(243*) Audio training – locative case

Ahoj, jak je? Dneska pro tebe mám aktivní epizodu, další aktivní audio trénink na téma locative case. Locative case (nebo pro Čechy šestý pád) používáme, kdy někde jsme – v práci, v lese, v parku. A nebo, když o něčem mluvíme, píšeme, apod. – o práci, o lese, o parku. Mám pro tebe 12 otázek. A ty budeš poslouchat moje otázky a odpovídat. Vždycky bude chvíli pauza, kdy můžeš odpovědět. A potom řeknu odpověď i já. Trénink má dvě části – ano a ne, tedy pozitivní odpovědi a negativní odpovědi. Jdeme na to?

Tak, nejdřív mi dáš pozitivní odpověď. Například, moje otázka je: Bydlíš v Praze? A tvoje odpověď bude: Ano, bydlím v Praze.

 1. Bydlíš v Brně?
 2. Pracuješ v kanceláři?
 3. Studuješ na univerzitě?
 4. Rád plaveš v bazénu?
 5. Často spíš na kanapi?
 6. Máš děti ve škole?
 7. Rád mluvíš o pivu?
 8. Mluvíš někdy o politice?
 9. Sníš někdy o dlouhé dovolené?
 10. Sníš někdy o jiné práci?
 11. Přemýšlíš někdy o budoucnosti?
 12. Přemýšlíš někdy o minulosti?

Mimochodem, jak vidíš, říkala jsem “někdy přemýšlím o minulosti” a ne “přemýšlím někdy…”, protože v češtině to, co je důležité, jde na první místo. A v odpovědi je důležité slovo NĚKDY. Proto je první. 

Ale teď ještě jednou, stejné otázky, ale ty mi dáš negativní odpověď. Například: bydlíš v Praze? Ne, nebydlím v Praze.

Líbí se ti tento styl tréninku? 21 day grammar challenge je stejná. I explain one little piece of grammar in English, give examples and then I have questions for you with directions how to answer. Writing exercices follow. The first and low level challenge is in video form, so you can see me and have feeling of talking to someone. Second intermediate level challenge will be in audio, so that you can practice anywhere. If you want to know more, check the slowczech e-shop. Měj se hezky, uč se česky a brzy ahoj.

4 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.