(214**) CIZINCI VYPRÁVÍ: Derek žije v USA

Nazdárek, jak to jde? Dnes pro tebe mám další epizodu z nové série Cizinci vypráví. Slyšel(a) jsi první epizodu, kde Gabriel z Brazílie mluvil o tom, proč miluje Prahu a českou kulturu? Je to epizoda číslo 209, kterou si můžeš poslechnout na www.slowczech.com/209.

Dnešní epizodu pro tebe připravil Derek. Derek je Američan, který bydlí v Cincinnati v Ohiu. A řekne ti, proč se učí česky, že jedna čtvrť v chicagu se jmenuje Pilsen (jako Plzeň), proč chce bydlet v České republice, jaká místa má v Česku rád a taky ti řekne o svojí rodině. Tak, uvař si kafe nebo čaj a jdeme na to!

***

Ahoj, dobré ráno, dobrý den, dobrý večer. Jmenuju se Derek Harris. Studuju češtinu jeden rok. Jsem Američan. Narodil jsem se a vyrostl v Chicagu. Teď bydlím v Cincinnati, v Ohiu. Mluvím anglicky, německy a jen trochu česky. Studoval jsem němčinu na univerzitě a bydlel jsem v Berlíně dva roky. 

Moji prorodiče byli Češi. Většinu života žili v Praze, ale přestěhovali se do USA po druhé světové válce. Když jsem byl malé dítě, moje babička mi zpívala v češtině a říkala mi české pohádky. Moje čtvrť v Chicagu se jmenuje Pilsen – po Plzni v České republice. Hodně Čechů se přistěhovalo do Chicaga a bydlí v Pilsen. Ten park blízko mého domu je Dvořák Park a moje ulice se jmenuje Čermák. Moje babička byla fantastická kuchařka. Vařila mi ovocné knedlíky, guláš, palačinky a české polévky. 

Mám jednu dceru. Jmenuje se Alena. Je jí sedm let a dokončila první třídu. Ráda si hraje venku s kamarády, hraje si s Barbie, jezdí na kole, čte se mnou komiksy, hraje hry na iPadu a často se mě ptá: “Můžu si hrát na tvém iPhonu?” Alena je hodná, chytrá, krásná and zábavná. Dělá mě smích, úsměv a pláč každý den –> Rozesměje mě, vykouzlí mi úsměv na rtech a rozpláče mě každý den. Její oblíbené jídlo jsou americké palačinky, ovoce a Mac N Cheese. Normální dítě, ne?

Studuju češtinu, protože doufám, že budeme příští rok bydlet v České republice. Byl jsem v České republice osmkrát nebo devětkrát. Miluji českou historii, kulturu, přírodu, jídlo a lidi jsou moc laskaví. Rádi bychom bydleli blízko Brna. Potřebuju Elišku, aby učila moji partnerku a naši dceru česky. Amerika se mění. Je to tady moc drahý pro život v USA. Rádi bychom bydleli v České republice, protože nabízí lepší rovnováhu mezi prací a osobním životem. Jsem vděčný, že můžu pracovat z domu všude na světě. Existuje pro to lepší místo než Česká republika? 

Moje oblíbené místo na návštěvu jsou Karlovy Vary, Český Krumlov, kavárna a hospoda na malé vesnici. Myslím, že české pivo je nejlepší pivo na světě. Koupím pivo jenom, jestli je vyrobené v České republice nebo v Německu. Mám rád pivo, ale nepiju pivo často. Jenom o víkendu. 

Rád jezdím na kole, kempuju, chodím na túry do hor a čtu komiksy. Sbírám komiksy s dcerou. Má ráda Captain Marvel (kapitána Marvel) a Gamoru. Mám rád Spider-Mana a Venoma. Až se přestěhuju do Brna, musím bydlet blízko komiksového obchodu, cykolostezky a velkého parku.  

Doufám, že se vám líbil můj krátký příběh. Napsal jsem ho, protože mám rád Gabrielův příběh a poslouchám Slowczech každý den. 

Krásný den, mějte se hezky, čau.

***

Tak co, jak jsi rozuměl(a)? Derek samozřejmě dělá chyby. Každý víme, proč. Protože musíme dělat chyby. Ale často se bojíme dělat chyby. Derek se nebojí dělat chyby. Proto dnes umí tak dobře česky a za tak krátkou dobu. Podívej se do transkriptu na www.slowczech.com/214, kde si můžeš přečíst správný text.

Jestli chceš být taky v podcastu slowczech, napiš na contact@slowczech.com. A jestli chceš lekce se mnou nebo s jinou lektorkou, která spolupracuje se slowczech, podívej se na web do sekce Czech lessons. A to je dneska všechno, měj se hezky, uč se česky a čau!

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.