(77) Česká republika vyžaduje od EU lepší kvalitu potravin

My lovely advanced speakers, 

I have translated for you the article about a quite controversal topic in Czechia – quality of food. What is your opinion? Let me know once you finish listening to the text coming originally from expats.cz. And yes, enjoy 🙂 

Neexistuje mnoho zemí, jejíž obyvatelé by mohli říci, že týden co týden jezdí za hranice jen proto, aby si nakoupili.

Nicméně řada českých spotřebitelů (potažmo i naše dlouhodobě trpící čtenářstvo) takto jedná jen ve snaze, aby se vyhnuli chabým kopiím značkových produktů, které lze běžně nalézt v regálech místních supermarketů.

Studie z roku 2015 totiž ukázala, že 35% potravin, které jsou prodávány pod stejným obchodním názvem jako na západě (instantní káva, jogurty, margaríny a některé značky studených rolek), se od jejich zahraničních verzí liší složením.

Takovýto obchodní prodej je rámci zemí EU legální za předpokladu, že výrobce uvede na obalu veškeré složky výrobku; formulace se mohou na jednotlivých trzích lišit. Velké firmy jako např. Coca-cola a Tchibo hájily svá jednání slovy, že se jednoduše snaží uspokojit místní chuťové pohárky a přizpůsobit se životní úrovni.

Český ministr zemědělství Marian Jurečka, který nedávno nazval Českou republiku “evropskou popelnicí”, říká, že vehementně nesouhlasí. Jurečka oznámil, že se spojí s politickými činiteli na Slovensku a Maďarsku, aby společně předložili EU petici s cílem zakázat prodej potravin nízké kvality v zemích střední a východní Evropy.

A za tímto účelem byla také nařízena studie na zjištění kvality potravin; získané údaje vyvinou tlak na tvorbu nové legislativy, která by se postarala o shodné složení produktů v rámci celé EU. Prvořadým Jurečkovým cílem je zajistit, aby produkty stejného výrobce, ve stejném obalu a stejného původu měly i stejné ingredience.

Podle Eurostatu je jídlo v Česku celkově o 25% levnější než v sousedícím Německu.

 

And now your turn, what about you, what kind of food do you buy? Do you agree with the Czech MP?

Let me know in comments on slowczech.com or on Facebook page, česky samozřejmě 🙂

Vaše Eliška

© SlowCZECH

Original article in English can be found on: expats.cz

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.