(240**) Lenka: Typický Čech/Češka a jeho/její koníčky

Ahoj! Jak je? Tady Lenka a dneska ti řeknu co dělá typický Čech nebo Češka na jaře, v létě, na podzim a v zimě. Co rád/ráda jí a co rád/ráda pije. A jako bonus Dneska budeme trénovat Čech, Češka, Češi, český a česky.  Na konci této epizody na naší stránce www.slowczech.com najdeš taky minikvíz, kde můžeš tato slovíčka trénovat!

 

Nejdříve ti vysvětlím nějaká slovíčka, která uslyšíš v textu.   

Slovíčka

Koníček – oblíbená aktivita. – Můj koníček je sport. (hobby)

S nadsázkou – (hyperbole)

Utrácet –– dávat peníze, platit. – Rád utrácím za jídlo a cestování. (to spend money)

Popravdě – znamená říkat pravdu. – Popravdě, nemám domácí úkol. (honestly)

Trávit – věnovat čas. Víkendy trávím na chatě s rodinou. (to spend)

Pohoda – chill, příjemný čas. – Mám ráda pohodu doma. (chill-time, tranquility)

Pěstovat – mít doma rostliny – Na zahradě pěstuji rajčata. (to cultivate)

Zároveň – ve stejný čas. – Učím se česky a zároveň anglicky. (simultaneously)

 

Kdo je typický Čech nebo Češka?

Typický Čech mluví česky, haha. Dneska ti řeknu, co dělají a jaké koníčky Češi mají. Prosím, čti tento text s nadsázkou. Neexistuje úplně typický Čech nebo Češka. Nebo ano?

V zimě typický Čech nebo Češka rádi lyžují. Protože máme v Česku hory, Češi se učí lyžovat od mala, to znamená učí se lyžovat když jsou malé děti. Kdo má hory daleko, nebo nechce utrácet peníze za skipass, jde na běžky. Chodit na běžky je v zimě oblíbený sport. Co ty, běžkuješ? Popravdě, já neběžkuju, ani moc často nelyžuju. V zimě se lidé taky otužují. Otužovat se znamená, že se koupou v ledové vodě. Už jsi viděl/viděla Čechy v zimě ve Vltavě? Tito Češi se otužují. Já se taky otužuju a je to skvělé!

Co děláme na jaře? Na jaře typický Čech nebo Češka tráví čas na zahrádce. Češi rádi pěstují květiny a rostliny jako rajčata, okurky nebo cukety. Když je tepleji, rádi na zahradě taky grilují. A protože jsme v Česku, rádi grilují většinou maso. Hodně masa. Nebo grilují to, co na jaře pěstovali – cuketu a rajčata.

V létě a na podzim je typický Čech docela aktivní – rád rybaří, rád houbaří, rád chodí na procházky. To jsou typické české aktivity. Každé ráno můžeš vidět nějakého Čecha nebo Česku u rybníka nebo u řeky rybařit, nebo v létě nebo na podzim můžeš vidět jak sbírají houby v lese, jak houbaří. Češi taky znají houby, ví, jaké houby sbírají – lišky, hříbky, bedly… Češi milují své chaty a chalupy. V létě často odjedou z města a jedou na venkov a bydlí na chatě nebo chalupě. Češi mají rádi klid a pohodu a na chatě a chalupě je většinou pohoda a blízko krásná příroda.  

Když chce Čech nebo Češka trochu zábavy, sportu ale taky alkoholu, jede na vodu. Jet na vodu znamená, že dělá kánoistiku nebo jede na raftu. Češi mají nejraději řeku Vltavu. Na raftu nebo v kánoi pijí pivo a jiný alkohol a v noci kempují,  spí ve stanu. To je taky typické v České republice – stanovat a spát v přírodě. Češi někdy jedou na výlet na kole a stanují. 

Co dělá typický Čech, Češka, Češi? Pije pivo, jí kyselé okurky a chleba nebo rohlíky. Když jí často se dívá zároveň na televizi. My Češi máme rádi filmy a taky seriály. Máme taky dobré české filmy. Díváš se na české filmy nebo seriály? Když se Čech nebo Češka nechce dívat na televizi a nechce jít na procházku, houbařit, rybařit nebo nechce stanovat, je doma a čte si knihy. V České republice máme všude knihovny a můžeš si taky půjčit knihy skoro zadarmo. Myslím, že typický Čech nebo Češka docela hodně čte. 

Odkud jsi? Co dělá typický muž a typický žena v tvojí zemi? Jaké koníčky máš ty? Jsou typické nebo jsou spíš netypické? Napiš mi do komentářů na www.slowczech.com Protože slowczech, to není jenom podcast. Slowczech, to jsou lekce, knihy a mnohem víc. Podívej se na web! 

Minikvíz

  1. V ….. máme hory a nemáme moře a) Češka b) Česku c) české
  2. Typický Čech mluví …… a) český b) čeština c) česky
  3. Oblíbená …. aktivita je chodit na houby a) český b) Češka c) česká
  4. ….. milují své chaty. a) Češi b) česky c) Čech

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.