(255) Jaký byl tvůj rok 2022 se slowczech?

Ahoj, jak to jde? Na začátek chci říct, že v dnešní epizodě možná uslyšíš našeho syna, který si s manželem hraje dole. Protože dělat/nahrávat teď podcast je docela výzva, když máme doma syna. Tak nebuď, prosím, překvapený/překvapená. No,… konec roku 2022 se blíží. Jak se cítíš ohledně svojí češtiny? V dnešní epizodě pro tebe mám tři otázky na zamyšlení. Můžeš se zamyslet nad svojí cestou k lepší češtině. Dnešní epizodu si můžeš přečíst taky v anglické verzi ve svém emailu. Jestli nedostáváš newsletter od slowczech, určitě se můžeš přihlásit k odběru. Všechny novinky posíláme emailem totiž. No a nebo si můžeš anglickou verzi přečíst v transkriptu této epizody na slowczech.com/255

Protože posloucháš tento podcast, jsi fanoušek slowczech. Teda,… pravděpodobně. Díky za to! A ať už nás znáš celých 6 a půl roku nebo nás znáš jenom pár týdnů, cos letos udělal nebo udělala?

 • Možná jsi slyšel/a jednu z 20 epizod tohoto podcastu (z celkových 255). Víš, která epizoda byla nejúspěšnější? Epizoda číslo 240 Typický Čech, kterou pro tebe připravila lektorka Lenka.
 • Možná jsi viděl/a jedno z našich 24 videí, které jsme letos publikovali (nebo česky vydali) na youtube (z celkových 135). Když začala ta hrozná válka na Ukrajině, vydali jsme video False friends “Ukranian vs. Czech”. Toto bylo nejúspěšnější video roku 2022. 
 • No a nebo ses taky možná stal/a jedním z našich 59 Patronů a užil/a sis přes 50 benefitů.
 • Možná ses zúčastnil/a jednoho z 6 eventů, které jsme zorganizovali v Praze a v Brně. Průměrně vás přišlo na každý event asi 10. To byla fakt sranda!
 • Možná jsi měl/a lekce s jednou z našich 27 lektorek. Letos nás kontaktovalo 16 lektorek, které nám psaly, že se jim líbí, co slowczech dělá a že se chtějí přidat do komunity lektorek slowczech. Jenom 7 z nich ale pracuje a učí stylem slowczech.
 • No, možná jsi taky zaplatil/a lekce formou Benefit Plus.
 • Možná jsi četl/a jeden z našich 34 newsletterů, který jsme letos poslali.
 • Možná jsi taky byl/a mezi 184 fanoušky, kteří si koupili náš ebook nebo online kurz.
 • No a nebo jsi nám možná poslal/a feedback nebo jsi nás doporučil/a svým přátelům, protože se ti přístup slowczech líbí a chceš, aby o nás vědělo co nejvíc lidí. Díky za to!

Nicméně… nejdůležitější ze všeho je, žes letos udělal/a alespoň úplně malinkatý krok, aby ses dostal/a blíž ke svým jazykovým cílům. Nebo si nemyslíš, že ano? Cítíš se zklamaně, žes nesplnil/a své jazykové cíle? Nebo se jen chceš podívat zpět na celý rok? Tady jsou pro tebe 3 otázky na zamyšlení o tvé cestě k lepší češtině. Řeknu ti je, ale taky si je můžeš přečíst na webu slowczech v transkriptu této epizody.

 1. Jak rok 2022 změnil tvůj pohled na učení se nebo používání češtiny?
 2. Kdybys měl/a stroj času a vrátil/a se do ledna, co bysis řekl/a, že je zbytečné letos dělat co se češtiny týče? Na čem bys neztrácel/a čas?
 3. Jmenuj jednu situaci, ve které ses cítil/a opravdu skvěle a nabitý/á energií?

To jsou otázky jenom pro tebe. Ale jestli chceš odpovědi sdílet s komunitou studentů slowczech, můžeš to udělat na webu slowczech, do komentářů pod tuto epizodu.

No, a to je ode mě dneska všechno. V lednu na tebe čekají epizody od dvou nových lektorek – od Daniely a od Martiny. Taky se můžeš těšit na nový web a nové nápady od lektorek slowczech. No,… je toho hodně! Slowczech je každým rokem lepší, větší a zábavnější! A to jsem moc ráda! Veselé Vánoce, šťastný nový rok a ahoj v příštím roce.

***

Anglická verze z tvého newsletteru: The end of 2022 is coming. How do you feel about your Czech, {$name}? In today’s email we would like to suggest some questions for you to think about your journey towards a better Czech.

Because you are reading this email, you are a slowczech follower. Whether you’ve known us for the whole 6,5 years or just a couple of weeks, this year maybe…

 • … you listened to one of our 20 podcast episodes (255 total)? Číslo 240 “Typický Čech” by Lenka being the most popular one this year!
 • Maybe you watched one of our 24 videos released this year (135 total). When the horrible war in Ukraine started, we published False friends “Ukranian vs. Czech” which is the most popular video in 2022! Thank you!
 • Maybe you became one of our 59 Patrons and enjoyed over 50 benefits
 • Maybe you participated in one of our 6 Prague or Brno events (10 of you came on average every time! It was so fun!)
 • Maybe you had lessons with one or more of our 27 tutors (16 tutors contacted us saying that they like what slowczech do and want to join, we welcomed only 7 of them who teaches the slowczech way).
 • Maybe you paid your lessons with Benefit Plus.
 • Maybe you read one or more of our 34 newsletter emails sent this year.
 • Maybe you were among 184 fans who purchased one of slowczech ebook or self study course.
 • Maybe you sent us your feedback or recommended us to your friends to spread slowczech language approach

However, the most important is that you made at least one tiny little step to get closer to your language goals. You don’t think you did? You feel dissapointed not reaching your goals? Or you just like thinking back? Here are 3 self-reflection questions for you to reflect upon your Czech journey 🙂

 1. How did 2022 change the way you are looking at learning/using Czech?
 2. If you had a time machine and went back to January, what would you tell yourself NOT to waste time on in 2022, language-wise?
 3. Name a situation in which you felt really powerful when using your Czech.

Would you like to share your thoughts with the slowczech community? You can do it here. And now, užij si Vánoční svátky. Veselé Vánoce a šťastný nový rok! And if you still want to watch or listen to some slowczech content, check our Xmas videos and podcast episodes:

Czech traditions of Christmas (video by Šárka, Bára and Vendy)

Co mám ráda na Vánocích (video + podcast by Eliška)

Jak slowczech slaví Vánoce (podcast by Lenka, Míša, Ema and Eliška)

Uvidíme a uslyšíme se v novém roce, v roce 2023.

slowczech team

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.