(233**) Lenka: Život ve Švédsku (komparativ a superlativ)

Download the printable transcript + vocabulary + grammar tips.

Dnešní epizodu pro tebe napsala a nahrála Lenka. Bude mluvit o Švédsku, kde teď bydlí. Já ti chci jenom říct, že slowczech teď má na webu kalendář. Jestli chceš vědět, co je aktuálně zajímavého – například vánoční dárek o Czech pop culture, který můžeš koupit už teď. Nebo kdy jsou další online skupinové kurzy, video nebo audio kurzy, WhatsApp kurzy, dárky, knihy a eventy v Brně, v Praze nebo samozřejmě online, podívej se na www.slowczech.com/events.

***

Ahoj, čau, jak se máš? Tady Lenka! 🙂 Určitě víš, že ráda cestuju. Už jsi slyšel/slyšela mojí epizodu o životě na Maltě? Jestli ne, tak si určitě poslechni epizody číslo 207, 210 a 217. 

Dnešní epizoda bude na téma můj život ve Švédsku. Dneska budu porovnávat život ve Švédsku a v Česku. Bude to super trénink, bude to cvičení na komparativ a superlativ. Budu porovnávat co je dobré, špatné, lepší, horší, nejlepší a nejhorší a tak dál… Budu porovnávat různé věci, budu porovnávat pivo, jídlo, jazyk a taky dopravní prostředky.  Podívej se na www.slowczech.com, na YouTube a na Patreon. Na Patreonu najdes downloadable transcript with translated vocabulary. Takže na Patreonu najdeš přepis této epizody se slovníčkem a to vše v krásné PDF verzi.

Dopravní prostředky –  rychlý, rychlejší, nejrychlejší

Teď aktuálně jsem na jihu Švédska. Jih Švédska není daleko od Dánska. Pravda je, že Dánsko je moc blízko! Do Dánska můžu jet lodí, jízda lodí trvá 20 minut. Můžu jet taky vlakem. Cesta vlakem není rychlá, trvá více času. Cesta lodí je rychlá, je rychlejší než vlakem, to znamená, že trvá méně času. Cesta taxíkem je nejrychlejší. Ale cesta lodí je pro mě nejzajímavější, protože vidím moře, které v Česku nemáme. Moře je zajímavější než silnice. Cesta lodí je vždycky zajímavá

Ceny – drahý – dražší – nejdražší 

Život ve Švédsku je drahý, není levný. Život ve Švédsku je dražší než život v Česku! Mám štěstí, že nebydlím v Norsku, Norsko je nejdražší.  Ceny ve Švédsku vysoké. Jsou vyšší než v Česku. Vyšší cena znamená, že musím platit víc. Nejvyšší ceny znamená že musím platí nejvíc, maximum. Nejvyšší cena, to znamená nejdražší.  Naopak, nižší cena znamená, že platím míň

Levný – levnější – nejlevnější

V Česku máme levné pivo. Někde, je pivo levnější než voda! Pivo je určitě levnější v Česku, než ve Švédsku. Ve Švédsku je alkohol nejdražší, není nejlevnější. Skandinávie není nejlepší ani nejlevnější místo pokud máš rád/ráda alkohol, naopak Švédsko je nejhorší pro nákup alkoholu. 

Jazyk – lehký, lehčí, nejlehčí

Protože se učíš česky, tak víš, že čeština není lehký, jednoduchý jazyk :P. Švédština je lehčí než čeština. Švédština je jako němčina, ale lehčí, je jednodušší. Co myslíš, jaký je ten nejlehčí jazyk na světě? Existuje nějaký nejlehčí, nejjednodušší jazyk? Švédi nemají problém mluvit anglicky, to je super, protože neumím dobře mluvit švédsky. 

Jídlo – dobré, lepší, nejlepší

Co je ve Švédsku dobré? Dobrá je tradice, která se jmenuje fika. To znamená, že piješ kávu, nebo piješ čaj a máš menší svačinu, máš menší snack. Je to pauza. Švédská fika je lepší než česká pauza. To je nejlepší aktivita, mám tu tradici, aktivitu moc ráda. Ale pro mě je důležitá snídaně. Pro mého českého přítele je důležitější oběd. Pro Švédy je nejdůležitější večeře. 

Životní styl – aktivní, aktivnější, nejaktivnější

Švédi jsou moc aktivní. Češi jsou taky aktivní, ale podle mého názoru, Švédi jsou aktivnější než Češi. Švédi jsou nejaktivnější venku – v přírodě, v parku, na zahradě. Jaký je tvůj oblíbený dopravní prostředek? Můj oblíbený dopravní prostředek je vlak, ještě oblíbenější je auto a nejoblíbenější je kolo. A ve Švédsku je kolo nejoblíbenější dopravní prostředek taky! Na druhou stranu, Švédi milují sladkosti. Milují čokolády, bonbony a sladké věci. Možná proto, jsou tak aktivní. 

Švédsko není daleko, ale je tady hodně jiných tradic a zvyků. Lidé platí všechno kartou, dveře mají kliku zvenčí a restaurace jsou brzo zavřené. Miluju vidět nové kultury. Švédsko není daleko, ale je jiné! Dneska jsem porovnala ceny, jídlo, životní styl. Porovnala jsem co nejlevnější, nejlehčí, nejlepší, nejaktivnější, nejoblíbenější a tak dál….

Jsi Švéd, nebo Švédka? Byl/byla jsi ve Švédsku? Napiš do komentáře, co je pro Tebe v Česku lepší a horší než ve tvojí zemi! Jsem moc zvědavá! 😊

To je dneska všechno. Měj se skvěle, fajn a krásně! Uvidíme se brzo? No jasně, ahoj!

2 Comments

 1. Ahoj Lenko! Děkuju pro tvoj episodu. Bydlím na Anglii, tak divim často o život ’tamhle’ ve Švédsku. Ačkoli mluvím Angličan, chtěl bych naučit se Švédština protože bude bych zabavna!

  1. Ahoj James,
   bydlíš na severovýchodě Anglie? Vidíš Švédsko z okna? 🙂
   Znáš “Swedish linguist”? Je polyglot a umí taky česky 🙂
   Eliška

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.