděluje se už od roku 1958. Tito dva kluci v životě nikdy nezpívali a obdrželi cenu Grammy. Umíš si to představit? Chápeš to?

Dva podvodníci, kteří neumí zpívat. Milli Vanili podvedli úplně všechny! Ale co když se lidé dozví pravdu…?

Neboj, jednoho dne to všechno praskne. Jednoho dne ta lživá bublina praskne. Protože když zpíváš na playback, musíš počítat s tím, že budou technické problémy. A to se také stane. Jednoho večera během koncertu se playback zasekne a několik slov jejich nejznámější písničky ‘Girl you know it’s true‘ hrají dokola. ♪♫♫♪Girl you know it’s Girl you know it’s Girl you know it’s Girl you know it’s ♫♪. Podívej se na video na youtube, link je v textu. Normálně se stydím! To byl hrozný fail! Ale víš, jak to dopadne? Ono to tolik nevadí, to se v hudbě stává. Ale je to trochu podezřelé. Každopádně problémy pokračují. Protože jeden zpěvák prohlásí, že on je jeden z opravdových hlasů Milli Vanili. Že Milli Vanili zpívají na playback a on nazpíval ten playback. Avšak producent Frank Farian mu dá 150 000 dolarů a on o chvíli později najednou tvrdí, že si dělal srandu, že si dělal legraci, že to tak není.

Mno, a co teď? Co s tím? Chce to nějaké řešení. Robert a Fabrice se sejdou s producentem a navrhují toto: “Musíme s tím něco udělat. Dáme si pauzu až do příštího alba. A než vyjde nové album, naučíme se zpívat a tak už na příštím albu budou naše hlasy.” Hahaha, co asi řekl Frank Farian? “Ne. Ne. Ne.” To je jasný, že. Ale teď pozor, to nejvtipnější – Milli Vanili si proti Frankovi vezmou právníka, ojojojojoj, to je špatný nápad. Jít proti člověku, který tě stvořil? Který z tebe udělal hvězdu? Kluci asi málo přemýšlí.

No jasně, Frank Farian odpovídá: “Dobře, vy si chcete hrát, pojďme si hrát.” A svolal tiskovku (to je tisková konference), kde byla spouuusta novinářů, a povídá: “Hele, Milli Vanili nikdy nezpívali. Neumí zpívat. Celé to je bouda = celé to je jeden velký podvod. A vy všichni jste nám celou tu dobu věřili.” To řekne s klidem Frank Farian na tiskovce.

A tak přichází pád. To je velký konec pro Milli Vanili. Je to obrovský skandál. Najednou nejsou nejslavnější hudební skupina na světě.  Musí vrátit všechna ocenění. Musí vrátit Grammy. Každý každičký člověk, který si koupil jejich singl, dostane zpátky 3 dolary. Milli Vanili se omlouvají, ale… to nestačí. Lidé jsou naštvaní, Lůzři (= looseři) – křičí lidi, vyhazují jejich CDčka.  Už nechtějí tuhle hudební skupinu, co neumí zpívat, poslouchat. A tak se Milli Vanili zhroutí. Konec kariéry. Jejich pád byl dvakrát tak rychlejší než jejich vzlet na vrchol. Ano, ještě se zkusili vrátit na hudební scénu – vytvořili jedno nové album. Ale to nepomohlo.

Fabrice se z toho skandálu vzpamatuje, ale trvá mu to 10 let. Deset dlouhých ošklivých let. Pokračuje  v kariéře jako DJ. Robert, naopak, se nevzpamatuje. Drogy, deprese, pokus o sebevraždu. A v den, kdy chce odejít do detox centra, se předávkuje a umírá ve věku 32 let.

A to je konec. Dva fešní kluci, talentovaní tanečníci, jeden obrovský úspěch, ale nakonec taky jeden obrovský skandál.

Vaše Eliška 🙂

Tady je zdroj mojí inspirace: Seb la Frite

Tady je link na playback fail

2 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.