REAL CZECH – Cestovatel Marek

Ahooj jak se máš? I want to introduce you my new SlowCZECH idea. Dnes mam pro tebe něco specialního = REAL CZECH. Wohooauii! What is this concept about? It means that you will hear different versions of a real interview / or a real audio content. I am preparing a commented Czech videos, too. Jeéééiiooou! 🙂 What do you think?

In the first audio you will hear modified/simplified + then slower recorded version of the interview. And in the second audio you will hear the original interview. To begin I have for you an interview with Marek, a travelling paramedic and firefighter, who I admire and who is a good friend of mine.

 

  1. MODIFIED and simplified VERSION at a SLOW pace
  2. ORIGINAL version at a SLOW pace (read by Eliška)
  3. REAL CZECH = ORIGINAL version

No more talking, let’s go! Jdeme na to.

www.paramedicsjourney.com

Moje otázky pro Marka:

  1. Jak dlouho už cestujes a jak dlouho ještě chceš cestovat?
  2. Kolik čechů jsi potkal na své cestě? Kdy a kde?
  3. Jaké z těchto setkání bylo nejzajímavější nebo nejvtipnější?
  4. Co ti cestování přináší? Jak tě obohacuje?
  5. Myslíš si že je důležité umět perfektně cizí jazyk?
0:00 – 6:22

1:44 – Odpověď č. 1: To je Marek. Marek je cestovatel a záchranář v jednom. Už skoro dva roky cestuje kolem světa. Jak dlouho ještě chce cestovat? To záleží. Říká, že neví. Přestane cestovat, až bude důvod přestat cestovat – například nemoc, láska nebo jiné priority.

 

2:15 – Odpověď č. 2: Marek potkal i několik Čechů. Několik Čechů potkal už na začátku cesty – v Gruzii a v Arménii. A potom na Filipínách – často nějaký kamarád přiletěl na návštěvý z České republiky. A potom potkal pár Čechů na Novém Zélandu – většinou ženy, které mají na Novém Zélandu rodinu.

 

2:45 – Odpověď č. 3: Jaké bylo pro Marka nejzajímavější české setkání? Na Filipínách zažil nejlepší české setkání. Kamarádka z Česka měla dovolenou a přiletěla na 14 dní. Byly to fajn dva týdny – loď, plavání ve vodě, vodní skútr, kempování v horách. Marek teď ví, že když cestuješ s dobrým člověkem, je cestování báječné. A teď jenom musí toho dobrého člověka najít, že 😊

3:29 – Odpověď. 4: Proč má Marek rád cestování? Může poznávat svět i sám sebe. Potkává zajímavé lidi, nemá televizi, rádio, reklamy ani klasickou práci. A díky tomu má dnes nadhled. Dnes vidí reálný svět jinýma očima. Svýma očima, tedy očima Marka. Protože poznává přírodu, kulturu a památky přímo v cizí zemi. Druhý důvod, proč má Marek rád cestování je, že když cestuješ, není to jen pozitivní. Díky negativním, nepříjemným situacím Marek silnějš a zkušenější (= má více zkušeností).

4:31 – Odpověď č. 5: Marek si nemyslí, že musíme umět cizí jazyk perfektně. Když chodil do školy, měl problémy s českou gramatikou, latinou a angličtinou. Důležitá byla gramatika. Ne mluvit a rozumět. A proto měl Marek strach mluvit cizím jazykem. Dnes ale díky cestování vidí, že když dva lidé chtějí spolu mluvit, tak všechno je možné. Máme ruce, obrázky a také základní fráze. Ale když dva lidě spolu mluvit nechtěji, všechno je marné. Marek dává příklad: Marek cestuje na kole. A když byl v Kyrgyzstánu v horách, přišla silná bouře. Marek zastavil u jurty, která byla blízko silnice. Rodina v jurtě mluvila jenom kyrgyzsky. Ale Marek díky pantomimě a gestům řekl, že má problém. Rodina mu řekla „můžeš zůstat s námi“. A Marek s touto rodinou zůstal 24 hodin. Vůbec si nerozuměli = nerozuměli si jediné slovo. A Marek zažil jeden tradiční den kyrgyzstánské rodiny v horách. Marek říká, že to je jeden z nejlepších zážitků z cestování.

Marku, děkuji za rozhovor, šťastnou cestu!

www.facebook.com/zachranarnacestachparamedicsjourney/
6:22 – 13:30

6:22 – Jak dlouho už cestujes a jak dlouho ještě chceš cestovat?
“Ahoj, na svou cestu kolem světa jsem vyrazil koncem měsíce května v roce 2017. Cestovat chci do té doby, dokud se neobjeví důvod, proč už dál necestovat. Důvodem může být, že mě cestování přestane bavit, onemocním, potkám lásku, najdu místo, kde chci zůstat žít a podobně.”

7:15 – Kolik čechů jsi potkal na své cestě? Kdy a kde?
“Pár Čechů jsem potkal už ze začátku své cesty. Bylo to v Gruzii a v Arménii. Potom dlouho nic. Až na Filipínách jsem potkal další Čechy. Tam to nicméně bylo většinou po domluvě anebo za mnou přiletěli přátelé z České republiky. Další Čechy jsem potkal až tady na Novém Zélandu. Jedná se většinou o dámy, které se tady provdaly. Už tady založily své rodiny.”

8:06 – Jaké z těchto setkání bylo nejzajímavější nebo nejvtipnější? “Nejzajímavější české setkání pro mě bylo opět na Filipínách s kamarádkou, která mě přiletěla navštívit v rámci své dovolené a se kterou jsem prožil krásných 14 dnů plných dobrodružství na lodi, ve vodě, v půjčeném skútru či stanování v horách. Tahle návštěva mi ukázala, že se správnou osobou bych si dokázal představit další cestování po světě. Teď už jenom tu ženskou najít haha.”

9:00 – Co ti cestování přináší? Jak tě obohacuje?
“Cestování je pro mě obrovská možnost poznání světa a tady sám sebe. Během cest potkávám spoustu zajímavých lidí, žiju bez vlivu systému jako například televize, rádio, reklamy, pravidelná práce. Díky tomu získávám během cest nadhled a dělám si obrázek o reálném světě sám na základě poznávání přírody, památek, lidí a jejich kultury. Během cesty se děje spousta nepředvídatelných událostí. Ať už příjemných či nepříjemných. V těchto krizových situacích mám jedinečnou možnost poznat sám sebe a navíc každá taková událost mě dělá zkušenějším a silnějším do budoucna.”

10:15 – Myslíš si že je důležité umět perfektně cizí jazyk?
“V minulosti mi dělala problém ve škole česká gramatika, latinský i anglický jazyk. Učitelé mě hodnotili podle gramatiky a ne podle schopností dorozumět se. Což ve mně do budoucna vytvořilo strach mluvit cizím jazykem. Během cest jsem ale přišel na to, že pokud dva lidé opravdou chcou mezi sebou konverzovat, tak se domluví. Ať už pomocí rukou, obrázky či základními frázemi. Pokud se mnou ale někdo komunikovat nechce, snažit se můžu marně. Jako příklad uvedu situaci, kdy mě zastihla silná bouře v Kyrgyzstánských horách, a proto jsem zastavil u nejbližší jurty poblíž silnice. A posunky požádal místní rodinu o přístřeší. S touto rodinou jsem nakonec prožil krásných 24 hodin tradičního dne kyrgyzstánské rodiny v horách, aniž bysme (= bychom) si rozuměli jediné slovo. Rodina byla velmi pohostinná, milá a nakonec jde o jeden z nejkrásnějších zážitků mojí cesty.”

Marku, děkuji za rozhovor, šťastnou cestu!

0:08 – Jak dlouho už cestujes a jak dlouho ještě chceš cestovat?
0:35 – Kolik čechů jsi potkal na své cestě? Kdy a kde?
1:08 – Jaké z těchto setkání bylo nejzajímavější nebo nejvtipnější?
1:42 –Co ti cestování přináší? Jak tě obohacuje?
2:33 – Myslíš si že je důležité umět perfektně cizí jazyk?

Do you like this concept?
Tell me what you think! Write me on contact@slowczech.com, comment on Facebook.

Linky, další informace, další rozhovory a fotky:

Markův Instagram

Markův Facebook

Rozhovor na Radiu Wave (Český rozhlas)

Cestovatelský blog CESTOPISEC – 2 články od Marka (Tipy a návody)

Cestovatelský blog Travel Bible – článek od Marka

Music credit:
Venice Beach (Topher Mohr and Alex Elena)

Pumpin Irie (Sting)

Tak čáu, Vaše Eliška 🙂

©SlowCZECH

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.