Lektorka Petra

ENG: My name is Petra and I have been working as a teacher of Czech since 2017. I teach both group and individual lessons. Although, I have experience of working with students of all age groups, my area of expertise lays in teaching adult learners. When it comes to my lessons’ 

I make sure my students’ preferences are listened to and lessons are tailored to their individual needs. I can prepare my students for language exams and offer conversational classes in a fun and educational way.

Teaching is my passion and I really enjoy it. I believe the language opens the door to people’s hearts and helps us build interpersonal relations and understand each other. 

I am a certified teacher for children of foreigners as well. I have enjoyed working with children for my whole life. Already at highschool I took part in various (summer) camps and events for children, I organized various games and program. During my maternity leave I organized kids´events of music therapy and lessons of art. I have been working as a teacher of Czech for foreigners = kids since 2018.

CZE: Jmenuji se Petra a jako lektorka češtiny pracuju od roku 2017. Učím dospělé i děti, ale specializuji se více na dospělé. Mám ráda skupiny I individuální lekce. Připravuji studenty k jazykovým zkouškám, ale také učím jen tak pro radost:-) Každý přece ví, co je jeho prioritou, proč se chce učit a já se snažím, aby hodiny byly přizpůsobené potřebám studentů. Vztah studenta a lektora je velmi důležitý 🙂 Nejraději mám konverzační hodiny a vyšší úrovně.

Jazyk nám otevírá cestu k srdcím druhých, pomáhá navazovat mezilidské vztahy, rozumět lépe druhým lidem a tím více sami sobě. Učitel je hlavně průvodce na cestě. Kromě lektorování se nově zabývám tvorbou studijních materiálů.

Rovněž pracuji s dětmi. Práce s dětmi mě velmi baví celý život. Už na střední škole jsem se účastnila různých táborů a akcí pro děti, připravovala jsem pro děti různé hry a program. Během mateřské dovolené jsem organizovala akce muzikoterapie a tvoření. Pracuji jako lektorka češtiny pro cizince = děti od roku 2018. Učím děti s odlišným mateřským jazykem, včetně letních kurzů.

Moje podcasty pro tebe

(246**) Petry pohádka O veliké řepě

(201****): Petry rozhovor s Tomáškem nejen o šnekovi (NOVÁ SÉRIE)

 

… a další.