Lektorka Nicole

CZE: Jmenuji se Nicole a s výukou češtiny jsem začala v roce 2013 jako dobrovolnice v české vesničce na Ukrajině. Na Ukrajinu jsem se znovu vrátila v roce 2018 a vedla jsem zde dvouměsíční letní kurz.

Vyzkoušela jsem si i výuku v české škole v Kanadě a pomohla otevřít kurzy pro dospělé. Tyto zkušenosti mě postupně přivedly až ke Slowczech a nyní se výuce věnuji naplno. Věnuji se individuální i skupinové výuce a nejraději mám konverzační lekce. Ráda se dozvídám, co baví mé studenty a snažím se, aby cítili podporu a motivaci. Baví mě taky tvorba studijních materiálů a psaní povídek a mám ráda výzvy v podobě zajímavých jazykových otázek, takže se neváhej ptát!


Ve svém volném čase ráda sportuju, cestuju, jak po České republice, tak třeba i za oceán, mám moc ráda hory a lezení. Hodně času trávím v přírodě a mám snahu přispět k její ochraně dobrovolnictvím v různých ekologických organizacích. Když potřebuji zpomalit, věnuji se józe nebo relaxuji s knížkou.

 

ENG: My name is Nicole, and I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. I returned to Ukraine to teach a two-month summer course in 2018. I also spent over a year teaching at the Czech Language School in Canada where I helped open new courses for adults. These international experiences eventually led me to Slowczech and now I teach full-time. I teach both individual and group
courses; however, conversation lessons are my favourite. I enjoy getting to know things about my students and try to offer a supportive and motivating space to learn in. Besides making study materials and writing stories, I get a kick out of answering your interesting language questions, and I appreciate the challenge, so don’t be shy!

In my free time, I like playing sports and travelling both in the Czech Republic and abroad. I love mountains and climbing and try to spend as much time in nature as possible. I believe we should protect our natural world and that’s why I also like to volunteer for ecological organizations. I stay pretty active, but when it’s time to slow down I practice yoga or curl up with a good book.