Odkud pocházíš (beginner version)?

Kde bydlíš? A odkud jsi? Já jsem z České republiky. Narodila jsem se zde. A žila jsem zde dvacet let. Moje rodné město je malé. Má jen 22 tisíc obyvatel. Ale na druhou stranu má vše, co každý potřebuje: supermarkety, restaurace, bary. A také školy. Na gymnázium a vysokou školu jsem ale chodila jinam. Moje rodné město je příliš malé.

Co zde můžete dělat? V létě můžete jezdit na kole, protože moje město leží kousek od hor. A v zimě samozřejmě lyžovat. Kolo je hrozně super, protože hory jsou velké a cyklistů je málo.

Mám svoje rodné město moc ráda. Proč? Protože mé dětství bylo krásné. A protože zde žijí moji rodiče 🙂

A co vy a vaše rodné město? Které to je? A kde žijete teď?

Těším se na komentáře na facebooku nebo zde na www.slowczech.com

Vaše Eliška 

©SlowCZECH

***

Where do you live? And where are you from? I am from Czech republic. I was born here. And I lived here for 20 years. My home city is small. It has only 22 thousand inhabitants. On the other side, it has everything that everyone needs: supermarkets, restaurants, bars. And schools, too. I attented a grammar school and the university elsewhere. My home city is too small.

What can you do here? In summer, you can go biking, because my home city is situated just next to the mountains. And in winter, you can ski, of course. The bicycle is really cool, because mountains are large and there is not lot of cyclists.

I do like my home city very much. Why? Because Because my childhood was amazing. And because my parents still live there 🙂

And what about you and your home city? Which one is it? And where do you live now?

I am looking forward for your comments on Facebook or here on www.slowczech.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.