(232*) Eliška: Chutná mi, líbí se mi

Happy birthday… 1. prosince budu mít narozeniny. Jupí! Miluju narozeniny! Miluju narozeniny, protože vidím kamarády a rodinu. A taky ráda DÁVÁM dárky. A proto pro tebe mám dárek 32% slevu na všechny moje kurzy a ebooky v eshopu slowczech. 32%, protože mi je letos 32 let. Ale cítím se na 20 let. Necítím se na 32 let. No jo, v hlavě jsem mladá. Co ty? Na kolik let se cítíš?

Kupón can be used on Dec, 1 only

***

Dneska ti řeknu, jak můžeš říct, co ti chutná a co ti nechutná. A co se ti líbí a co se ti nelíbí. Jestli chceš víc detailů a printable transcript with highlighted grammar or vocabulary, podívej se na www.patreon.com/slowczech. Jdeme na to?

Tak, co mi chutná a co mi nechutná? Chutná mi kafe s mlékem, ale nechutná mi kafe bez mléka. Chutná mi bylinkový čaj s medem, ale vůbec mi nechutná ovocný čaj. Z ovoce mi chutná meloun, hlavně v létě. Poslední dobou mi víc a víc chutnají pomeranče a banány – často z nich dělám smoothie. Taky mi chutnají jahody, chutnají mi borůvky, ale nejvíc ze všeho miluju angrešt! Mňam! Znáš angrešt?

Když jsem byla malá, chutnaly mi houby. Ale dneska už mi houby nechutnají. Když jsem byla malá, chutnaly mi špagety s kečupem, ale dneska jsem dospělá a špagety s kečupem mi nechutnají. Za posledních 10 let jsem jedla špagety s kečupem maximálně jednou! Taky, když jsem byla malá, chutnala mi vanilková zmrzlina. Dneska mi nechutná vanilková zmrzlina, mám radši čokoládovou… a nebo úplně nejradši mám slaný karamel nebo mango. Mňam mňam!

Dále mi moc chutná francouzská kuchyně. Fakt miluju francouzské sýry. Francouzské sýry mi chybí, už dlouho jsem nejedla francouzské sýry. Moc mi chutnají francouzské sýry, ale v Česku nejsou sýry dobré. Škoda…

Co znamená “chutná mi”? To znamená, že mám ráda chuť nějakého jídla nebo pití.

A stejně funguje “Líbí se mi”. Vždycky řekneš tu věc, která ti chutná nebo která se ti líbí, v nominativu: Chutná mi čokoláda. Líbí se mi Praha.

Líbí se mi Praha znamená, že mám ráda Prahu vizuálně. Když řeknu: Líbí se mi to zelené pivo, to znamená, že se mi líbí barva piva, líbí se mi vizuálně. Proto je lepší říct: Chutná mi to pivo. A nebo Mám ráda pivo.

Takže, ještě jednou, jak to celé funguje?

  1. Chutná mi horká čokoláda. Nebo v plurálu: Chutnají mi banány.  = to znamená, že mám ráda chuť horké čokolády nebo chuť banánů. Mňam.
  2. Líbí se mi tvoje nové šaty. = to znamená, že mám ráda vizuálně tvoje nové oranžové šaty.
  3. Mám ráda Brno. = To znamená, že mám ráda jeho atmosféru, jeho přátelské lidi, jeho multikulturní styl.

Co ti chutná? Co ti nechutná? Napiš do komentáře pod tuto epizodu na www.slowczech.com. A jestli máš rád slowczech a máš kamarády, kteří se učí česky, určitě jim musíš o slowczech říct. Navíc máme 18 super lektorek, které učí individuální a skupinové lekce. Měj se hezky, uč se česky!

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.