(117) Jdu do restaurace

Ahój! Jak se máš? A co děláš? Já jdu dnes do restaurace. Je v centru. A je to moje oblíbená restaurace, protože tam mají moc dobré jídlo. Například v jídelním lístku je snídaně. Mmmm, miluju víkendovou snídani, nebo spíš jako anglicky říkáme brunch. A tady nabízí anglickou snídani, volské oko (to je smažené vejce na pánvi) anebo moje oblíbené – vejce Benedikt. Mmmm! Mám hlad!

Taky tady mají moc dobré palačinky a ovocné knedlíky – znáš ovocné knedlíky? Moc často je nejím, ale mám je ráda. Klasické české ovocné knedlíky jsou obrovské. A když si dáš ovocné knedlíky v restauraci, dostaneš dva až čtyři knedlíky. Každý má aspoň 8 centimetrů. Ale pozor, to nejsou klasické knedlíky, to jsou sladké knedlíky. Uvnitř je ovoce – švestky, meruňky, jahody. A nahoře je smetana, cukr, tvaroh a někdy i mák nebo skořice (tady je odkaz na fotky, podívej se!)

Ta restaurace nabízí polední menu. To je jídlo, které si můžeš dát jenom od pondělí do pátku a jenom v poledne. My, Češi, tomu říkáme “meníčka” – např. “Hele, kam dnes půjdem na meníčko?” Nebo “V restauraci Slon mají dnes lákavé meníčko. Co ty na to?” Dokonce existuje moc fajná webovka www.menicka.cz, kde se můžeš mrknout, kam dnes jít s kolegy na oběd.

A jaká je dnešní nabídka? Můžeš si dát vepřový steak, sýrovou omáčku a americké brambory (anglicky potato wedges). Když jsem byla malá, pořád jsem jedla americké brambory, hihi. Také tu dnes mají rybu – tresku a hranolky. Treska je mořská ryba. Vím, že Česko nemá moře. A proto musíme mořské ryby importovat. Jo a můžeš si tady taky dát veganské jídlo – brokolicový karbanátek, bramborovou kaši a okurku. Vegetariánská nebo veganská jídla jsou většinou moc dobrá! Mmmmm, miluju brokolici 🙂

Ale úplně nejlepší tady je, že mají vodu z kohoutku/kohoutkovou vodu. To je voda, která je zdarma. Protože v Česku jsou ještě ne moc kamarádské restaurace a i když je venku 35°C, musíš za vodu platit. Achjo. Ale snad to brzy bude jinak!

No a co obsluha? Obsluha v restauraci je taky moc fajn, je moc příjemná = servis je moc příjemný. Pracuje tam jeden číšník, který se jmenuje Kuba. Je mu asi 35 let. A taky tam pracuje jedna číšnice/servírka, která se jmenuje Ivana. Je jí asi 40 let. Oba dva se pořád usmívají, často se ptají “Všechno v pořádku?” nebo “Dáte si ještě něco?”

Asi jdu dnes na oběd, hehe. Mám teď hlad! A co ty? Chutnají ti české ovocné knedlíky? A chutnají ti české palačinky? Máš rád/ráda české restaurace?

Tak čáu, Eliška

Music credit
Title : Take Me Out to the Ballgame
Artist : E’s Jammy Jams

7 Comments

 1. Moje oblíbená česká jídla:
  vepřové maso s knedlíky,
  ovocné knedlíky,
  pivo z místního pivovaru v Praze
  a jablečný koláč se smetanou.

   1. To neznám. Ale pamatuju se, že jsem si vždycky koupil housky a rohlíky na svačinu.
    Nosil jsem je v batohu.
    V městě Karlovy Vary jsem se procházel během šesti hodin. Bylo to moc fajn.
    Počasí bylo chládno, asi +2 stupňů Celsia, ale to nevadí (it didn’t matter… I had fun!)

 2. Dear Eliška,

  Thank you very much for that text.

  I have a small question.

  In this text, you said “oba dva” referring to both the waiter and the waitress. Is this grammatically correct? What happens when it’s two girls? Or two guys? This has a different forms when it comes to inanimate?

  Thank you very much in advance.

  1. Dear Sheldon,
   thank you for your thanks! 😀
   And what a great question!

   1) Yes, “oba dva” is referring to 1 man + 1 woman. Or 2 men.
   2) two girls -> “obě dvě”
   No other forms.

   M, M: Jakub a Petr: Oba dva se pořád usmívají.
   F, F: Ivana a Jana: Obě dvě se pořád usmívají.
   M, F: Jakub a Ivana: Oba dva se pořád usmívají
   N, N: Obě dvě (kuřata, zvířata, slůňata,…) se pořád usmívají 🙂

   The same: “Dva” for men, “Dvě” for girls and neutre, if you are using only number 2.
   Dva muži.
   Dva telefony.
   Dvě ženy.
   Dvě auta.

   Eliška

   1. Dear Eliška,

    Thank you very much for your (fast) reply and (great) explanation.

    Now I understand.

    Kind regards.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.