(184*) Lenka: Jak jsem měla koronavirus

Eliška intro: Čau, jak se daří? Co je novýho? Taky pracuješ doma? Taky nemůžeš jít do fitka nebo do restaurace, protože je všechno zavřené? No jo, všechno je dnes v Česku zavřené kvůli Koronaviru. Už podruhé. Ale pozor, máme pro tebe novinku! Slowczech má Instagram! Jupí! Na Instagramu bude jiný content, jiný obsah než na webu a Facebooku a Patreonu. Na Instagramu budou animace, veselé obrázky, fráze, příběhy, krátké praktické věty,… No, mrkni na Instagram slowczech! A dnešní epizoda je epizoda ze života. Fakt zajímavá! Tuto epizodu napsala Lenka a Lenka měla koronavir. No, tak… jdeme na to!

***

Lenka: Ahoj! Jak to jde? Dneska budu mluvit o nemoci Covid-19. Ale neboj, téma není situace pandemie v České republice. Já vím, téma Covid-19, koronavirus, koronavir, korona je všude – v televizi, na internetu, na ulici. Je to otrava. Otrava znamená, že je to nuda, negativní emoce, je to zlý. Takže koronavir je otrava, bohužel. Nikdo nemá rád koronavir! Dnešní epizoda bude o mně, protože 3. (třetího) září mě testovali na koronavir a výsledek? Pozitivní. Byla jsem korona pozitivní. To nebyla pozitivní informace, nebyla veselá. Teď uslyšíš den za dnem, jaké jsem měla problémy, bolesti a zkušenosti. Jak jsem se cítila? Bylo to moc špatné nebo oukej, v pohodě? Nejdřív ale vysvětlím slova, která za chvíli uslyšíš.

chřipka – To je nemoc, když máš teplotu a kašel. Bolí tě hlava a jsi unavená/ unavený. Chřipka je klasická nemoc v zimě. flu

Vývar – to je polévka, moc zdravá polévka, existuje hovězí (kráva) nebo kuřecí (kuře) vývar. verbum vyvařit znamená, maso se vaří dlooooouho ve vodě. broth

Příznaky – typické příznaky, symptomy koronaviru jsou – bolest, únava a teplota. symptoms

Výtěr – výtěr je jako test, ne test ve škole, ale u doktora, v nemocnici. výtěr testuje kdo má koronavirus a kdo ne. výtěr je test v puse nebo v nose. smear

Neznámé číslo – když volá neznámé číslo, to znamená, že neznáš, nevíš, kdo volá. unknown number

Krajská hygienická stanice! – to je instituce v regionu, regionální instituce, která má informace o koronaviru, kontroluje, kdo má a kdo nemá koronovir. Regional hygiene station

Naopak – naopak znamená, že situace je jiná, něco je jiné. Je to jako antonymum. Není to bílá, ale je to černá … například – Je ti zima? Naopak, je mi teplo! on the contrary

rouška Rouška je jako prevence proti koronaviru. Rouška je na obličeji – na puse a na nose. Musíme nosit roušku v obchodě, v nemocnici nebo v autobuse. mask

plíce Plíce jsou orgán nebo orgány – jedna plíce, dvě plíce. Když mám zdravé plíce, můžu dobře dýchat. Když mám nemocné plíce, například když jsem nemocná, nemůžu dobře dýchat.   ááááá, fůůůůů.  lungs

lék Jeden lék je medikament nebo medicína. Lék je například Ibalgin, Paralen. V LÉKárně prodávají léky. Já ale říkám prášek, to je neformální ale populární slovo pro lék. Prášek.  Například – bolí mě hlava, beru si prášek na hlavu. Beru si lék na hlavu, beru si prášek na hlavu to je synonymum. medicament, medicine

Deníček koronaviru

Středa 26.8- Bolí mě hlava. Bolí mě v krku. Mám rýmu. Protože je mi špatně, není mi dobře, nosím roušku. Hodně piju zelený čaj. V neděli jsem plavala v jezeře – to musí být chřipka, myslím si. Bolí mě v krku. Bolest v krku není typický příznak pro koronavir. Nemám strach. Myslím, že mám normální chřipku. 

Čtvrtek 27.8– Jedu domů. Jsem moc unavená! Můj šéf v práci říká: „Lenko, musíte jít domů. Jste nemocná!“ To je dobrý nápad! Rozumím. Můj šéf má pravdu. Je lepší být doma, doma v posteli, pít čaj, brát vitamíny a jíst ovoce, zeleninu a vývar. Teplotu nemám. Není mi horko. 

Pátek 28.8  – Je mi dobře! Cítím se fajn. Pořád mám rýmu, ale to není problém. Rýmu mám často. Rýmu mám v létě, na jaře, na podzim i v zimě… no, každý rok. Víkend bude mooc aktivní, musím být na 100% (sto procent) zdravá! Piju hodně čaj a beru si Paralen. 

Pondělí 31.8 – Víkend byl fakt moc aktivní. Plavala jsem, potápěla jsem se, byla jsem v lese. Bolí mě plíce. Bolí mě celé tělo. Bolí mě břicho. Nemám chuť k jídlu. Je mi moc špatně. Musím zavolat doktorovi. Doktor už není v kanceláři, je odpoledne. Už nepracuje. 

Úterý 1.9 – Jsem venku na procházce, protože mám psa. Nemám energii, procházka je moc náročná.  Volám doktorovi. (…) Zdravotní sestra říká: „Máte příznaky typické pro koronavir. Na 99% (devadesát devět procent) jste pozitivní! Objednám Vás na CPR ( cé pé er) test. Budete mít výtěr ve čtvrtek.“ Test je zdarma, to znamená že nemusím platit, test stojí 0 Kč (korun). 

Středa 2.9  – Nemám energii. Nemám chuť jíst ani pít. Nechci jíst ani pít, protože nic necítím. Jídlo nemá chuť. Je mi špatně. Je mi moc špatně, je mi zle. Odpoledne jsem jela do nemocnice na test koronaviru, na výtěr. Zdravotní sestra neřekla „Otevřete pusu, áááá,“ jako normálně u doktora. Na CPR potřebujete jenom nos! Výtěr byl moc nepříjemný! Výtěr nebolí, ale je moc nepříjemný. Nepříjemný jako nekvalitní svetr, prostě není příjemný, není komfortní. 

Čtvrtek 3.9 – Volá mi neznámé číslo. Kdo to je? Krajská hygienická stanice! „Dobrý den, slečno Lenko. Musím Vás informovat, že jste pozitivní.  Váš test na koronavir byl pozitivní. Musíte být deset dní doma v karanténě. Nesmíte chodit do supermarketu, do školy, do práce, nikam. Musíte být jenom doma!“  Jsem překvapená, je to šok! Mám fakt koronavir!

Pátek 4.9– Není mi dobře. Beru si lék, (já říkám neformálně prášek) třikrát za den. Moc spím. 

Sobota 5.9 – Je mi docela dobře. Jo, můj přítel mi volal – taky je pozitivní. 

Neděle 6.9  –  Nic necítím, nemám chuť! Jídlo, chuť, vůně. Cibule? Necítím! Svíčková? Necítím! Mám fakt chuť na zmrzlinu. Zmrzlina je fajn! Ale necítím její chuť. 

Pondělí 7.9– Celý den spím. Jsem moooc unavená. 

Úterý  8.9– Bolí mě ucho. Bolí mě hlava. Pořád mě něco bolí. Bolí mě taky noha!

Středa 9.9 – Je mi fajn. 

Čtvrtek 10.9 – Už musím pracovat. Učím online, to není nebezpečné. Studenti jsou super. Naopak, mám moc energie, děkuju vám, milí studenti! Práce lektorky češtiny je super práce! Je mi docela dobře. 

Pátek 11.9– Mám velkou chuť na čokoládu. Miluju čokoládu. Taky miluješ čokoládu? Mám moc ráda Milku, mmmm. Mám velký hlad!

Víkend a další týden – Víkend je fajn, jídlo mi znova chutná! Jídlo má zase chuť, hurááá! Cítím parfém. Moje práce a moje studium je online. Jsem doma čtrnáct dní, dva týdny. Koronavir byl jako chřipka – bolest hlavy, bolest v krku, rýma, únava. Brzy bude všechno fajn! Brzy budu zdravá! Nerada jsem nemocná a nemám ráda nemoc. Nemám ráda léky. Mám ráda sport a aktivní život! Myslím, že jíst ovoce, zeleninu, sportovat, být pozitivní – (ne koronapozitivní, ale jako veselý, šťastný) je moc důležité. Zdravý a aktivní životní styl je důležitý. Taky musíme poslouchat, co nám říká naše tělo. Když tělo říká – není mi dobře, pomoc! Musíme odpočívat, víc spát, nepracovat moc. Musíme naše tělo respektovat. 

Existuje jedna fráze: “Veselá mysl – půl zdraví”. !  To znamená, že když jsem veselá, spokojená, pozitivní, mám radost, jsem automaticky zdravá, nepotřebuju léky. To znamená, že psychika je moc důležitá, psychika dělá polovinu zdraví. (Druhá polovina je třeba genetika nebo prostředí.)

To je konec deníčku. Teď jsem zdravá a veselá. A co ty, měl nebo měla jsi koronavir? Byl nebo byla jsi pozitivní? Měl nebo měla jsi CPR test, výtěr v nemocnici nebo u doktora? Nebo znáš někoho, kdo je/byl pozitivní, například kamarád nebo kamarádka? Doufám, že jsi zdravý/zdravá a nic tě nebolí! Napiš mi komentář, jakou máš zkušenost! Děkuju. 

Já vím, situace je těžká, komplikovaná, ale důležité je být šťastný. Tak, a to je konec, to je dneska všechno.  Měj se super, skvěle, krásně. Uvidíme se brzo? No, jasně! Ahooj!

***

Eliška outro: Leni, jsem ráda, že jsi dnes už zdravá. Souhlasím s tebou, že je důležité být veselá, spokojená a šťastná. Protože psychika dělá polovinu zdraví. Je fakt, že teď to není jednoduché – je ošklivé počasí, musíme být doma, nemůžeme dělat aktivity, které děláme běžně… Ale taky víme, že to je jenom dočasné. Víme, že to nebude trvat dalších 30 let. Co myslíš? No, jinak jsme moc rádi, že posloucháš slowczech. Jestli chceš, podívej se na Lenky video na jejím YouTube kanále, kde mluví o  koronaviru v češtině. A samozřejmě doufáme, že se ti dnešní epizoda líbila. Napiš Lence do komentáře na www.slowczech.com.

6 Comments

 1. Ahoj, Lenka! Na štěstí jsem neměl koronovirus, teď studuju češtinu a když jsem přijel do ČR v zaří, musel jsem udělat CPR test. Mockrat souhlasim s tebou, to velmi nepřijemně, protože výtěr berou z nosu. Děkuju ti za krásný podcast, to je velmi zajímavě!

  1. Moc děkuju za tvůj komentář, ano výtěr je fakt moc nepříjemný!
   Doufám, že studium češtiny je fajn! Měj se hezky.
   Lenka

 2. Moc děkuju za popis korony! Byl velmi zajímavý. Dokonce i mladí zdraví lidé můzou zemřit kvůli Coroně, because of underlying problems and due to genes that make them more susceptible to Coronavirus attacking the heart, lungs and other organs. Jsem moc rádá že jste v pořádku, a můžeš pokráčovat vaše lekce.

  1. Mám radost, jsem ráda, jsem šťastná, že se ti popis korony líbil. Doufám, že jsi taky v pořádku.
   S pozdravem,
   Lenka

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.