(239***) Eliška: Mateřská, rodičovská a otcovská dovolená

Jak to dneska jde? Nedávno jsem mluvila o tom, jaké fráze můžeš říct kamarádce, která je těhotná. Je to epizoda 229, určitě si ji poslechni. Také pro tebe mám další epizodu o vyšetřeních v Česku, o porodní asistentce nebo o ambulantním porodu. To je téma na příště. Dneska ti chci říct o formalitách a o administrativě. Budeš chodit do práce? Budeš dostávat peníze? Kdo ti pošle peníze? No, tak… jdeme na to!

Mateřská dovolená

Mateřská dovolená začíná 6 až 8 týdnů před porodem. Formulář, který budeš potřebovat, je “Žádost o peněžitou pomoc v mateřství” neboli PPM. Ale neformálně říkáme, že to je mateřská dovolená. Tvoje gynekoložka musí vyplnit dokument, který říká, kdy plus mínus můžeš nastoupit na mateřskou dovolenou. Ale konkrétní datum si vybereš ty. Nastoupit na mateřskou dovolenou znamená, že přestaneš pracovat a začneš dostávat peníze od sociálky. Sociálka je neoficiálně Česká správa sociálního zabezpečení. Jestli jsi OSVČ neboli freelancer, musíš platit nepovinné zdravotní pojištění minimálně 270 dnů před termínem porodu. Jestli jsi zaměstnanec, není problém. Jenom se zeptej na personálním oddělení. Mateřská dovolená trvá maximálně 28 týdnů, jestli máš jedno dítě. Takže například 8 týdnů před porodem a 20 týdnů po porodu. Potom začíná rodičovská dovolená.

Rodičovská dovolená

Rodičovská dovolená nebo oficiálně rodičovský příspěvek jsou peníze od úřadu práce. Takže pozor, jiná administrativa. Každý může mít rodičovský příspěvek. Je to cca 300 000 korun pro jednu maminku. A můžeš si vybrat, jak dlouho chceš pobírat rodičovský příspěvek. Pobírat rodičovský příspěvek znamená dostávat peníze od státu. Maximálně můžeš pobírat rodičovský příspěvek 4 roky. Takže asi 6 000 korun měsíčně. Nic moc, no. Ale jestli nejsi OSVČ neboli freelancer, můžeš tento proces zrychlit. Nejkratší doba je cca 6 měsíců, takže asi 43 000 korun měsíčně.

Na rodičovské dovolené může být maminka nebo tatínek. Každé 3 měsíce se můžete vystřídat, můžete se vyměnit, jestli chcete.

Já jsem OSVČ, tedy freelancer. A bohužel je tady pro mě limit – nemůžu pobírat víc jak 10 000 korun měsíčně. Takže pro mě je lepší, když půjde na rodičovskou dovolenou tatínek.

Otcovská dovolená

No, a když mluvím o tatínkovi, tak v Česku existuje institut, který se jmenuje “otcovská dovolená” neboli otcovská poporodní péče. Je to také nemocenský příspěvek, stejně jako mateřská dovolená ho dostaneš od ČSSZ. Když se narodí miminko, tatínek neboli otec může požádat o otcovskou dovolenou. Takže nebude chodit do práce, ale bude doma s miminkem. Je to maximálně 10 nebo 14 dní, to teď nemůžu říct přesně. Pořád se to mění.

Jaké jsou podmínky? Tatínek musel předtím minimálně 3 měsíce pracovat a platit zdravotní pojištění. Limit je 6 týdnů. Takže když se ti miminko narodí 1. ledna, tatínek může zůstat doma a dostat otcovský příspěvek maximálně do poloviny února. Pozor, tatínek musí být zapsaný v rodném listě dítěte. Jestli je zapsaný jako tatínek v rodném listě dítěte, může poslat formulář Žádost o dávku otcovské poporodní péče na ČSSZ.

***

Tak, doufám, že se ti dnešní formálně-administrativní epizoda líbila. Jestli rád(a) posloucháš podcast slowczech, budeme rádi, když budeš patronem slowczech na www.patreon.com/slowczech. Za 4€ měsíčně dostaneš printable transcripts with vocabulary, videa Behind the scenes, wallpapers and gifts, a samozřejmě virtual hugs neboli virtuální objetí. Díky moc.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.