(200) Eliška: Překvapení…!

Ahój! Vítej u epizody číslo 200! Wow! Panejo! Týýýjo! Týýýjovka! Panečku! ty bláho! Nebo taky trochu vulgárně: Ty vole! Jak je to možné? Nemůžu věřit tomu, že už posloucháš epizodu číslo 200.

Dnešní epizoda se jmenuje překvapení. Znáš čokoládu Kinder překvapení? Když jsem byla malá, byla velmi oblíbená. “Kinder čokolááááda!” bylo v reklamě v televizi. A proč překvapení? Protože dnes chci mluvit… o všem! Proč slowczech? Od kdy? Jak? A jaký byl můj rok 2020? Co bude tento rok?  Chci ti říct víc o slowczech, protože si to zasloužíš (you deserve it). Ty jsi fanoušek slowczech, ty se učíš česky a já tě obdivuju (admire). Moje arabština je… nebo asi není. Nestuduju každý den a cítím, že to je špatně. No jo,… a proto tě obdivuju, že ty posloucháš slowczech a učíš se rád(a) a jsi každý den lepší a lepší.

Jestli posloucháš slowczech už nějakou dobu, už nějaký moment, dobře mě znáš. Slowczech existuje už 5 let. Začala jsem dělat audia v roce 2016, když jsem se připravovala na Goethe Zertifikat B1 v němčině. Znáš slowgerman? Miluju slowgerman. A věřím (believe) v comprehensible input. Nevíš, co to znamená? Podívej se na YouTube na video “Stephen Krashen on language acquisition”. Miluju ho! Miluju Stephena a souhlasím se Stephenem. Podle mě je comprehensible input to nejlepší na světě. A proto dnes taky existuje slowczech. Videa, audia, v lekci mám obrázky a fotografie a hlavně příběhy. V lekci samozřejmě mluvíme jenom a jenom česky. Používáme gesta a zvuky, protože i kompletní začátečník (tedy student A0) rozumí, když používáme gesta a zvuky. Nepotřebujeme angličtinu, francouzštinu či jiné jazyky. To je metoda slowczech.

A tak tedy, Slowczech bude letos slavit 5 let. To budou krásné narozeniny! Bude velká… asi online párty. Miluju kontakt s lidmi. Každý den mluvím s lidmi. Podle mě je kontakt s lidmi to nejdůležitější v životě. Přátelé nebo networking. Vždy jsem našla práci díky dobrým kontaktům. Vždy jsem začala dělat nové věci díky dobrým kontaktům. Vždy jsem byla na správném místě díky dobrým kontaktům. Nerada mluvím a ráda poslouchám. Myslím si, že lidé znají a umí hodně věcí. A lidé okolo mě říkají opravdu moc moc zajímavé věci.

Proto dnes taky spolupracuji s dalšími lektorkami. Je nás teď dohromady 18. Wow! 18! A všechny lektorky jsou báječné. Mají stejný mindset jako já – tedy stejné nastavení mysli. Mají podobný styl učení jako já. Jsou pozitivní, umí se adaptovat, rozumí, že každý student je jiný… Jsou skvělé, jsou moc fajn,… A proto chci všem holkám poděkovat. Děkuju Lence, Petře, Báře, Emě, Jindře, Šárce, Míše, Míše, Michaele, Nicole, Jitce, Monice, Gábi, Vendule, Blance a Magdě. Moc děkuju! No, jestli chceš, můžeš mít online lekce s jednou z lektorek slowczech.

Jestli nechceš studovat s jednou z lektorek slowczech, můžeš studovat sám/sama doma s video kurzem “21 day grammar challenge“. Nebo můžeš studovat sám/sama doma s audio knihou “Learn Czech cases with stories“. Nebo teď máme verzi č. 3 “Big book of Czech = 100+1 stories“. Všechno je v e-shopu. Děláme pro tebe a pro tvoji češtinu fajn materiály. Všechno je na webu slowczech.

Ale jak jsem slíbila (promised), řeknu ti, jaký byl můj rok 2020. Jo, byl těžký. Přišel COVID. Ale já jsem věděla, že nic nemůžu změnit. Já jsem věděla, že je lepší se adaptovat. A tak jsem se adaptovala. Začala jsem na 100% pracovat online. A hlavně jsem začala rozvíjet (develop) slowczech. Slowczech je dnes úplně jiný oproti březnu 2020. A slowczech bude lepší a lepší. Připravuji nové materiály, například “50 most used verbs in dialogues” nebo “Manuál na tandem” nebo “Audio course for complete beginners” a “Logic in Czech in prefixes” nebo “Complementary materials for videos and podcast”… Mám hodně nápadů, já vím! Ale já fakt miluju svoji práci! Fakt miluju to, co dělám.

A jinak, jestli jsi viděl(a) video na YouTube “Jak jsme se stěhovali“, víš, že v prosinci jsme koupili dům. Wow. Další událost, které nemůžu uvěřit! Nehledali jsme dům stylem “Teď chceme dům!” Ale v září jsme poznali moc fajn lidi. A oni nám v říjnu zavolali: “Eliško! Máme pro vás dům! Musíte ho koupit!” No, a tak jsme ho koupili. Jestli chceš, udělám speciální epizodu o administrativě. Celý proces byl dlouhý a komplikovaný. Ale teď vím, jak koupit dům v České republice, hihi.

A jaký byl tvůj rok 2020? Já každý rok v prosinci přemýšlím, jaký byl můj rok. Píšu si, co jsem udělala. Píšu si, co se mi líbilo. Píšu si, co jsem se naučila. Píšu si, co teď umím líp. Podle mě je to důležité. Člověk myslí často na negativní věci. Je to normální, je to přirozené. Člověk zapomíná na pozitivní věci. Ale život je 50:50. Život je z půlky nahoře (to je pozitivní). A z půlky dole (to je negativní). Je důležité myslet víc na to “nahoře”. Je důležité myslet víc na pozitivní momenty v životě. Potom budeme šťastní.

Jak jsem říkala před chvílí: Miluju kontakt s lidmi. Podle mě je kontakt s lidmi to nejdůležitější v životě. Chci moc poděkovat kolegům, kteří jsou se mnou ve slowczech. Zaprvé můj partner Eloi, který je skvělý editor. On edituje všechna videa, on dělá všechny animace, on dělá všechny covers pro podcast a pro YouTube. Taky rád kreslí. A on dělá obrázky pro Instagram. Zadruhé, můj (teď už velmi velmi velmi dobrý kamarád) Ash. Ash je Brit, který bydlí v Oxfordu. Jestli máš newsletter od slowczech, minulý rok jsem posílala “Story of the new logo”. Ash je grafický designer a specialista na marketing, který udělal kompletní design pro slowczech. Ash udělal logo. Ash udělal strategii. Proto chci veřejně Ashovi poděkovat za všechno, co pro slowczech dělá. Mimochodem, ten krásný britský hlas, který slyšíš na začátku a na konci každé epizody, to je Ash… Díky moc, Ash! A díky tobě, fanoušku slowczech. Jsem opravdu moc moc ráda, že se učíš můj krásný český jazyk. Tak… měj se hezky a dál se uč česky!

Music credit:
Fesliyan studios (paid license), Birthday Song by McCloud Zicmuse, Mixkit Sound Effects Free License 

4 Comments

 1. Moc děkuji za poskytovaná videa o výuce češtiny. Sám jsem začal jazyk studovat, když můj syn šel studovat do vaší země.

  1. Ahoj Sergey,
   mockrát Ti děkuji za všechny komentáře, které píšeš na web slowczech.
   Jsem opravdu ráda, že píšeš a že ti slowczech pomáhá!
   Jen tak dál s češtinou 🙂
   Eliška

 2. Ahoj, Eliško! Sleduju váš kanál už přes rok, a chci vám poděkovat, protože hodně jste mi při studiu češtiny pomohly. Jsem z Ruska, můj manžel přeložen letos do Prahy z práce, a jedu spolu s ním. Na začátku nebylo pro mě učit český snadno, a právě díky SlowCzech se mi ten jazyk začal postupně líbit – poznala jsem, jak je krásný a zajímavý! Znám už český mnoha lépe a pokračuji poslouchát váš vynikající podkast, považuji ho za nejlepší podcast v češtině na intehnetu! Děkuji moc tobě a tvému týmu! 🙂

  1. Tanya,
   Wow, píšeš opravdu krásně. Úplně cítím, jak se ti čeština teď líbí. A jsem moc ráda, že můžu být součástí tvoji cesty 🙂
   Čeština je krásná a baví mě ukazovat její krásu dalším lidem. A vlastně díky tomu taky obohacovat jejich život.
   Díky za komentář.
   Eliška

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.