(244**) Eliška: Nemluv anglicky! (5 kompenzačních strategií)

Víš, co to jsou kompenzační strategie? Myslím, že ano, jen nevíš, že se to tak jmenuje. Tak určitě dnes dobře poslouchej, protože dnešní epizoda bude plná dobrých tipů. Tak, jdeme na to!

Tak, mám pro tebe pět kompenzačních strategií. Kompenzační strategie je strategie nebo způsob, jak zůstat v češtině, když nevím nějaké slovo. Nechci to říct anglicky nebo jiným jazykem, chci mluvit pořád česky. Nejdřív ti řeknu, jaké strategie můžeš použít. A na konci pro tebe mám aktivní trénink.

První strategie = popsat, co to je

Neznám nebo nemám teď na jazyku slovo pro STROM? Řeknu, že to je zelené a hnědé a je to v lese. Neznám nebo nemám teď na jazyku slovo pro OSEL? Řeknu, že to je malý líný kůň, který dělá iá iá. Takže první strategie – popíšu to slovo a použiju slova, která už znám.

Druhá strategie = ukázat

Je těžké dát příklad v podcastu. Ale když neznám nebo nemám teď na jazyku slovo pro UCHO, tak ukážu na svoje ucho, které je na hlavě. Nebo když neznám nebo nemám teď na jazyku slovo pro PÁSEK, tak zvednu tričko a ukážu pásek, který mám na kalhotech. Takže druhá stragie – ukážu na tu věc.

Třetí strategie = popsat skupinu

To je super strategie, ale musím znát dost slov. Když neznám nebo nemám teď na jazyku slovo pro NÁBYTEK, tak řeknu, že to je židle, stůl, skříň, komoda, křeslo… Neznám nebo nemám teď na jazyku slovo pro NÁPOJ, tak řeknu, že to je voda, kafe, kofola, coca cola, džus, čaj… Takže třetí strategie, popíšu celou skupinu pomocí více slov.

Čtvrtá strategie = použít opak

Toto je další jednoduchá strategie, protože nepotřebuju mnoho slov. Potřebuju jenom antonymum neboli opak. Například, když neznám nebo nemám teď na jazyku slovo pro BÍLÝ, tak řeknu: ne černý, ale… Nebo když neznám nebo nemám teď na jazyku slovo pro MLADÝ, tak řeknu: ne starý, ale… Takže čtvrtá strategie, řeknu opak.

Pátá strategie = co to není

Tak, poslední strategie. Tahle strategie je podobná třetí strategii, protože potřebuju více slov. Ale neříkám, co to je, ale co to z celé skupiny není. Například, když neznám nebo nemám teď na jazyku slovo pro STREJDA, tak řeknu: Ne děda, ne babička, ne maminka, ne tatínek, ne teta,… Nebo lepší příklad, když neznám nebo nemám teď na jazyku slovo pro HOVĚZÍ, tak řeknu: Ne kuřecí, ne vepřové, ne telecí, ne jehněčí. Takže poslední a pátá strategie – řeknu, co to z té skupiny není.

Tak, a teď ty. Zkus aplikovat teorii. Mám pro tebe pět slov a ty přemýšlet, pauzni (nebo zastav) podcast a opravdu řekni nahlas, jak to slovo vyjádříš (to express) pomocí jedné z pěti strategií. Takže, první slovo je ZVÍŘE. Pauzni podcast a přemýšlej, jak vyjádříš slovo zvíře pomocí tvojí češtiny, ne pomocí angličtiny jako “animal”. Hotovo? Oukej, druhé slovo je RÝŽE. Jak vyjádříš slovo rýže, když ho nemáš na jazyku? Hotovo? Tak, třetí slovo je PALEC (to je ten velký prst na ruce, to je palec), jakou jinou strategii můžeš použít? Hotovo? Čtvrté slovo je SŮL. To je jednoduché, že? A páté slovo je PRAHA.

Tak co, jak to šlo? Tohle může být super hra nebo trénink, když chceš víc mluvit česky, ale nemáš s kým. Vem nějaké slovo a mluv sám nebo sama se sebou. Jestli ti to pomáhá, napiš nám komentář na webu slowczech.com. Budeme fakt rádi. Ale jestli chceš profesionální lekce, kde můžeš mluvit víc a s živým člověkem, můžeš mít lekce s jednou z 21 lektorek slowczech. Jo, slowczech je větší a větší, to je fakt super. No, a to je dneska všechno. Měj se hezky, uč se česky a čau!

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.