Případ dr. Mejzlíka (část 1/2)

Ahoj!

Dnes pro vás mám první povídku od Karla Čapka, jednoho z nejlepších českých spisovatelů. Karel Čapek žil na přelomu 19. a 20. století a právě Karel Čapek vymyslel slovo “ROBOT”, které se dnes používá po celém světě. Psal nejen povídky (jako zde např. Povídky z jedné + Povídky z druhé kapsy), ale i drama – znáte možná R.U.R. či Válku s mloky. Já mám moc ráda Dášeňku, což je knížka pro děti.

Dnes ale Povídky z jedné kapsy. Je to čeština stará, ale krásná. Knihu si můžete přečíst online (odkaz dole).

“Poslyšte, pane Dastychu,” řekl zamyšleně policejní úředník dr. Mejzlík starému kouzelníkovi, “já k vám jdu vlastně na poradu. Já mám tuhle jeden případ, se kterým si nevím rady.” “Tak ven s tím,” děl pan Dastych. “Kohopak se ten případ týká?” “Mne,” vzdychl dr. Mejzlík. “Čím víc na to myslím, tím míň do toho vidím. Poslouchejte, člověk by se z toho zbláznil.”

Tak co vám kdo udělal?” ptal se chlácholivě pan Dastych. “Nikdo,” vyhrkl dr. Mejzlík. “To je to nejhorší. Já sám jsem něco udělal, čemu nerozumím.” “Snad to nebude tak zlé,” těšil ho starý Dastych. “Tak co jste to provedl, mládenče?” “Chytil jsem kasaře,” odpověděl dr. Mejzlík pochmurně. “A to je všechno?” “To je všechno.” “A ten kasař asi nebyl ten pravý,” pomáhal pan Dastych. “Ale byl, vždyť se přiznal. Udělal kasu v Židovském dobročinném spolku, víte? Byl to nějaký Rozanowski čili Rosenbaum ze Lvova,” bručel dr. Mejzlík. “Našli u něho hasáky a všechno.” “No, a co byste rád věděl?” pobádal ho starý Dastych. “Já bych rád věděl,” řekl policejní úředník zahloubaně, “jak jsem ho chytil. Počkejte, já vám to povím po pořádku.

Před měsícem, to bylo třetího března, jsem měl až do půlnoci službu. Já nevím, jestli se pamatujete, že tehdy už třetí den pršelo. Tak jsem si zaskočil na chvilku do kavárny a pak chci jít domů, na Vinohrady. Ale místo toho jsem šel opačným směrem k Dlážděné ulici. Prosím vás, nevíte, proč jsem šel zrovna v tu stranu?” “Snad jen tak, náhodou,” mínil pan Dastych. 4 “Poslouchejte, v takovém počasí necourá člověk jen tak náhodou po ulicích. Já bych rád věděl, co jsem tam u všech sakramentů chtěl. Co myslíte, nemohlo to být nějaké tušení? Víte, něco jako telepatie.” “Aha,” pravil pan Dastych. “To je docela možné.” “Tak vidíte,” mluvil dr. Mejzlík ustaraně. “Tady to máme. Ale taky to mohla být taková podvědomá představa, abych se podíval, co je u Tří panen.” “To je ten zapadák v Dlážděné ulici,” vzpomněl si pan Dastych. “Právě. Tam přespávají tihle kasaři a kapsáři z Pešti nebo z Haliče, když přijdou do Prahy na práci. My na ten lokál dáváme pozor. Co myslíte, nebyl to docela obyčejný policejní zvyk, že jsem si tam šel mrknout?” “To může být,” soudil pan Dastych. “Takové věci dělá někdy člověk docela mechanicky, hlavně když jaksi má smysl pro povinnost. Na tom není nic zvláštního.”

“Tak já jdu do Dlážděné ulice,” pokračoval dr. Mejzlík, “podívám se mimochodem na seznam noclehářů u Tří panen a jdu dál. Na konci Dlážděné ulice se zastavím a mířím zase zpátky; pěkně prosím, nevíte, proč jsem šel zpátky?” “Zvyk,” mínil pan Dastych. “Zvyk patrolovat.” “To by mohlo být,” souhlasil policejní úředník. “Ale já jsem neměl službu a chtěl jsem jít domů. Třeba to byla předtucha.” “Bývají takové případy,” uznával pan Dastych. “Ale taková předtucha není nic záhadného. To je přece známo, že v člověku jsou jakési vyšší schopnosti…” “Hergot,” zařval dr. Mejzlík, “tak byl to zvyk, nebo nějaké vyšší schopnosti? Tohle bych rád věděl! – Tak počkejte: Když si to tak šlapu, jde proti mně nějaký člověk. Řekněte, pročpak by u všech všudy nemohl kdokoliv jít v jednu hodinu v noci Dlážděnou ulicí? Na tom není nic podezřelého. Já sám jsem na nic ani nepomyslil; ale zastavil jsem se zrovna pod lucernou a zapaloval jsem si egyptku. Víte, to my děláme, když se chceme v noci na někoho pořádně podívat. Co myslíte: byla to náhoda, nebo zvyk, nebo… nebo nějaký podvědomý alarm?”

— konec 1. části —

  • digitální knihovna – stará kniha v digitální verzi
  • rusko-česká verze pro pochopení příběhu ZDE (anglicky jsem zatím nenašla)
  • mluvené slovo, Povídky z jedné kapsy – youtube kanál StandaShow

Vaše Eliška

©SlowCZECH

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.