Lektorka Monika

CZE: Čauky mňauky, já jsem Monika (nebo Monča) a miluju lidi – ráda poznávám nové lidi a ráda si s nimi povídám. Mluvím anglicky, francouzky a teď se učím vietnamsky, protože bydlím v Saigonu. Mám ráda jazyky a líbí se mi, že se díky jazykům můžeme naučit něco nového o cizích zemích a kulturách.

Když učím češtinu, jako první chci vědět, co student potřebuje a jak se rád učí, potom se snažím vytvořit přátelské prostředí, kde je dobrá nálada. Chci, aby mí studenti byli motivovaní a neměli strach mluvit. Je normální dělat chyby, protože tím se učíme něco nového. Jestli jsi (falešný) začátečník, a nebo ses rozhodl/a mít první lekci dnes – napiš slowczech a já ti pomůžu se v češtině posunout směrem, jakým potřebuješ.

 

ENG: Hey! I´m Monika (or Monča ☺) and I love meeting people and having intersting conversations. I speak English, French and now I´m learning Vietnamese because I´m living in Saigon. Languages became a part of my life and I enjoy how they can help us to discover different cultures. When I teach Czech, at first, I’m trying to understand my students‘ needs and then  I‘ m trying to create a friendly and positive environment. I wish my students to be motivated and confident to speak, because one of the most important steps in learning languages is to stop being worried of making mistakes. Mistakes are important and they help us to improve. 

If you are a (false) beginner or if you decided to start learning Czech today, reach out to slowczech and I can help you to move forward in your direction.                        

Moje videa a podcasty pro tebe

VIDEO: Are you a typical Czech ft. Monika and Vendy (Czech for beginners)

(172**) Monča: Cestování v Česku

EVERYDAY VOCABULARY for beginners (01): Kuchyň (Czech subtitles) – s Monikou