(252**) Petry diktát – V, F, S, Z, Ž, Š, H, CH?

Ahoj ahoj, jak to dneska jde? Dneska budeš poslouchat fonetickou epizodu, kterou pro tebe připravila Petra. Už druhou fonetickou epizodu. První fonetická epizoda je číslo 155 a dozvíš se tam, proč se píše V PRAZE (tedy V a mezera), ale říká se FPRAZE (tedy F a bez mezery). Než ale začneme, chci ti říct velkou novinku – slowczech pro tebe udělal první tričko! A je to tričko s vtipným designem “typický Čech”. Najdeš tam obrázky jako pantofle, houby, bábovka, okurky, rohlík,… a další. Jestli chceš tričko jako dárek k Vánocům, pošli objednávku do 18. listopadu 2022. Po tomto datu dostaneš tričko v lednu. Jestli teď posloucháš později, nevadí, tričko je pořád v e-shopu. Určitě ho musíš mít, jestli chceš jednodušeji začít diskutovat s Čechy, jestli chceš lépe zapadnout (to znamená lépe se integrovat) nebo jestli chceš prostě podpořit (support) slowczech. Tak mrkni na slowczech.com/slowczech-eshop. No, ale teď už předávám slovo Petře.

Ahoj, dnes mám pro Tebe diktát. Tentokrát bude na správné psaní slov. V češtině často slyšíme nějaké písmeno, ale píšeme jiné. Například slovo krev. Slyším f, píšu v.

Pokud jsi pokročilejší, můžeš si pomoct tím, že si slovo řekneš v plurálu nebo v jiném tvaru, někdy Ti to může pomoct třeba u slova had. Řeknu si had, hadi a slyším d.

Někdy si ale pravopis musíme zapamatovat, třeba u slova včela. Píšeme V, ale slyšíme F. No, čeština není jednoduchá. Tak, připraven/připravena? Začínáme. F nebo V?

krev

páv

šéf

řev

fotograf

hněv

zpěv

dívka

lev

včela

 

Další bude S nebo Z?

obraz

provaz

los

dopis

pes

hmyz

vůz

ocas

Terezka

řízek

houska

procházka

hezká

 

Tak… pokračujeme 🙂 Ž nebo Š?

mrož

kříž

muž

soutěž

myš

tužka

nůžky

pospěš si!

napiš mi!

ponožka

koloběžka

 

A nakonec H nebo CH?

výtah

strach

ženich

nehty

křehký

příběh

prach

kruh

pruh

buchta

sníh

smích

Tak, to je konec diktátu. Pokud to bylo příliš rychlé, můžeš si audio vrátit a pustit si pro kontrolu ještě jednou. A potom zkontrolovat audio s přepisem slov, kde uvidíš, jak se to správně píše.

Jestli se ti diktát líbil, poslouchej dál podcast slowczech. Připravujeme pro tebe další diktáty a další audia. Určitě se taky podívej na nabídku našich specálních lekcí, jako je například WhatsAppový kurz, který nikde jinde nenajdeš a kde se naučíš chatovat jako rodilý mluvčí.

Jako vždycky najdeš všechny informace www.slowczech.com

Určitě se taky podívej na nabídku našich lekcí – skupiny nebo individály. Já osobně preferuju mini skupinky, kde jsou jenom dva studenti. A máš tak hodně prostoru pro mluvení. Všechny informace najdeš na www.slowczech.com

One comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.