(088) A co jména? (funny!)

Určitě si často lámete hlavu s tím, jak skloňujeme jména? Česká jména, to je brnkačka – např. Tereza. Když je tvoje kamarádka Tereza, ráda chodíš s Terezou na kafe a bez Terezy bys do kina na hororový film nešla. Potom lze stejně mluvit o Madonně, Shakiře, Rihanně, Christině Aguileře… protože bez Rihanny by tvá mp3 kolekce nebyla kompletní a bez Christiny Aguilery byses nikdy nenaučila tak dobře hrát na piano!

Někdy si ale dám skleničku s Gwen Stefani, Jennifer Lopez nebo Kylie Minogue. A kdybych chtěla jméno Gwen, Jennifer nebo Kylie skloňovat, bylo by to komplikované! A tak vidím Jennifer Lopez, jak venčí svého psa, píšu dopis Jennifer Lopez a bez Kylie Minogue bych nemohla žít. A jejda, taková fotka s Miley Cyrus, Janet Jacksonn nebo Amy Lee…, to by bylo něco!

Hm, co třeba ale takový Shakespeare? Co by si dnešní Anglie počala bez Williama Shakespeara či dále bez Charlese Dickense nebo George Orwella? S Ernestem Hemingwayem bych si u večeře popovídala o Nobelově ceně, s Markem Twainem bych si zahrála na loupežníky, se Scottem Fitzgeraldem bych se vrátila na Long Island do 20. let, s Johnem Steinbeckem bych politovala rozdrcená zvířátka a s Umbertem Eccem bych se vydala do středověku. Úplně stejně jako když jdu do lesa s Ivanem nebo Lukášem.

Nejhorší pro mne ale vždy bude televize. Slyšeli jste o Marii Šarapovové, Sereně Williamsové, Lindsey Vonnové? Zde se česká společnost rozchází, protože někomu přijde logičtější psát články o Sereně Williams a Lindsey Vonn. Můžete si vybrat!

No, uznávám, že toto vše zní složitě. Avšak nezoufejte – jakkoli cizí jméno budete skloňovat, vždy vám bude porozuměno. Protože můžete jít nakupovat jak do Ikey, tak do obchodu IKEA. Můžete pracovat ve Škodě nebo ve firmě Škoda. Můžete si koupit krém od Nivey nebo od firmy Nivea. A můžete být spokojeni s Nokií nebo se značkou Nokia.

Ano, jsem si jistá, že si v konkrétních situacích vždy poradíte 🙂 A pokud ne, znáte to… chybami se člověk učí!

Vaše Eliška

©SlowCZECH

 

2 Comments

  1. But Maria Sharapova already has -OVA at the end of her surname, why add one more? 😀

    1. Ano, já vím, I dont like those tons of “ova” either 😀 They like doing it on the TV, adding “ova” even there where the one already has been added. The radio is a bit more normal here 🙂

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.