(116) Jezdím, jedu nebo jdu? Všechno!

Ahoj, jaké je u tebe dnes počasí? Tady je krásně! Sluníčko svítí,… a chci jít ven na procházku! Proč? Protože ráda chodím na procházky. Alespoň jednou týdně chodím ven do parku.

 

       

často

každý den

JEZDIT CHODIT LÉTAT
jednou

 

jednou týdně

Pokaždé/vždy, když…

JET JÍT LETĚT

Chodím zhruba 5 až 10 kilometrů. A vždy, když mám chvíli čas, nejedu autobusem. Jdu* pěšky. Je pravda, že cesta autobusem je kratší a rychlejší, ale člověk potřebuje být venku. A ne furt jezdit autem, autobusem nebo tramvají. Jak často jezdím tramvají? Moc ne. Tak třikrát za měsíc. Jezdím do práce na kole. Ale nejraději mám vlak! Opravdu. Jízda vlakem je příjemná, klidná a rychlá. Vždy, když jedu* vlakem, udělám spoustu práce.

Minulý týden jsem poslouchala knihu o člověku, který rád létá. Pokaždé, když někam letí*, udělá více práce než doma nebo v kanceláři. Letadlo je prý tiché a příjemné. Jednou potřeboval dokončit knihu, kterou psal. A tak si koupil zpáteční letenku z USA do Japonska: letěl 10 hodin do Japonska. Tam se otočil. A hned letěl zase zpět do USA. Cesta byla drahá. Ale zisk z knihy byl vyšší. A jak se říká: “Čas jsou peníze.” Znáš lidi, kteří také rádi létají a v letadle pracují?

A co ty? Jak často létáš letadlem? A jak často jezdíš šalinou? A jak často tramvají? Pozor! Toto je zajímavá otázka a ještě zajímavější odpověď. Protože pokud jsi z Prahy, víš, že nikdy šalinou nejezdíš. Protože jezdíš jen a pouze tramvají 😊 Ha, anebo, když jsi na návštěvě v Brně, jedeš šalinou! Nebo ne? Mno, bydlíš v Česku? A čím tedy jezdíš?

Guys, thank you for listening to SlowCZECH podcast. If you wanna offer me a virtual coffee, there is a great way to do it on tipeee.com/slowczech.

Vaše Eliška

*vždy, když… + jedu/jdu/letím (vždy, když = every single time, when… + short verb)

8 Comments

 1. Ahoj,
  Tato lekce je pro mě moc užitečná. Děkuji mockrááát.

  Často jezdím všude autem. Čas od času chodím na procházku pěšky.
  Když byl jsem na navstěvě v Evropě, jezdil jsem často tramvají, autobusem, a metrem. Moc rád jezdím metrem, protože je velmi rychle. Jízda tramvají je ovšem moc přijemná, zvlašť v Praze a ve Vídni!

  1. Ahoj René, prosím! 🙂 Jsem ráda, že sis zopakoval to, co dávno znáš 🙂
   Souhlasím, že jezdit metrem je rychlé a příjemné. Jen jeden mínus – není všude 🙂
   Tak hezký večer, jdu pracovat 😉

 2. Dear Eliška,

  Thank you very much for the text.

  Just one question. In the text, you say the following sentence:

  Pokaždé, když někam letí, udělá více práce než doma nebo v kanceláři.

  I was wondering if it’s grammatically correct if I write A instead of NEBO, that is:

  Pokaždé, když někam letí, udělá více práce než doma a v kanceláři.

  Thank you very much in advance.
  Kind regards.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.