(70) Silvestr v Česku – beginner

Silvestr se v Česku slaví večer a pak celou noc. Proč? Protože přes den pracujeme. Večer je pak ale super! Lidé pijí dobré pití a jedí dobré jídlo. Tedy hlavně starší lidé. Mladí lidé rádi hodně pijí. Někdy až moc.

Slovo “Silvestr” pro nás znamená poslední den roku a velkou párty. Silvestr se slaví až do rána! Důležitá je ale i půlnoc. O půlnoci si ťukáme šampaňským a přejeme “Šťastný nový rok”. A všichni se objímají a pusinkují!

A co vy? Jak slavíte Silvestr vy?

 

Literal Translation: Silvestr (New Year’s Eve) is in Czechia celebrated in the evening and then the whole night. Why? Because over the day we work. The evening is afterwards really cool! People drink good drinks and eat good food. Well, especially the eldery (starší = older) people. Young people like a lot drinking. Sometimes too much.

The word “Silvestr” means for us the last day of the year and a big party. Silvestr is celebrated till the morning! Important is also the midnight. At midnight we clink glasses of champagne and wish (each other) Happy New Year. And everybody hug each other and kiss each other!

And how about you? How do you celebrate Silvestr?

 

Vaše Eliška, ©SlowCZECH

4 Comments

 1. Many thanks for that,
  Please more new lecture like that.
  Blessings and wishing you all the best.
  Firas

 2. Tento krátký text se mi líbí, ale neměla by být otázka, “Jak se slávíte Sylvestra vy?” – akuzativ?

  1. Barbara, děkuju za feedback! 🙂
   Ano, někdo říká “Slavím Silvestra” a někdo říká “Slavím Silvestr”.
   Pro mě osobně je správně “Slavím Silvestr”, protože Silvestr není živý, je inanimate, takže accusative je stejný jako nominative.
   🙂

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.