(090) Concorde

Nedávno jsem si s jedním ze svých studentů povídala o Concordu. Určitě jste o tomto letadle už slyšeli. Francouzský název pro letoun z minulého století. Symbol konce rivality mezi Francií a Anglií. A dnes vám o Concordu chci povědět více.

Concorde je nadzvukové dopravní letadlo. Hm, to zní hezky. Jak rychle tedy létá? Až 2 180km/h, což odpovídá rychlosti Mach 2. Osobně mi to přijde neuvěřitelné. Ale Concorde začal létat již v roce 1976. A skončil v roce 2003. Na palubu se vešlo zhruba 100 cestujících. Let přes Atlantik trval 3,5 hodiny. Dokážete si to představit? 6 000 kilometrů za 3 hodiny! To je ještě dál než z Lisabonu na sever Norska a v tak krátkém čase. Jak dlouho jedete z Prahy do Alp na zimní dovolenou? Jak dlouho letíte do Řecka k moři? Concorde dokonce obletěl celý svět v rekordním čase 31 hodin!

Zajímavé je, že ani Američani nikdy nesestrojili obdobný stroj. Pouze Rusové uspěli s Tupolevem TU-144. Tento nadzvukový letoun létal dokonce rychleji než Concorde – 2 430 km/h. Avšak nikdy sto procentně nefungoval a nelétal. Jeho budoucnost ovlivnila především nehoda na mezinárodním aerosalónu v Paříži v roce 1973. Letoun chvíli po startu havaroval. Prý nebyl dokončen, ale Rusové jej chtěli ukázat.

Velice zajímavá je tato otázka: Proč Concorde skončil? Nebo spíše opačně: Jak je možné, že létal tak dlouho? Pojďme diskutovat:

  1. (zaprvé) Ekonomické okolnosti
    Ropný šok v roce 1973 ovlivnil ekonomickou stabilitu světa. A Concorde bohužel přišel pozdě. Kdo chce teď být závislý na ropě? Navíc Concorde spotřeboval 90 000 litrů na jeden let. A pro pouze 100 pasážérů. Zatímco běžné letadlo spotřebovalo 60 000 litrů na jeden let. A pro 400 pasažérů.
  2. (zadruhé) Nedostatek leteckých tras
    Létat na trase kratší než 3 hodiny se nevyplatilo. Amerika ani Kanada nechtěly, aby Concorde létal na jejich území. A na druhou stranu Concorde nebyl schopen létat přes Tichý oceán. To bylo moc dlouhé.
  3. (zatřetí) Poměr kvality a ceny
    Sedadlo široké pouze 45cm, žádné palubní zavazadlo, žadný prostor pro časopis či knihu. Zkrátka žádná zábava na palubě. A cena i 11 000 dolarů! Není lepší zaplatit desetinu ceny, dívat se na film, mít prostor na nohy? A jen letět delší dobu?

Celkově byl provoz Concordu drahý. Ale image je image. A také ta skvělá technologie! Který inženýr by nechtěl pracovat na něčem tak speciálním? Možná proto bude brzy spuštěna nová generace Concordu. A kdo ví, třeba tato bude úspěšnější.

A co vy, letěli byste Concordem? Vyšší cena, ale kratší čas?

Vaše Eliška

©SlowCZECH

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.