(23) Sport v České republice

Sport je v Česku velmi oblíbený. Lidé jej provozují jak aktivně, tak pasivně. Češi se rádi dívají na fotbal, hokej, ale také na tenis a biatlon. Jistě znáte Tomáše Berdycha, Lucii Šafářovou, Gábinu Soukalovou nebo Ondřeje Moravce.

Hokej je v Česku velice populární.
Verva Litvinov!

Typický Čech rád a často fandí fotbalu. Mezi nejúspěšnější týmy u nás patří Viktoria Plzeň a Sparta Praha. Češi chodí fandit na stadiony, především pokud se jedná o vyšší ligu, nejčastěji však zůstávají doma u televize, pozvou mnoho přátel a otevřou si pivo. Toto je moment, kdy je jejich manželky nesmí rušit! Aktivně se fotbal provozuje v každém městě i vesnici. A každý malý kluk chce být profesionálním fotbalistou.

Druhým nejpopulárnějším sportem je hokej. Národní tým vyhrál mnohokrát mezinárodní soutěže. Čeští hokejisté jsou velice známí v zahraničí, patří k předním hráčům NHL a získávají smlouvy v hokejových klubech po celém světě. V každém větším městě lze spatřit (zimní) stadion a obecně Češi chodí rádi bruslit: během teplejšího počasí na stadion a v zimě na rybník. Děti i na rybníku trénují hokej nebo krasobruslení.

Protože máme v létě teplo a v zimě zimu, výbava na lyžování nebo snowboard neodmyslitelně patří do každé české domácnosti. O víkendu jezdí Češi rádi do Českých hor, kterých najdete v naší zemi mnoho. Poslední dobou jsou pro Čechy přitažlivé francouzské, italské nebo rakouské Alpy.

„Co Čech, to turista“. Tradice turistiky se v Česku rozvíjí už déle jak 125 let! Naše značení turistických cest je jedno z nejlepších v celé Evropě. Znáte české turistické značky? Najdete je na více jak 40 000 kilometrech po celé zemi. Zkušený turista ví, že červená a modrá barva signalizují hlavní trasy, zelená a žlutá vyznačují místní trasy.

Nezapomeňme na cyklistiku. Správný Čech si čas od času vyrazí na kolo a to nejvíce o víkendu. Oblíbené jsou i cyklo-dovolené. Pro milovníky horských kol jsou výše zmíněné turistické značky velkým pomocníkem.

A co běh? Samozřejmě mnoho Čechů jako spousta lidí po celém světě velice ráda běhá. Mnoho měst má parky či přírodní prostory vyhrazené pouze pro běžce či chodce. No řekněte, komu by půl hodinka běhu večer po práci po nábřeží Vltavy neudělala dobře?

Vaše Eliška

©SlowCZECH

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.