(161 A) Mám hodně dobrých kamarádů (genitive plurálu) & self-check questions

Ahoj! Dnes pro tebe mám super příběh. Tento text jsem napsala po skvělé lekci s jednou z mých studentek. Trénovaly jsme genitive plurálu. A protože se jí text moc líbí, rozhodla jsem ho publikovat i pro tebe 🙂 Je nicméně opět speciální, protože postupně, jak budeš poslouchat tuto nahrávku, budeš slyšet i otázky. A můžeš odpovídat a tak si ověřit, jestli jsi správně rozuměl(a). A hlavně uslyšíš víckrát stejná slova v genitivu plurálu. A to je jeden z dobrých způsobů, jak se genitive plurálu naučit. Slyšet to slovo znovu a znovu a znovu. Tak co, jdeme na to? 🙂

SLOVÍČKA: odlehčenější téma (n), úcta (f), spíž (f), vlastnoručně (adv.)

Mám hodně dobrých kamarádů. Většina mých kamarádů a kamarádek bydlí v zahraničí, ale teď už skoro dva roky žiju v Česku a tak mám víc a víc dobrých přátel tady v Brně. Někdy jsem až překvapená, jak jednoduché je poznat tak velké množství báječných a zajímavých lidí.

Otázka pro tebe: Mám hodně nebo málo dobrých kamarádů? … Kde bydlí většina mých kamarádů a kamarádek?  … Kde bydlí velké množství báječných a zajímavých lidí?

Mám také spoustu skvělých studentů a skvělých studentek a za to jsem fakt moc vděčná. Většina mých studentů a studentek navíc bydlí v Česku, takže se občas i vídáme osobně. Jaká skvělá práce! Fakt si těchto neomezených možností práce lektorky češtiny vážím.

Co je podle mě důležité nejen při práci freelancera, ale v životě celkově? Úcta. Je důležité si vážit  kolegů, ostatních lektorů, talentovaných i průmerných lektorek a lektorů. Je důležité si vážit začínajících i zkušených učitelek a učitelů a především si musíme vážit svých studentů. Opravdu je obdivuji.

Otázka pro tebe: Kde bydlí většina mých studentů a studentek? Vážím si i začínajících učitelek a učitelů? Vážím si svých studentů?

Bojíš se něčeho v životě? Já jsem se jako malá bála velkých pavouků, nebezpečných šelem, rychlých aut a hloupých lidí. Dnes už se žádných zvířat ani lidí nebojím. Ale respektuji je.

Otázka pro tebe: Bojím se i dnes rychlých aut a hloupých lidí?

No, to asi stačí jako vážné téma. Co nějaké odlehčenější téma? Řeknu ti, co ráda jím a piju a co mám doma v kuchyni. Určitě jsme totiž na tom, já a ty, podobně. Mám období, kdy jím hodně banánů, hodně avokád, hodně jahod (jako třeba teď), hodně vajec, spoustu mandlí a ořechů. Obecně miluju ovoce a zeleninu, ale někdy mám období, kdy naopak jím málo okurek, málo rajčat, jím jen pár pomerančů a mandarinek, ne mnoho jablek a už vůbec ne hodně hub. Víš, že nesnáším houby? Vůbec nejím houby, haha.

Otázka pro tebe: Jím hodně nebo málo banánů? Jím hodně nebo málo rajčat? Mám ráda houby?

A jak vypadá můj byt? V kuchyni na zdi mám 10 barevných fotografií, na dveřích do špíže mám 5 vlastnoručně kreslených obrázků, jinak je v kuchyni 6 židlí a 8 napůl živých a napůl umírajících květin. To záleží na počasí a na tom, jestli je nezapomenu zalít 🙂 A samozřejmě mám v kuchyni asi dvacet lahví červeného a bílého vína. Ráda si občas dám něco dobrého k pití. Ke skleničce vína si ráda dám něco slaného – jako mandle nebo kešu oříšky. Ale taky si ke sklence vína ráda dám něco sladkého – pár čtverečků čokolády.

Otázka pro tebe: Kolik fotografií mám na zdi v kuchyni? Kolik květin mám v kuchyni? Dávám si ráda ke sklence vína něco sladkého?

2 Comments

  1. Děkují Eliško! To bylo skvělé! Ráda Vás poslouchám! Nápad s otázkami se mi líbil. Pomáhá se soustředit na informaci, kterou slyším v audiu. Jste moc systematická a šikovná učitelka! Moc vám vděčná za Vaši práci!

    1. Karina, moc moc moc děkuji za nádherný komentář. Víc takovÝCH komentářŮ! 🙂
      Jsem opravdu moc ráda, že Ti otázky pomáhají v porozumění a soustředění.
      Eliška

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.