(199***) Lenka: Menstruace v češtině

Eliška: Ahoj, jak to jde? Dnešní téma je moc zajímavé, co? Lenka je fakt skvělá! Ještě jsi neviděl(a) Lenku? No tak se podívej na Instagram! Můžeš ji tam vidět skoro každý den ve stories a taky jednou za měsíc v IGTV. Ve slowczech máme teď  moc moc moc fajn lektorky. Víš, že teď spolupracuji se 16 lektorkami? Všechny je znám, spolupráci s nimi jsem si vybrala = tedy, chci s nimi spolupracovat, protože mají stejný mindset jako já a učí podobným stylem jako já. Jestli hledáš online lekce češtiny (individální nebo skupinové), podívej se na web slowczech do sekce Czech lessons. Potom se já a ty setkáme přes video, zeptám se tě na spoustu věcí a pak tě spojím s jednou s lektorek, které spolupracují se slowczech. Míša, Míša, Michaela, Petra, Bára, Ema, Jindra, Šárka, Nicole, Jitka, Monika, Gábi, Vendula, Blanka, Magda nebo Lenka, která pro tebe napsala dnešní epizodu o menstruaci. 

Lenka: Ahoj milí studenti, fanoušci a čtenáři Slowczech! Dnešní epizoda je taková… ženská. Jaká? Je ženská, je feminní. Dlouho jsem přemýšlela, jestli ji napsat. A proč ne? Já jsem otevřený člověk a zajímají mě různá témata.  Myslím, že tahle epizoda je primárně pro ženy, pro dívky, slečny a studentky, které se učí český jazyk. Pokud jsi ale muž, kluk, chlapec a student, určitě taky můžeš číst nebo poslouchat tuhle epizodu a naučíš se nějaká důležitá slovíčka pro svoji přítelkyni, manželku, lásku nebo třeba tchýni. Podle mě, je tahle epizoda důležitá, protože má slovíčka, která můžeš někdy potřebovat. Možná každý měsíc. 

tenké thin – Tenké je jako hubený. Hubený je člověk, tenká je věc. Tenká palačinka, tenký kabát, tenká vložka. 

umýt – to wash – Umýt můžeš nádobí v kuchyni, ale taky menstruační kalíšek. Menstruační kalíšek umyješ a můžeš ho použít znovu! 

Šetrné – gentle – Být šetrný k životnímu prostředí, k ekologii, je důležité. Menstruační kalhotky jsou šetrné k životnímu prostředí. 

Protéct  – leak out – Měla jsem tampón, ale protekla jsem. Tampón byl slabý. 

Zabrat – be effective – V dnešní epizodě slovo “zabrat” znamená mít učinek, začít fungovat. Když lék/medikament/prášek zabere už mě nic nebolí. Když zabere, už nemám bolesti.

křeče – cramps – Typický příznak menstruace jsou křeče. Křeče jsou bolesti břicha, au!

připomínat – to remind – Menstruace připomíná, že jsme ženy. Nebo taky můžu někomu něco připomínat. Například: Připomínám partnerovi, prosím, můžeš koupit chleba?

 

Menstruace. Jaká slova existují pro menstruaci? Mám menstruaci, mám svoje dny, dostala jsem to, mám to. Taky ženy říkají mám menses, periodu, měsíčky nebo mám krámy. Párkrát jsem slyšela frázi – sedla jsem si do jahod nebo mám jahody, hehe. Pokud jsi Marie, můžeš říct – tenhle týden jsem Bloody Mary!

Co potřebuje žena, když menstruuje, když má menstruaci?

Každá žena preferuje něco jiného. Hygienické potřeby jsou pro každou ženu moc důležité. Je důležité taky vědět, jak se jmenují. Nejpopulárnější jsou vložky nebo tampóny. Já vložky nemám ráda, jsou nepohodlné. Nejsou pro mě komfortní. Maximálně, na konci mojí periody, na konci mojí menstruace používám intimky. To jsou tenké vložky. Tampóny existují silné, extra silné, normální nebo slabé. Existuje taky menstruační kalíšek. Určitě jsi slyšela slovo menstruační kalíšek. To je silikonová věc, ten materiál se jmenuje silikon, která je šetrná k životnímu prostředí. Není jako tampón, můžeš ho umýt a použít znovu a znovu a znovu. Menstruační kalíšek musíš koupit na internetu, v obchodě jsem ho v České republice moc neviděla. Možná existuje v drogerii jako DM nebo Teta. Nevím proč, mně menstruační kalíšek nevyhovuje = není pro mě ideální. 

Nejlepší věc, nejlepší pomůcka pro menstruaci jsou pro mě menstruační kalhotky! Kalhotky, to jsou malé kalhoty. To je spodní prádlo. Spodní prádlo  je oblečení, které je pod prádlem/ pod oblečením. Spodní prádlo je typicky podprsenka a kalhotky. Znáš menstruační kalhotky? To je ta nejlepší věc! Jsou pohodlné, bezpečné, ekologicky šetrné a šetrné k tvému tělu! To je výhra! Když máš menstruační kalhotky, nemůžeš protéct. Já vím, to je trochu nepříjemné téma a taky nekomfortní situace. Ale jsme ženy, a to se může stát. 

Určitě víme, jak se cítíme, když máme menstruaci, měsíčky, menses. Mě bolí celé tělo, moc mě bolí břicho, mám křeče. Co mi pomáhá? V lékárně si kupuju kontryhelový čaj, to je bylinný čaj, ale ten musím pít celý den. Když piju čaj celý den, potom zabere. Když čaj zabere, funguje, nic mě nebolí. Když potřebuju pomoct hodně rychle, musím si vzít ibalgin. Ibalgin je ta růžová pilulka proti bolesti!

Pokud budeš mít zase příští měsíc měsíčky a budeš unavená a nebudeš mít dobrou náladu, je to v pořádku. Můžeš říct: „Promiň, mám svoje dny, potřebuju klid!“ Tvůj partner, přítel, manžel to musí pochopit. Někdy je to fakt trápení, ale na druhou stranu nám tento měsíční cyklus připomíná, že jsme zdravé ženy!

Máš často bolesti? Co děláš ty, když máš bolesti? Bolí tě moc břicho?  Byla tahle epizoda užitečná? Mluví tvůj doktor/gynekolog česky nebo anglicky? Pokud ano, napiš mi, prosím, tvůj feedback! Tvůj feedback je pro nás moc důležitý! Děkuju moc!

Tak, a to je konec, to je dneska všechno.  Měj se super, skvěle, krásně. Uvidíme se brzo? No, jasně!

Ahooooj!

Eliška: Mě břicho teď už moc nebolí, protože jsem se naučila poslouchat svoje tělo. Tělo reaguje na to, jak se chovám. Tělo je na mě ošklivé, když ho neposlouchám. A tělo je na mě hodné, když ho poslouchám. A co ty nebo tvoje partnerka? Jak Lenka říkala – napiš! Tvůj feedback pro nás moc důležitý. My, lektorky, které pro tebe tvoříme materiály, milujeme práci, kterou děláme. Moc nás baví ty materiály tvořit. Ale taky potřebujeme hodně energie a času. Jestli se ti líbí, co děláme a máš pár euro na účtě navíc – můžeš být patronem slowczech (to je patreon.com/slowczech). Chceme dál dělat kvalitní materiály zadarmo. A proto potřebujeme pár skvělých báječných veselých fanoušků, kteří budou naši patroni. A jestli nechceš být patronem, ale chceš trénovat češtinu víc, je tu 21 grammar challenge! Víc v e-shopu slowczech. Měj se hezky, uč se česky, čááu!

 

 

2 Comments

  1. Děkuju moc za článek na velmi důležité téma! Byla to zábava 🙂

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.