(226*) Eliška: 5 zajímavých faktů o ČR (část 2)

Česko je malá země uprostřed Evropy. Ale Česko má krásný jazyk a hodně unikátů. Minulý týden jsem mluvila o 5 (pěti) zajímavých faktech o Česku/o České republice, to je epizoda 225. A dneska budu mluvit o dalších 5 (pěti) zajímavých faktech o Česku/o České republice. Jestli máš rád(a) tento podcast nebo youtube kanál a chceš nám pomoct, napiš nám review na Google maps. To bude fakt super! Díky díky! A teď, jdeme na to, téma: 5 zajímavých faktů o ČR, část 2.

Šestý zajímavý fakt

Česko má 16 památek UNESCO. Znáš památky UNESCO? To jsou speciální, originální, netradiční, unikátní, důležitá místa z kultury a přírody. Moje oblíbená památka UNESCO je vila Tugendhat, která je v Brně. Je to unikátní architektonická stavba. Doporučuju!

Sedmý zajímavý fakt

Praha má přezdívku (nickname) “město sto věží” nebo “Praha stověžatá”. Už na začátku 19. století (tedy asi 200 let zpátky) měla Praha 103 věží. Dneska má Praha víc jak 500 věží. Ale jestli počítáme každou malou věž na domě, tak má Praha tisíce věží.

Osmý zajímavý fakt

Česko je v TOP 10 nejbezpečnějších zemí na světě. To znamená, že je tady bezpečí. Není tu nebezpečí. Podle world population review je Česko v roce 2021 na osmém místě. Bezpečnější země než je Česko je Island, Nový Zéland, Portugalsko, Rakousko, Dánsko, Kanada a Singapur.

Devátý zajímavý fakt

Guinessova kniha rekordů říká, že pražský hrad je největší starobylý hrad na světě. Je starší než 1000 let. Celý hrad je víc než 500 metrů dlouhý. Populární matematická jednotka je dnes fotbalové hřiště. Pražský hrad, to je 7 fotbalových hřišť.

Desátý zajímavý fakt

A poslední fakt mluví o české vlajce. Česká vlajka je symbol země a má 3 barvy – modrou, červenou a bílou. Měli jsme tuto vlajku poprvé v roce 1920, to byla samozřejmě ještě československá vlajka. Dneska má Slovensko jinou vlajku. A co znamenají 3 barvy? Je hodně možností. Ale klasická verze říká, že červená a bílá jsou historické barvy českého království. Království je forma státu, kde je král a královna. No, a modrá barva je symbol slovenských hor.

Co je pro tebe nové? To jsi už věděl(a)? Napiš do komentáře pod transkript této epizody. Jestli chceš lekce se slowczech, v září 2021 otevíráme Autumn group lessons. Nebo taky individuální lekce. A jestli chceš pomoct slowczech, budeme rádi, když budeš naším patronem na www.patreon.com/slowczech. Díky moc, měj se hezky, uč se česky a čau!

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.