(67) České Vánoce

Máte rádi Vánoce? Já ano. Hlavně ty české. Řekněte mi, jak probíhají Vánoce u vás? Jaké jsou vaše oblíbené aktivity a tradice?

V Česku se Vánoce slaví opravdu hodně. Cukroví, tedy typické české sladké koláčky, se peče ve velkém. U nás doma často vydrželo až do února! Vždy ho pečeme moc! Ale když ono je tak dobré… 🙂 Jako v mnoha zemích, zdobení stromečku je typické pro vánoční čas i u nás. V Česku slavíme také advent, tedy čtyři neděle před Štedrým dnem.

Štedrý den (doslova bohatý a velkorysý den), tedy 24. prosince, se v Česku slaví v malém rodinném kruhu – to znamená rodiče s dětmi.

Štědrovečerní večeře je krátká a lehká – často ryba či rybí polévka, brambory nebo bramborový salát, zelenina, víno a samozřejmě cukroví. Pozor, od stolu se nesmí vstát! To přináší smůlu!

U stolu netrávíme více jak hodinku. Protože se děti těší na to, co jim přinese Ježíšek! A potom se celá rodina posadí ke stromečku a společně si užívají nových dárků, poslouchají/zpívají koledy (tradiční vánoční písně, odkaz ), dospělí popíjí víno. O půlnoci chodí mnoho rodin na půlnoční mši.

Babičky a dědečky navštěvujeme 25. a 26. prosince – na Boží hod vánoční. Protože jsou Češi z větší části nevěřící, roznášíme v tyto dny dárky. Dárky, které Ježíšek nechal pod stromečkem babičkám a dědečkům. A ano, oba dva dny jsou státními svátky, takže každý může navštívit svou rodinu.

K Vánocům u nás patří samozřejmě i přeplněná obchodní centra, nedostatek času na úklid a stres. Já si ale myslím, že bychom právě v tento pokojný čas měli na tyto problémy zapomenout. Měli bychom být s rodinou – v uklizeném či neuklizeném domě, s cukrovím či bez cukroví, s dárky či bez dárků. Pro mě je totiž nejlepší dárek čas, který věnuji mé milované rodině.

A jaké jsou Vánoce u vás?

Vaše Eliška

One comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.