WhatsApp courses – how does it work?

Slowczech changes the way the languages are taught. Because we believe that the classic lessons only will not help you to reach the level you wish. Neither will Duolingo (have you ever met someone who learned to speak by clicking in Duolingo…?)

But when methodes are combined in a way that you are enjoying the process of learning, then you are improving faster than ever.

We like inventing new manners of learning. WhatsApp courses simulate the real life exchanges and messages. You can practise real life communication.

WHATSAPP GROUPS

Regularly, we open WhatsApp groups. During 4 weeks from your tutor you are receiving questions (voice, written), photos, links to Czech internet, cultural explanations, help and support. You also interact with other 3 students in the same group. You can answer any time during your day. And… you have fun!

RIGHT NOW – JOIN WINTER 2023 COURSES

Follow our newsletter to be notified about next groups openings.

These courses are for you if…

  • … you are more independant learner
  • … you don’t need a specific time to push you to learn

These courses are not for you if you are beginner (you need to be able to write/speak/understand in Czech only). If your level is lower, ask for Individual WhatsApp course:

INDIVIDUAL WHATSAPP APPROACH

Any time during the day, week, year you can be in touch with your tutor. Only via your phone. You might wake up and send a photo of your kitchen renovation and ask about a specific words.

You might send your tutor a voice message correcting the joke you are about to send to your Czech friend. Or you want to progress slowly in Czech grammar without having to participate in ZOOM meetings.

Individual approach is for you if…

  • … you have a very specific questions.
  • … or you want to stay in touch with the Czech language but not via time-specific ZOOM lessons.
  • … or you like learning at night or during the weekend when no tutor is available.

If you are interested in individual approach, fill in our form. Tutor Vendy will get in touch with you to see what you need and want. And then, she will connect you with one of slowczech tutors. This specific “slowczech matching system” will make sure that you are learning the way that suits you. And that is fun for you!

How exactly it might look like?

Watch our video to imagine better how your WhatsApp course might look like:

What students say?

Josh: “Nevěděl jsem, co mám od skupiny WhatsApp očekávat, ale byl jsem mile překvapený, jak aktivní a poutavá byla učitelka (Petra). Pokud chcete mít každodenní dávku češtiny ve svém volném čase a hlavně prostřednictvím zpráv, pak je tato skupina pro vás. Každé ráno si Petra připraví téma a vy máte celý den na to, abyste o daném tématu diskutovali a ptali se na cokoli chcete. Mně to za to rozhodně stálo.”

 

Tony: “I really enjoyed my slowczech whatsapp course with Petra! It was a great opportunity to send and receive messages regularly and get exposed to many different topics related to Czech culture, travel, traditions etc. The course was also a good opportunity to learn as a team as there were many opportunities to learn from the questions and responses that our fellow classmates had. I would recommend this course to anyone who wants to take their Czech to the next level!

 

Anna: “Jsem Kanadská máma téměř pětiletého dítěte a jsem lektorka AJ na volné noze. V Česku bydlím dlouho, a hovorová čeština je stále problémem. Hlavní důvody jsou, že jsou obvykle skupinové konverzace a já sama nemám češtinu jako mateřština, a lidé mluví rychle a používají spoustu slov a frází dohromady. Je fakt těžké izolovat a pochopit nové a užitečné české fráze. Pro mne je výhodnější vidět nové fráze, ale jak je možné vidět hovorovou češtinu? Slowczech WA kurz mi dal řešeni mých problémů. Petra nám pravidelně posílala krátké zajímavé úkoly (nahrávky a zprávy). Díky WA jsem mohla hrát nahrávky pomaleji a opakovaně. Mohla jsem psát zprávy a vidět hovorovou češtinu. Kurz zahrnoval mnoho různých témat z každodenního života. Po měsíci jsem se naučila několik nových užitečných frází. Další velká výhoda je, že WA kurz je velmi flexibilní. Mohla jsem se zúčastnit, kdykoli jsem měla čas.”

Still have questions?

Fill in our form specifying that you need more details about the WhatsApp approach.

 

Back to our Czech courses.

 

One comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.