(095 IA) Audio knihy a rozhlasové hry

V poslední době hodně poslouchám audio knihy. Když jedu ráno vlakem do práce. Když se v poledne procházím v přírodě. Když jedu večer z práce vlakem domů. Když doma vařím. Když doma kreslím.
Audio kniha je úžasná vymoženost! Audio kniha (nebo také česky “mluvené slovo”) je kniha, kterou někdo čte, neboli předčítá. Slovo od slova. A kterou tedy vy nemusíte číst.

Nedávno jsem doposlouchala knihu Hotel od Artura Haileyho. Nikdy jsem knihy tohoto autora nečetla. A byla jsem velice překvapená, jak skvěle napsaná kniha Hotel je! Četli jste ji? Je v ní mnoho nadčasových myšlenek. Ale současně se jedná o příběh (neboli beletrii). Nejedá se o učebnici. Ani o filozofickou četbu. Knihu jsem poslouchala na Youtube v češtině. Měla asi 18 hodin.

Také občas poslouchám rozhlasové hry, což nejsou knihy jako takové, ale divadelní zpracování s herci. Pro radio. Moc se mi líbila hra Hrabě Monte Christo, která je jako kniha moooc dlouhá. Ale jako rozhlasová hra je krátká. A velmi zajímavá.

Nyní poslouchám knihu Já robot od Isaaca Asimova. Kdo by tuto knihu neznal?! Kniha a film – však pozor – nemají nic společného. No dobře,… mají společné téma – roboti. A také jsou ve filmu viděny 3 základní zákony robotiky. Mimochodem, víte, že slovo ROBOT je české slovo? Vymyslel ho bratr Karla Čapka na začátku 20. století. A Karel Čapek ho použil ve své hře R. U. R.

Myslíte si, že roboti, které známe od Isaaca Asimova, budou brzy existovat? Hm, já ano. A už se moc těším! 🙂

Vaše Eliška

©SlowCZECH

Některé audio knihy na youtube:
Hotel – Artur Hailey
Já robot – Isaac Asimov
Nadaný žák – Stephen King
Sedm svědků – rozhlasová hra
Alexandre Dumas, Tři mušketýří – rozhlasová hra

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.