(260**) Eliška: Je důležité se učit gramatiku?

Download Printable transcript with highlighter vocabuary

Je důležité se učit gramatiku? Ano i ne…

Ahoj, tady Eliška. Dneska budu mluvit o gramatice. O české gramatice, když se ty jako cizinec učíš česky. Pozor, gramatika pro Čechy je jiná než gramatika pro cizince. Takže určitě nekupovat knihy pro české děti, které se učí českou gramatiku!

Ale zpátky k tématu. Jak se učíme česky ve slowczech? Máme příběhy (stories), nejlépe vtipné příběhy, bizarní příběhy, zajímavé příběhy, praktické příklady, kulturní informace,… Neříkáme “Tohle je akuzativ, pro femininum je U, pro maskulinum je A nebo E, pro neutrum je to stejné,…” Ne, my máme příběhy. Protože mozek má rád příběhy. Nejenom pro studium jazyka.

Pro studium jazyka navíc potřebujeme hodně inputu. To ale neznamená poslouchat rádio a televizi, i když nic nerozumím. Pro studium jazyka potřebuju comprehensible input. To znamená češtinu, které rozumím. Češtinu, která je na mé úrovni (na mém levelu). A ideálně češtinu, která je pro mě zajímavá.

No, a někdo říká, že můžeme JENOM konzumovat comprehensible input, půl hodiny denně, dva měsíce v kuse. A potom můžeme mluvit. Někdo říká, že takto se učí děti a že je to efektivní. Já souhlasím. Potřebujeme hodně comprehensible inputu. Potřebujeme hodně konzumovat češtinu na naší úrovni (levelu). Ale jsme dospělí. A už umíme jeden nebo víc jazyků. Známe strukturu svého rodného jazyka, známe strukturu francouzštiny, angličtiny, španělštiny, arabštiny,… A když se budeme učit strukturu češtiny, bude naše učení rychlejší. Budeme rychlejší a efektivnější. Chceš příklad? Tady je.

Teď ti řeknu tři věty a potom dvě možné varianty, jak se ty věty učit. Každá varianta pracuje s těmi větami jinak. Takže, ty věty zní:

“Mám ráda nealkoholické pivo. Mám ráda bílé víno. Mám ráda své červené auto.”

První varianta, která říká, že je nejlepší se učit jako děti, říká – potřebuju každou větu slyšet 20x nebo 30x. A není důležité, jakou mají strukturu. Dám si pivo. Jedno pivo.

Druhá varianta, varianta s gramatikou, říká toto: slovo nealkoholické končí dlouhé É. Slovo pivo končí na O. A vždycky budu mít dohromady É a O. Takže nemusím slyšet 30x bílé víno, červené auto. Můžu to vydedukovat.

A to je to, co chci říct. Jako dospělí můžeme dedukovat. Můžeme se učit efektivněji. Díky gramatice. Je ale důležité říct, že gramatika není střed vesmíru (the center of the Universe). Gramatika nám pomůže, ale když se jí učíme moc, tak nám uškodí (uškodí = will do harm), udělá škodu.

Jak najít ideální balanc? Třeba v kurzu 5 day grammar challenge, která začíná brzy. Je to video kurz, kde mluvíme o gramatice pár minut a pak 10 minut denně trénujeme. Dávám ti otázky. Ty odpovídáš. Aktivně. Nahlas. Info najdeš v e-shopu na webu slowczech.

No, a teď už chci jen říct – napiš mi do komentáře, co si myslíš o české gramatice. Co je pro tebe největší problém? Učíš se gramatiku nebo ji ignoruješ?

Měj se hezky, uč se česky a čau!

 

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.