(086) Hrátky s papírem

Hezký den všem!

Dnes se s vámi chci podělit o zajímavost, o které jsem se před pár týdny dočetla. Narazila jsem na článek o tzv. Fold-and-cut teorému. Slyšeli jste o něm? První zmínka spadá do roku 1721. Totiž v jedné japonské knize, která ověřuje matematickou logiku, byl dán příklad – lze vystřihnout ten a onen tvar pouze jedním střihem nůžkami?

Samozřejmě. Pod jednou podmínkou. A tedy, že jakýkoli tvar, který nemá oblé/kulaté strany (a má tedy rovné hrany) může být vystřižen z papíru jedním střihem. Úplně nejjednodušším příkladem může být čtverec – přeložíme-li papír nadvakrát a přestřihneme jej napříč, po rozložení listu papíru nám vznikne čtverec.

Dalším, i když poněkud složitějším příkladem, je tato želva – povedená, že? Zde je potřeba překládat již více než jen 2x, ale stříhat budeme nakonec rovněž jen jednou.

/zdroj/

Možná také znáte americkou legendu o Betsy Ross. V roce 1777 jí George Washington ukázal návrh vlajky se 13 (třinácti) šesticípími hvězdami a optal se jí, zda by takovou vlajku mohla vyrobit. Betsy Ross souhlasila, nicméně Georgi Washingtonovi doporučila, že by bylo mnohem jednodušší mít hvězdy pěticípé. Pravidelná pěticípá hvězda je totiž mnohem jednodušší na vystřižení. Škoda, že je to zřejmě jen legenda. Ale kdo nemá rád legendy, že?

Pokud si chcete takovou hvězdu vystřihnout, můžete to zkusit třeba podle tohoto videa.

No, a pokud vás takováto kutilská témata zajímají, příště vám povím něco o origami.

Vaše Eliška

©SlowCZECH

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.