(257****) Martina: Proč mám ráda béčkové filmy

Ahoj! Já jsem Martina a jsem nová lektorka ve slowczech. Tohle je moje první epizoda, ve které ti řeknu, proč miluju béčkové filmy. Jestli chceš předem vědět, co znamenaji slova jako “náročný divák” nebo “přehlídka” a další, slovníček najdeš v transcriptu této epizody na webu sc.

 

Slovíčka

scénář = napsané dialogy filmu s poznámkami 

trapný = nepříjemný, rozpačitý 

natočit film = udělat film

náročný divák = divák, který hledá kvalitu 

přehlídka = velké množství 

sdílet = předávat si, posílat si s dalšími lidmi

žebříček filmů = seznam nejlepších filmů

kultovní = známý, oblíbený

 

Už jsi někdy slyšel nebo slyšela název béčkové filmy nebo béčka? To jsou filmy kategorie B, to znamená špatné filmy. Anglicky jsou známé jako B-movies, trash movies nebo trash cinema. Obvykle mají scénář, který je plný klišé nebo vůbec nedává smysl, nekvalitní zvuk a kameru, špatné herce nebo trapné efekty. Určitě nějaký takový film taky znáš. Jejich autory jsou často amatéři, kteří si chtějí splnit sen a natočit film, ale stále častěji je vydávají i velké produkční společnosti, které se na tenhle typ filmů zaměřují.

 

No a proč se na takové filmy dívám? Tak především musím hned vysvětlit, že mám samozřejmě ráda i kvalitní filmy :). Řekla bych dokonce, že jsem docela náročný divák. Ale taky mě vždycky přitahovaly tak trochu bizarní věci. A béčkové filmy, to je úplná přehlídka bizarních věcí! Fascinují mě hlavně lidi, kteří takové filmy tvoří, protože nechápu, že je publikují a myslí si, že takhle je to fajn, že takhle to stačí. 

 

Dalším důvodem je fakt, že sledovat béčka je prostě legrace. Myslím, že jsou často vtipnější než nějaká komedie. Mám partu kamarádů, se kterými si sdílíme tipy na nové filmy, občas se sejdeme a na nějaké béčko se spolu podíváme. Máme vlastní žebříček špatných filmů, které jsme spolu viděli, a někdy používáme hlášky, které jsme v nich slyšeli. Hlášky jsou věty z filmů nebo seriálů, které si lidé zapamatovali a občas je sami používají. Určitě znáš hlášky jako “Bejby nebude sedět v koutě” (Nobody puts Baby in the corner) z filmu Hříšný tanec nebo “Ať tě provází síla” (May the force be with you) z filmu Star Wars. No, myslím, že mít kamarády, se kterými můžeš něco takového sdílet, je super.

 

Možná víš, že kolem béčkových filmů se vytvořila komunita fanoušků a některé filmy se staly vyloženě kultovními. Nedávno jsem se na takový kultovní film podívala. Jmenuje se Birdemic a myslím, že je to opravdu nejhorší film, který jsem kdy viděla. Je tak špatný, až je skvělý, takže chápu, že patří mezi vůbec nejznámější filmy na světě v téhle kategorii.

 

A jestli bydlíš v Praze jako já, možná už jsi slyšel nebo slyšela o Festivalu otrlého diváka. Otrlý znamená odolný, takže někdo, kdo toho hodně vydrží. No a to je festival špatných a bizarních filmů. Koná se každý rok v březnu nejdříve v Praze a potom Brně. Takže jestli tě béčka zajímají, určitě se na něm uvidíme. 

 

A co ty, znáš nějaký slavný béčkový film? A zajímají tě? Jestli ano, kde hledáš nové špatné filmy? Napiš mi do komentáře, můžeme se inspirovat :).

 

A to je konec dnešní epizody. Doufám, že se ti líbila. Jestli si chceš někdy popovídat o filmech, a nejen o nich, můžeme se pravidelně setkávat třeba na online lekcích. Napiš nám na contact@slowczech.com nebo se podívej na více informací do sekce Czech lessons na webu slowczech. Tak ahoj a zase příště!

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.