Odkud pocházíš, Aneto? (slow speed)

Hey my dear Czech speakers! Aneta has prepared a podcast about her home city – Prague! Are you ready? Don’t wait, the speed is really friendly so that you could understand everything 🙂

Každý odněkud pochází. Každý se někde narodil. Já jsem se narodila v hlavním městě České republiky, a i když jsem nějaký čas žila v zahraničí, dnes opět bydlím v Praze.

Mé rodné město je největší město České republiky a žije tu také nejvíc lidí. Víc než milion. Praha je oblíbená turistická destinace. Architekturu a historii sem jezdí obdivovat lidé z celého světa. Ve městě najdete všechno, na co si vzpomenete. Spoustu různých obchodů, kin, divadel, restaurací, fast foodů hospod, barů, diskoték, koncertních hal a také sportovních zařízení jako jsou posilovny, bazény, fotbalové, hokejové a atletické stadiony, lezecké stěny a tak dále.

Samozřejmě jsou tu i nemocnice, kadeřnictví, kosmetické salóny, různé firmy, školy, univerzity… v Praze to prostě žije!  J

Pohybovat se ve městě můžete buď autem nebo hromadnou městskou dopravou (MHD). V Praze máme autobusy, tramvaje a metra. Autobusy a tramvaje jezdí přes den i v noci. Také tu samozřejmě jezdí taxíky, ale ty jsou trochu drahé. S MHD se v Praze dostanete skoro všude a auto není potřeba.

Mě se v Praze vždycky nejvíc líbily parky. Je to město, ale je tu hodně zeleně. V centru Prahy je na řece několik ostrovů, na kterých jsou také parky a když je teplo, můžete sedět jen tak venku v trávě nebo na lavičce. Takhle jsem zase já prožívala má pubertální léta. Tam jsme s kamarády občas chodili.

Já ale nejsem z centra. Jsem z okraje Prahy, takže jsem vlastně napůl z vesnice. No není to ideální?

©SlowCZECH

Aneta 

 

******

opět, zase = again

všechno, na co si vzpomenete = whatever pops into your head

lezecké stěny = climbing walls

a tak dále = etc, and so on

V Praze to prostě žije! = Prague is simply a lifeful city!

buď… nebo = either…or

MHD = městská hromadná doprava = public transport

zeleň = green vegetation, verdure

má pubertální léta = my teen years

One comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.