(205***) Petra: Proč učím češtinu pro cizince? (Petry první epizoda)

Toto je Petry první epizoda. This is Petra’s first slowczech episode. She is teaching Czech for foreigners.

Ahoj! Dnes bych se vám ráda představila. Kdo jsem, co dělám a proč to dělám, proč pracuju s cizinci, proč učím češtinu a tak 🙂

Jmenuju se Petra a jsem lektorka češtiny pro cizince od roku 2017. Učím dospělé i děti i mládež. individuálně i skupiny. A různé jazykové úrovně. Každý ví, co potřebuje a co mu vyhovuje a jaký je jeho cíl a jeho motivace a pokud se někdo rozhodne se učit češtinu, mám radost a vážím si toho. Když jsem byla malá, chtěla jsem být paní učitelka a taky zpěvačka.
Taky mě bavilo odjakživa číst 🙂

Můj dětský sen se mi splnil… protože učím. A zpívám si zatím pro radost…
Časem bych chtěla zpívat v Gospelech, ale k tomu asi vede delší cesta.

Proč učím cizince?

Myslím si, že učit se jazyk země, ve které žijeme je moc důležité pro integraci.
Jazyk lidi sbližuje.
Hodně mě ovlivnila vlastní zkušenost, kdy jsem byla dobrovolník v cizí zemi a zkusila si krok za krokem učit se jazyk, poznávat lidi a cizí kulturu.
Líbilo se mi mluvit s lidmi jejich jazykem.
Všimli jste si, že lidi mají radost, když s nimi mluvíte jejich jazykem? 🙂

No…bydlela jsem na malé vesnici, kde to ani jinak moc nešlo.
Pracovala jsem v neziskové organizaci jako animátorka mládeže a i když je to zvláštní, tito mladí lidé anglicky neuměli.
Starší lidé také anglicky neuměli a já si s nimi chtěla povídat.
Ze začátku mi to moc nešlo, musela jsem se přestat bát mluvit.
Ono mi nakonec nezbylo nic jiného, než to zvládnout, abych mohla v tom běžném normálním životě fungovat. A nestydět se, že mi ten jazyk nejde.
Byl to proces, který chvíli trval,ale jsem za tu zkušenost moc vděčná a proto pracuju i já s cizinc

Jak vypadají moje lekce?

Záleží na mnoha věcech. Koho učím a jaká je motivace a cíl mého studenta.
To by měl každý lektor vědět. Je to spolupráce, ne monolog učitele a ten vztah učitel – student je hrozně důležitý. Jaké jsou motivace? Někdo potřebuje udělat zkoušku a dostat se na vysokou. Někdo se chce zlepšit v mluvení, jiný chce psaní. Ale obecně – na mých lekcích se hodně mluví, konverzace je nejdůležitější.
Gramatika se učí při tom. Učím fráze a slova v kontextech. Chci, aby lidé byli aktivní a měli chuť se učit. Aby se nebáli mluvit. Lekce nesmí být nuda 🙂

To je pro nás ve Slowczech důležité. Vztah učitele a studenta, lidský přístup, kvalitní výuka. Děláme nové materiály, například podcasty a videa. Vám to pomáhá při učení se a nám to dělá radost. Takže, pokud jste se rozhodli učit se česky… podívejte se na web a na patreon.com.

Aktuálně… dělám pro vás sérii rozhovorů – dialogů – o životě s různými zajímavými lidmi. Užijte si to, užijte si češtinu 🙂 A mějte se krásně! Ahoj!

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.