(229**) Eliška: Budeme mít miminko (phrases)

Pozor pozor, 28. října začínají netradiční kurzy pro netradiční studenty. Jenom 2 nebo 4 týdny, ale proč netradiční? Protože ty jsi netradiční student a my ti chceme nabídnout něco atypického. Určitě se podívej se na www.slowczech.com/netradičně2021.

No, a dnes pro tebe mám moc hezkou epizodu. Myslím si, že se ti tato epizoda bude líbit. Je to prostě epizoda ze života. A slowczech je především komunita, která tě učí češtinu, kulturu a slova ze života. Podívej se na www.slowczech.com, na YouTube a na Patreon. Protože na Patreonu najdes downloadable transcript with translated vocabulary. Takže na Patreonu najdeš přepis této epizody se slovníčkem a to vše v krásné PDF verzi.

Možná už to víš, možná ještě ne. Ale… budeme… mít… miminko! V prosinci se nám narodí malé miminko. Moc moc moc moc… se těším. Bude to ten nejkrásnější vánoční dárek na světě.

No, jinak… taky můžu říct: Jsem těhotná nebo: “Čekáme miminko”. Takže ještě jednou… Dobrá zpráva – čekáme miminko!

Jak mi je? Jak se cítím? Cítím se opravdu skvěle. Moc si těhotenství užívám. Těhotenství je ta doba, kdy jsem těhotná – je to 9 měsíců (nebo 10 lunárních měsíců, tj. cca 40 týdnů). Cca znamená plus mínut nebo cirka nebo přibližně. Takže těhotenství trvá cirka 40 týdnů.

Musím říct, že v prvním trimestru jsem byla hodně unavená. Ale nebylo mi špatně / nebylo mi zle. Některé ženy hodně zvrací. Já jsem jenom neměla chuť na věci, které jím nomálně. Neměla jsem chuť na ovoce, neměla jsem chuť na zeleninu, neměla jsem chuť na tvaroh nebo jogurty. Neměla jsem chuť ani na čokoládu! 3 nebo 4 měsíce jsem neměla čokoládu, to je divné, co? A taky jsem asi měsíc měla chuť na obyčejný český chleba s máslem. Nic víc, haha. Normálně totiž chleba nejím.

Takže, cítila jsem se fajn a řekla jsem si, že se nebudu stresovat. Nejsem typ člověka, který čte tisíce článků a který hledá všude informace. Prostě poslouchám svoje tělo – moje tělo nejlépe ví, co potřebuje. A já ho umím poslouchat a dát mu to, co chce. Takže v prvním trimestru jsem například vůbec necvičila, vůbec jsem nedělala žádný sport. Jenom jsem jezdila do práce na kole a někdy jsem chodila pěšky. A hódně jsem spala, fakt skoro každé odpoledne jsem 1,2 nebo 3 hodiny spala.

Dlouho jsem měla malé bříško a to bylo fajn. Bříško, to je malé břicho. A slovo bříško používáme hodně u dětí nebo u žen, které jsou těhotné. Je to milé slovo, pozitivní slovo. No, takže jsem měla malé bříško asi polovinu těhotenství. Pak jsme na začátku září jeli na dovolenou do Řecka a bříško vyrostlo. Bříško je teď ve třetím trimestru už docela velké a jde dobře vidět, že jsem těhotná. Ale popravdě to je docela výhoda. Všichni jsou hrozně milí a to je v Česku docela výjimka.

Na konci druhého trimestru pro mě začalo být těžké chodit na procházky delší než 5km. Jednou mi nebylo dobře. Na jedné procházce jsem měla pocit, že omdlím. Omdlít, to znamená, že nemám dost kyslíku (kyslík, to je chemicky O2 a kyslík potřebujeme k životu). Takže omdlít znamená, že nemám dost kyslíku a spadnu na zem. Často princezna omdlí, udělá Aaaaaah a potom nereaguje, ale nespí, jenom omdlela.

Ale jak jsem říkala, celkově se cítím skvěle. Žádné problémy nemám, takže nemám rizikové těhotenství. Jsem šťastná a spokojená, moc nepracuju, hodně poslouchám svoje tělo, které je někdy aktivní a někdy spíš pasivní. Můj partner se na miminko taky moc těší, moji rodiče se taky moc těší, moji kamarádi se taky moc těší. A jestli ty taky máš nebo čekáš miminko, můžu udělat víc epizod na tohle téma. Napiš do komentáře na www.slowczech.com pod transkript této epizody.

A na konec pro tebe mám zajímavé věty v češtině. Víš, jak jsme řekli rodičům a kamarádům, že budeme mít miminko? A jak můžeš česky říct rodině a kamarádům, že budeš/budete mít miminko?

 • Nejdřív řekneš: Máme pro vás dobrou zprávu. Nebo: Něco vám chceme říct.
 • A potom můžeš říct jednoduše: Budeme mít miminko.
 • nebo: Čekáme miminko.
 • Nebo žena může říct: Jsem těhotná.
 • Nebo se také někdy říká: Brzy budeme tři! 

Reakce je samozřejmě: Gratuluji! Gratulujeme! Nebo česky: Blahopřeji! Blahopřejeme! Blaho, to znamená anglicky joy nebo bliss nebo well-being. A proto přejeme blaho, tedy blahopřejeme.

Jestli máš těhotnou kamarádku, co jí můžeš kdykoli říct? Například hezké věty jsou:

 • Máš moc krásné bříško!
 • Nebo Těhotenství ti sluší!
 • Nebo Ty celá kveteš! (to znamená, že ta žena kvete jako květina, protože je krásnější a krásnější). Takže: Ty celá kveteš! Nebo: Ty úplně kveteš!
 • Co ještě můžeš kamarádce říct? Ty celá záříš! (to znamená, že je optimistická, veselá, krásná, usměvavá… zářit, to znamená ukazovat nebo vydávat světlo a teplo, slunce září, hvězdy září, diamant září, optimismus září, úsměv září,… Takže: Ty celá záříš! Nebo: Ty úplně záříš!

Jinak jsem nedávno na Facebooku a Instagramu publikovala video, kde mluvím o miminku. Podívej se na to video (link je v transkriptu této epizody) a uvidíš můj pupík 🙂 Pupík, to je milé a neformální slovo pro bříško. A jak jsem říkala, bříško, to je milé slovo pro břicho. Břicho je neutrální slovo, které použiješ u doktora nebo obecně, když chceš říct, že tě bolí břicho.

A to je ode mě dnes všechno. A jeden tip nakonec – víš, že je lepší být v kontaktu s češtinou 2, 3 minuty denně než 60 minut týdně? Podívej se na náš Instagram. Každý den tam je něco nového, každý den je tam story od jiné lektorky. A taky můžeš odebírat slowczech newsletter. Tam jsou další tipy, triky a důležité informace a tak dále, a tak dále. Tak,… měj se hezky, uč se česky a čau!

4 Comments

 1. Gratuluju! Já taky čekáme na miminku. To je skvělé tema a mužeš dělat jěště něco o porodu v České Republice, a byrokracie 🙂

  1. Ana,
   Gratuluji! To je krásná zpráva! Doufám, že se cítíš dobře 🙂

   To je zajímavý nápad, byrokracie 😅 Zkusím!

   Eliška

 2. Gratuluju Eliško (a tvoje partneru – nemužeme zapomenout tata!) – jaky skvěle novinka!

  Doufáme, že se maš hodně zabavna spolů!

  Láska z Anglii,

  James, Caroline a jejich čtyři malí lidi.

  1. Ahoj James, děkujeme za gratulace, to je krásná zpráva!

   Máme se moc dobře. Všichni tři 🙂
   Také chci mít víc dětí, to je velká zábava! 🙂

   Eliška
   Zdravím z Brna

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.