(64) Ten čas ale letí – čísla a roky

Jmenuji se Lenka a je mi 50 (padesát) let. Narodila jsem se v roce 1966 (devatenáct set šedesát šest). Mám 2 (dvě) dcery – první dcera se narodila v roce 1990 (devatenáct set devadesát). Je jí tedy 26 (dvacet šest) let. Druhá dcera se narodila v roce 2001 (dva tisíce jedna). Je jí tedy 15 (patnáct) let. Můj manžel se jmenuje Petr a je mu 55 (padesát pět) let. Narodil se v roce 1961 (devatenáct set šedesát jedna). Jsme manželé již 32 (třicet dva) let. Ten čas ale letí!

Jmenuji se Dana, je mi 18 (osmnáct) let. Chodím do třeťáku na gympl (= třetí ročník). Když mi bylo 6 (šest) let, začala jsem hrát na klavír. Hraji tedy už 12 (dvanáct) let. Mám tři bratry – prvnímu bratrovi je 5 (pět) let, druhému bratrovi je 9 (devět) let a třetímu bratrovi je 11 (jedenáct) let. Jsme docela velká rodina – máme totiž ještě 4 (čtyři) kočky a 22 (dvacet dva) rybiček.

Já jsem Kuba, je mi 27 (dvacet sedm) let a bydlím se svou přítelkyní Annou.Anně je 24 (dvacet čtyři) let. Bydlíme v 5. patře (pátém). Máme 2 (dva) psy. Anna studuje již 4. rokem (čtvrtým) medicínu, já již 3 (tři) roky pracuji. Letos mám 2 (dvě) práce – jsem stavební inženýr a každý 2. víkend (druhý) pomáhám kamarádovi v baru. Až vydělám 300 000 (tři sta tisíc) korun, pojedeme na cestu okolo světa!

©SlowCZECH, Eliška

5 Comments

 1. Děkuji.
  I’m a complete beginner learning czech, and this is such a helpful resource.

  1. Thank you Lesley, I am so happy to be helpful. Let me know on my email if any topic is more interesting for you. I will be more than happy to create an audio that is useful directly! Eliska 🙂

 2. Ahoj,
  Díky za stránka. Mám jednu otázku:
  Co znamená “pomáhám kamarádovi v baru”? Je to stejně jako “sejdu se s kamarády v baru”?

  1. Rene, děkuji za otázku 🙂 Pomáhat znamená anglicky “help”, the imperfective form of pomoct/pomoci. Takže když pomáháš kamarádovi v baru, znamená to, že u něj normálně nepracuješ. Ale když má moc lidí nebo potřebuje pomoc, jsi tam. Buď zadarmo nebo ti za tu práci něco dá (často under the table = načerno).

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.