(107) Proč je čeština jednoduchá?

Také si myslíš, že je čeština jednoduchá? Také se mnou souhlasíš, když říkám, že není těžká? Je pravda, že existuje seznam cizích jazyků, který říká, že čeština je těžká. Ale před češtinou je ještě například estonština (tedy jazyk Estonců v Estonsku), maďarština (tedy jazyk Maďarů v Maďarsku), finština (jazyk Finů ve Finsku) a další.

Teď se spolu mrkneme/podíváme na čtyři důvody, proč je čeština jednoduchá.

Dobrou zprávou je, že čeština má jen tři časy. Víte, kolik časů má angličtina nebo francouzština, že? Hodně! My Češi si to nekomplikujeme. A nemáme žádný předminulý čas, nemáme žádný předbudoucí čas nebo subjonctif. Máme jenom minulý, přítomný a budoucí.

No, ale co je podle mě nejlepší, to je výslovnost. Výslovnost je prostě jednoduchá. Česky říkáme “piš, jak slyš” = tedy píšeš přesně to, co slyšíš. A čteš přesně to, co vidíš. No není to paráda? A navíc píšeme latinkou a ne azbukou. To je další bod pro nás, pro Čechy.

Oproti němčině máme děsně fajnovej slovosled. Je jednoduše flexibilní. Je pružný. Takže jedna jediná věta může mít několik podob:

To je malý státní znak.
To je malý státní znak.

Mám moc ráda Brno.
Brno mám moc ráda.
Mám ráda Brno. Moc.
Moc mám ráda Brno.
Brno mám ráda. Moc.
Já mám moc ráda Brno. A tak dále = atd.

No, však to znáte. Žádný stres! A konečně – důvod, proč Češi nemají rádi angličtinu – jsou členy! Čeština nemá určité a neurčité členy. Je nám jedno, jestli je to THE slunce nebo A slunce. Prostě je to slunce a basta!

A protože jsem velký optimista, nebudu se zmiňovat o tom, proč je čeština těžká. Zůstaneme dnes jen u toho pozitivního, co ty na to?

Tak krásný den! A mrkni se na Hru o trůny v češtině nebo na Gavina, Američana, který se učí česky a který porovnává angličtinu a češtinu na svém youtube kanále. Nebo si také můžeš “barevně” přečíst nejnovější článek od skvělé lektorky Jany Harperové na jejím českém blogu pro cizince. Anebo si můžeš jednoduše poslechnout další SlowCZECH, hehe.

Vaše Eliška

Music credit
Title: Venice Beach
Artist: Topher Mohr and Alex Elena
Download: https://www.youtube.com/audiolibrary/…

5 Comments

 1. Ahoj Eliško, dnes jsem začal poslechnout na slowczech.com “advanced” nahrávky (jednou každý týden).
  Tuto nahrávku jsem pochopil dost dobře. Byla dost pochopitelná!
  Všem slovům jsem nerozuměl, ale hlavnímu smyslu jsem rozuměl .
  Mimochodem, Gavin mluví velmi pochopitelnou češtinu!

  Budu pokračovat s poslechem(?) slowczech nahrávek pro beginners a intermediate. Moje poslechové porozumění postupuje/jde velmi pomalu. 🙂

  1. Ahoj René,
   jsem moc ráda, jak dobře Ti tvoje čeština jde!
   Ano, pokračuj S POSLECHEM i nižších úrovní. Ale jak vidím, advanced úroveň je už pro tebe brnkačka = jednoduchá 🙂

 2. Hello dear ELIŠKA .dekuji za všechno .is this word written mistake ?(subjonctif ) .subjectif should be ?

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.