(236****) Petry rozhovor s Pavlem o rakytníku

Download the printable transcript + vocabulary.

Ahoj, dnešní rozhovor bude s Pavlem. Pavel bude mluvit o svém podnikatelském snu. O tom, že by chtěl pěstovat rakytník a vyrábět z něj různé produkty. Rakytník si vybral, protože je velmi zdravý, je to výborná prevence různých nemocí a snadno se pěstuje. A dá se dobře zužitkovat – to znamená, že z něj nemáte skoro žádné zbytky. Všechno, co ta rostlina má, se dá nějak využít.

A Pavlovy výrobky…produkty… které začíná dělat, jsou nejen moc dobré, ale i hezké vizuálně. A jak říkala už moje babička: Jí se i očima.a A Pavel dělá všechny tyhle věci s láskou a to se mi na tom líbí.

Tak si užijte dnešní rozhovor!

Rozhovor: Tak krásný dobrý den…tady je Petra, zdravím Vás…dneska je tu se mnou můj dobrý kamarád Pavel…

Ahoj Pavle.

Ahoj.

 

S Pavlem se známe už docela dlouho a něco o něm Vám povím:-)

Pavel je ženatý, má dvě děti, dceru a syna…taky je fotograf…a má rád dobré jídlo a má takový svůj sen….Pavle, povíš nám, jaký sen máš?

 

No, já jsem si před několika lety vysadil pár sazenic rakytníku a teď, když začaly plodit, tak jsem z nich začal vyrábět různé šťávy a zavařeniny a obrovským způsobem jsem si ten rakytník oblíbil, takže bych si chtěl založit své vlastní sady a svou vlastní firmu na výrobu právě různých produktů z rakytníku.

 

Proč zrovna rakytník? Co Tě na tom…co Ti přijde na rakytníku speciální?

 

Líbí se mně, že to není rostlina, kterou by pěstoval každý, je složité sklidit ty plody tak, aby člověk se přitom neporanil a hlavně se mně líbí, že se dá 100% zužitkovat…

 

To znamená, že zužitkuješ všechno z té rostliny. Skoro.

 

To by šlo taky, ale z těch plodů vlastně vůbec nic nezbyde na konci, protože si na odšťavňovači vyrobím šťávu a potom, z toho, co mně zbyde, z těch výlisků vyrábím zase další věci, takže na konci toho celého procesu nezůstane vůbec nic, co bych musel vyhodit.

Ale vím, že se dá z listů připravit směs na čaj a dokonce se využívají i větve jako biomasa na topení.

 

A jaké produkty děláš Ty? Říkal jsi…šťávu a potom z toho zbytku…nějaké…co děláš?

 

Z toho zbytku jsem vymyslel teďka…já tomu říkám anticovid a je to taková pasta, kde je výlisek z rakytníku, čili papričky, česnek, sůl a olej a slouží to jako pomazánka, která se může doplnit s nějakou zeleninou nebo s něčím dalším k pečivu. Případně to používáme i v rámci vařeného jídla místo …když má někdo třeba…hořčici…nebo nějaké takové další omáčky.

 

A kromě šťávy a pomazánky…vím, že jsi mluvil o tom, že by jsi chtěl vyzkoušet i likér z rakytníku…už to proběhlo, ta zkouška…nebo?

Ano, ano…ten vyrábím z čisté šťávy, kterou smíchám s alkoholem a s vařeným cukrovým sirupem, plus přidám ještě nějaké koření a dokonce dneska zrovna jsem se rozhodl, že chci vyzkoušet rakytníkové víno.

 

Rakytníkové víno?

 

Ano.

 

Proč víno?

 

No protože jsem si řekl, že to víno bych mohl dělat v domácích podmínkách, nemusel bych nakupovat nikde vysokoprocentní alkohol na ten likér a je to zase taková další cesta, další možnost něco dalšího objevit…

 

A co třeba pivo…rakytníkové? To Tě neláká?

 

Ne. Pivo……jsme národ pivařů…..pivo má být hořké….a ne kyselé…

 

Jak to bude vypadat do budoucna…ten Tvůj projekt?

Já vím že…protože jsem kamarádi, tak některé výrobky už jsme zkusili, jsou moc dobré…jak to bude dál?

 

Když by se všechno podařilo, tak bych chtěl mít několik sadů, ve kterých bych chtěl pěstovat ideálně 5 tisíc samic rakytníku, protože to je dvoudomá rostlina a k tomu bych rád měl nějaký svůj vlastní rakytníkový bar.

 

Rakytníkový bar?

 

Jasně:-)

Bar, kam by člověk mohl přijít a dal by si sirup z vodou z rakytníku, nebo by si dal nějaký zákusek, kde by bylo zase něco z rakytníku použito…třeba želé nebo marmeláda rakytníková…a nebo právě to rakytníkové víno…

 

No to zní jako dobře:-)

To já přijdu potom.

 

Budu rád.

 

Teď jsem trošku zaskočená, protože tohle je pro mě novinka, to jsem vůbec netušila, že máš až takové ambice …ten rakytníkový bar bude v Brně nebo tady u nás v městečku?

 

Ideálně v Brně….

 

V Brně…

 

Super. Tak mockrát Ti děkuju za super rozhovor a měj se hezky…díky.

 

Taky děkuju…

 

Hodně štěstí.

 

Tobě taky…

 

Čau  

A pokud se vám dialog líbil, tak si pusťte nějaký další. A koukněte se na naše stránky a mějte se krásně, čau!

***

Pomáhají ti materiály, které pro tebe tvoříme? Baví tě sledovat slowczech? Jestli ano, budeme rádi za finanční podporu. Můžeš být Patronem slowczech na www.patreon.com/slowczech. 

Také nám napiš na web www.slowczech.com nebo na Facebook nebo na Instagram.

4 Comments

 1. Mám na vás dotaz – Petr použil slovo ”přidávám”, ale vy jste to přepsal jako ”přidám”. Opravoval jste ho nebo je to chyba? Předpokládám, že jedna je dokonalá forma a druhá nedokonalá.

  Děkuji.

  1. Ano, píšeš to správně.
   To je moje chyba, špatně jsem to přepsala.
   Díky za opravu 🙂
   “Přidávám” je nedokonavé sloveso a do kontextu se lépe hodí.
   Petra

  2. Zajímalo by mě, jestli pan Pavel ve svém snažení pokročil. Možná by pro něj bylo účelnější přeskočit období pěstování, sklízení, skladování a výroby a věnovat se více propagaci. Ty předchozí fáze jsem již zvládnul a mám i ocenění Regionální potravina za výrobek z rakytníku a rakytníkové víno je připravené do produkce.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.