(256***) Daniela o českém sportu 01: Česká lokomotiva

Eliška: Šťastný nový rok! Vítej v dalším slowczechovém roce! Jsme rádi, že jsi stále s námi – ať už nás znáš od začátku, tedy skoro 7 let, nebo jen pár týdnů. Slowczech neustále roste a lektorka Daniela, která pro tebe připravila dnešní podcast, se ke slowczech přidala v červnu loňského roku. Co říká o češtině? Říká, že čeština je pro ni jako nádherný les, kde zažije dobrodružství, najde inspiraci a užije si krásné chvíle s ostatními. V lekcích ráda hraje hry a zkouší nové postupy a metody. No, a její epizoda je taky novinka – je to první epizoda z celé série, která se věnuje sportu. V této sérii se dozvíš o českém sportu, o českých sportovcích a sportovních zajímavostech. Jestli chceš rozumět české kultuře, je důležité český sport znát. Nevím, jak ty, ale já se na dnešní epizodu moc těším! Jdeme na ni? Tak jo!

Daniela: Ahoj, jak to jde? Jak se daří? Jsem Daniela, Danča. Mám ráda pohyb. Ráda běhám a plavu a proto jsem si vybrala tohle téma. Nejsem závodní běžec, protože nejradši běhám se svým psem.

Připravuju pro tebe celou sérii o sportu. Tohle je první díl. Dozvíš se dneska něco o českém běžci, který uměl 6 jazyků. Povím ti, proč se mu říkalo: „Česká lokomotiva“. Znáš slovo lokomotiva? Lokomotiva, to je stroj na začátku vlaku. Lokomotiva má motor, a proto vlak jede. Lokomotiva je silný stroj, který táhne dlouhý těžký vlak.
Když má sportovec trénink a když začíná trénink, má rozcvičku. Rozcvička roz-cvičí tělo. Při rozcvičce můžu protahovat nohy a ruce, můžu rozpohybovat tělo. To je – připravit tělo na zátěž při delší fyzické aktivitě. Moje rozcvička pro tebe jsou tyto otázky:

Co myslíš, běhají Češi, když mají volno? Nebo trénují třeba na půlmaraton a maraton? Je běh spíš nuda nebo zábava? A když neběháš, jakou aktivitu bys doporučil nebo doporučila? Napiš mi odpovědi do komentáře pod tuto epizodu na www.slowczech.com A já ti na tvůj komentář odpovím.

No, a teď už k našemu atletovi. Jeho jméno ti budu hláskovat. To znamená, že ho budu říkat po písmenech s pomocnými slovy. Pomocná slova začínají na stejné písmeno. A ty potom dáš jeho jméno dohromady. Slovo hláskovat je velmi praktické, umíš vyhláskovat svoje jméno? Věřím, že víš, jak na to, to dělají cizinci pořád. 🙂 Jdeme na hláskování. Odstartuju to: Připravit, pozor, teď!
E jako energie, M jako medaile, měkké I jako inovace, L jako láska, Z jako závodník, dlouhé Á jako Ámos, T jako trénink, O jako olympiáda, P jako přátelství, E jako elektřina, K jako Kopřivnice.

Nejslavnější český běžec se jmenuje: ____________ Emil Zátopek. O slovech Energie, medaile a Kopřivnice budu mluvit víc, protože dobře charakterizují Emila Zátopka.

(Tak tedy…)
Energie – Měl jí opravdu hodně. Emil Zátopek dokázal při závodu zrychlit v situacích, kdy ostatní závodníci běželi na doraz. neměli sílu. O tom svědčí i jeho heslo: Když nemůžeš, tak přidej! Objevilo se i v jedné české písničce. Máš taky nějaké životní motto, heslo, oblíbený citát, který často používáš? Napiš mi komentář pod tuto epizodu na web slowczech.

(Další slovo je…)
Medaile – to je odměna pro vítěze, třeba na olympiádě. Emil za jediný den běžel 5km, 10 km a maraton. Ve všech třech závodech získal olympijské zlato. Navíc jednu z těch závodních tratí běžel úplně poprvé v životě. Věřím, že uhádneš, kterou. Jo, Maraton. A navíc si stihl při závodě ještě povídat s dalšími závodníky. 🙂

(No a poslední třetí slovo)
Kopřivnice – to je město na severovýchodě Česka. Tam se Emil Zátopek narodil, ale taky tam má svůj původ auto Tatra, které jezdí po všech světadílech a boduje v pouštním závodě Rallye Paříž – Dakar.

Zaujalo mě, že Emil Zátopek mluvil plynule 6 jazyky. Uměl i finsky, což mi připadá hodně těžké. Říkají o něm, že se učil jazyky, protože si chtěl povídat s lidmi. Myslím, že to je velmi dobrá motivace. Vlastně s lidmi mluvil hodně, během závodů dokázal navázat víc kontaktů, co jiní po nich. Dost mu v tom pomáhaly písničky. Se svou ženou si oba zpívali. Líbí se mi jeho způsob učení, taky ráda poslouchám písničky v jiných jazycích, díky melodii si totiž pamatuju celé věty a kontext mini příběhu.

Jako je na začátku důležitá rozcvička, stejně důležité je opakování a to je pro sportovce trénink. Povím ti, jak trénoval Emil. Trénoval venku za každého počasí. Často běhal po lese nebo jinde v přírodě. Nemíval při tom na nohou běžecké boty, ale pohorky. Pohorky jsou velké a někdy těžké boty. Nejsou to boty určené na běh. A říkáme jim pohorky, protože v nich chodíme po horách. Emil si někdy při tréninku bral dokonce na záda svou ženu Danu a běhal s ní na zádech. Dá se říct, že měl hodně originální a inovativní styl tréninku, který mu nesl ovoce. A právě pro ten styl mu přezdívali „Česká lokomotiva“

Tady končím vyprávění o Emilu Zátopkovi a přidám ti pár praktických vět do tvého běhacího života. Například jak reagovat česky, když ti kámoš řekne:
– “Ahoj, jdu si zaběhat! Chceš jít se mnou?” Můžeš odpovědět buď:“Jasně.” nebo “ Ani ne. Dneska se mi to nehodí.” Když souhlasíš s běháním, často padne otázka, kolik km poběžíte. Může to vypadat třeba takhle: “Tak co, kolik dáme? Zase 5km?” A odpověď může znít: “Jo, v pohodě.” nebo “Radši víc, dneska se cítím tak na 10.”
No a pak už si dáš rozcvičku a vyrazíš 🙂 užij si to!

Toto byl první díl ze série o sportu. Tohle téma mě moc baví, myslím si, že sport je důležitou součástí české kultury, je potřeba znát české sportovce. Jestli tě česká kultura zajímá, určitě se ti bude líbit náš komiks Guide to Czech Culture. Najdeš ho v eshopu. Osobně slova spojená se sportem slýchám i v jiných oblastech života. Vyplatí se proto, když je znáš. A proto pro tebe postupně připravuju celou sérii o sportu. Jak se ti nápad líbí? Tak, a to je ode mě dneska všechno. Ahoj, užij si češtinu tam, kde právě jsi, a měj se báječně. Čau, Danča.

2 Comments

  1. Doporučil bych ti discgolf. V Česku je více než 100 discgolfových hřišť. Můžeš si stáhnout aplikaci “Udisc”, abys je našla. Tento sport spočívá v házení diskem a jeho trefování do koše. Mnoho hřišť je v lesích. Je to příjemné, protože se při tomto sportu můžeš kochat přírodou. Jeden disk stojí 400 Kč. Abys byla úspěšná, stačí ti opravdu jen 5 disků. Potřebuješ putter, přibližovací disk, mid-range disk, Fairway driver a pak distanční driver. Je to něco jako skutečný golf. Myslíš si, že by tě tento sport bavil?

    1. Děkuju za tip, Joshua. Discgolf mám ráda, protože se dá hrát v týmech jako soutěž nebo jen jako relax. Obojí je skvělá zábava. Daniela

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.