(262***) Martina: V mojí koupelně

Ahoj! Já jsem Martina a dneska ti budu povídat o svojí koupelně. Naučíš se spoustu nových slovíček, která ti pomůžou třeba při nakupování v drogerii nebo při návštěvě kadeřnictví. Taky si procvičíš deklinace a prepozice místa. Mimochodem, chystáme pro tebe parádní novinky! Jestli chceš vědět víc, poslouchej slowczech, všechno ti brzy řekneme. Těšíš se? Tak jdeme na to! 

 

stojan – a stand

pěna do koupele – bubble bath

sprchový kout – shower stall

tuhý X tekutý – solid X liquid

voní (vonět)  – smells good

holení – shaving

oddělený – separated

 

Koupelna je místnost v bytě nebo v domě, kde se myjeme, sprchujeme, koupeme, češeme…zkrátka, kde děláme osobní hygienu. Já ti teď řeknu, jak vypadá moje koupelna . 

 

Když vejdu do koupelny, vlevo vidím pračku. V pračce jednou za týden peru prádlo. Vedle pračky stojí koš na prádlo, tedy koš, do kterého dávám prádlo, které musím vyprat v pračce. Nad pračkou visí stojan na ručníky a osušky. Ručník potřebuju, když si chci usušit ruce nebo obličej. A osuška je velký ručník. Používám ji, když se koupu nebo když se sprchuju. 

 

Naproti mně je vana se sprchou. Jsem ráda, že mám vanu, protože se ráda koupu. Myslím, že to je skvělý relax. Když se koupu, někdy používám pěnu do koupele. Někdo má ale raději sprchový kout a vanu ani nepotřebuje. Je fakt, že když si myju vlasy, je sprcha lepší. Vlasy si myju šamponem a někdy používám taky kondicionér. V poslední době ráda používám tuhý šampon, protože je dost praktický. Když cestuju a letím letadlem, nepotřebuju malé balení šamponu do 100 mililitrů, protože tenhle šampon není tekutý. Dám ho do malé krabičky a hotovo. A ty? Používáš raději tuhý, nebo tekutý šampon?

 

Vpravo je umyvadlo, zrcadlo a několik skříněk. V umyvadle si myju ruce, obličej a taky zuby. Na ruce a obličej potřebuju mýdlo. Mám ráda mýdla, jsou to můj oblíbený suvenýr z dovolené. Miluju, když v koupelně hezky voní. A vpravo na umyvadle je kelímek se zubními kartáčky a zubní pastou. Tu si dávám na kartáček, abych si mohla vyčistit zuby.

 

Ve skříňce vedle umyvadla je spousta věcí. Jsou tam hřebeny a kartáče na vlasy – ty potřebuju, když si češu vlasy. Hřeben je dobrý na krátké vlasy, ale kdo má dlouhé vlasy, používá spíše kartáč. Ve skříňce je taky fén. Když si myju vlasy, většinou si je potom i fénuju, abych nemusela dlouho čekat nebo abych nemusela jít ven s mokrou hlavou. Teď je březen, tak by mi byla asi dost zima!

 

Ve skříňce je taky spousta dalších věcí. Je tam kosmetika, jako krémy, sprchový gel, tělové mléko, lak na vlasy, parfém a taky make-up. Přítel tam má věci na holení – to znamená holicí strojek, a balzám po holení.

 

V naší koupelně není záchod. Asi víš, že v Česku je záchod často oddělený, to znamená, že je v jiné místnosti. Jsem moc ráda, že máme oddělený záchod, protože ráno, když se chystáme do práce, může jeden člověk sedět na záchodě a druhý se může v klidu připravovat v koupelně. 

 

A teď mám pro tebe otázky:

Jakou kosmetiku používáš nejčastěji ty? 

Používáš tuhý, nebo tekutý šampon?

Máš vanu, nebo sprchový kout? 

Napiš mi do komentáře a trénuj nová slovíčka.

 

Tak, a to je ode mě pro dnešek všechno. Jestli chceš trénovat praktickou češtinu a učit se slovíčka z reálného života, můžeš poslouchat pravidelně podcast slowczech nebo se rovnou přihlásit na nějaký z našich skvělých kurzů. Čtyřikrát ročně otevíráme skupinové kurzy a taky whatsappové kurzy. Jestli chceš mít lekce ve dvou, rády učíme mini groups – to jsou lekce pro 2 studenty. Chceš víc informací? Podívej se na www.slowczech.com nebo napiš na contact@slowczech.com . Tak se měj a zase příště!

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.