(114) Knihovna v Praze a sloup vědění

Ahoj, dnes spolu jdeme do knihovny. Chci ti ukázat něco zvláštního, něco bizarního, něco podivného. Ale také něco velmi zajímavého. Jsme v městské knihovně v Praze. Městská knihovna v Praze je velká. A chodí sem hodně lidí. A taky hodně turistů.

Protože je zde jedna turistická atrakce. Tato turistická atrakce se jmenuje Idiom. Je to nekonečný tunel. Tedy tunel, který nemá konec. Podíváme se dolů – a nevidíme konec. Podíváme se nahoru – a také nevidíme konec. Máme pocit, že tento tunel je nekonečný. Ale ve skutečnosti je to optický klam. Jsou tu zrcadla a sloup je vysoký jen 5 metrů. Je to umělecké dílo, které zde v roce 1998 postavil umělec Matej Krén. Matej Krén je zajímavý a extravagantní umělec. Podívej se na jeho webovky, co už postavil.

Ale zpět ke sloupu. Víš, kolik má tento sloup knih? Z kolika knih je postaven? Kolik knih zde vidíme? Je tu 8 000 knih ! To je, co! To je opravdu hodně. Ale máme pocit, že je tu minimálně 20 000 knih. Ale ne, je tu jenom 8 000 knih.

Tento sloup se také jmenuje Sloup vědění. Proč? Mno. Když si přečteš 8 000 knih, myslím, že budeš chytřejší. Myslím si, že toho budeš vědět víc. 🙂 Vědění od slovesa vědět. Jméno je věda a kdo dělá vědu? Vědec dělá vědu a vědec toho hodně ví.

source: https://bit.ly/2H53398V knihovně se říká, že když se podíváš tímto nekonečným tunelem/sloupem dolů, uvidíš až do Cambery do Austrálie! Co myslíš?

Tato knihovna je moc fajn. Můžeš tu dělat hodně věcí. Můžeš tu číst knihy, poslouchat hudbu anebo jen koukat okolo. Když tě nekdo ruší, mají tu špunty do uší. Dáš si do uší špunty a nic neslyšíš.

Také tu mají komiksy, které mají hlad! Nevěříš? Podívej se na video na mém youtube kanále.  A také tu mají samozřejmě koutek pro děti. Určitě tu najdeš pohádky nebo strašidelné příběhy. A když chceš pracovat, mají ideální podmínky.

No jó, miluju knihovny! Je to nejlepší místo na práci.
Až budeš v Praze, jdi se podívat na Idiom neboli Sloup vědění. Stojí to za to!

And if you want to offer me a virtual coffee for 1€, you can do that on www.tipeee.com/slowczech

Tak díík. A ahóój!

Useful links:
Matej Kren – website
Rozhlas CZ – Sloup vědění v knihovně v Praze (text + audio)
Pictures source

Vaše Eliška 🙂

5 Comments

 1. Dear Eliška,

  Thank you very much for your text and video.

  I have a small question about your text, though.

  You say the sentence “A chodí sem hodně lidí” in the first paragraph. My question’s what’s the difference of saying “A chodí SEM hodně lidí”, “A chodí TADY hodně lidí”, and “A chodí ZDE hodně lidí.”?

  Thank you very much in advance.

  1. Hi Sheldon,
   thanks for this great question 🙂 The difference is this “kam” vs. “kde” logic.
   Jsem doma vs. Jdu domů.
   Jsem v restauraci vs. Jdu do restauraci.
   Jsem v Brně vs. Jedu do Brna.
   Jsem tady/zde vs. Jdu sem.
   (tady = méně formální, zde = více formální)
   Rozumíš? 🙂
   Eliška

    1. Sorry! It should be “rozumím”. I’m very used to say “nerozumím” already. =)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.