(196*) Eliška: Nový dům a už/už ne/ještě/ještě ne

Čau, jak se daří? Máš se fajn? Dneska pro tebe mám další trochu gramatickou epizodu. Ale nejdřív ti chci říct, že Lenka připravuje další IGTV. Na konci ledna Lenka na Instagramu vařila Live! = naživo. A tak na konci února bude Lenka znovu live! Chceš víc detailů? Sleduj (follow) Instagram slowczech.

Jaké je téma dnešní epizody? Nedávno jsem měla moc fajn lekci s mými dvěma studentkami. Jedna je Američanka a jedna je Němka a obě bydlí v Brně. A trénovaly jsme “už ne” a “ještě ne“. A potom mi holky řekly: “Eliško, nemůžeš na tohle téma udělat podcast?” A já jsem řekla: “To je skvělý nápad!” A tak pro tebe, milý fanoušků Slowczech, mám dnes tohle zajímavé téma. Co znamená , už ne, ještě, ještě ne? Nejdřív řeknu, co to znamená, a potom pro tebe mám příběh! Tak, jsi ready? Jdeme na to!


= already ( jsem unavená. je pozdě.)

Už ne = not anymore (Už nemám hlad. Už nechci pít.)

Ještě = still, more (Ještě jsem v práci. Musím dnes ještě nakoupit.)

Ještě ne = not yet (Ještě neumím dobře arabsky. Ještě nejsem připravená.)

tři týdny máme nový dům. Už nebydlíme v bytě. Teď máme krásný dům mimo Brno. Nejlepší na tom je, že je jenom 9 kilometrů od mojí práce. Takže když není led, jezdím na kole!

Ale musím říct, že stěhování ještě ne hotové. Ještě máme hodně věcí v krabicích. V obýváku jsou krabice. V garáži jsou krabice. Pod postelí jsou krabice. Krabice jsou ještě plné. Krabice ještě nejsou prázdné.

Víš, co teď už nemusíme dělat, když už nebydlíme v bytě? Už nemusíme platit nájem. Už nemusíme parkovat na ulici. Už nemusíme chodit do druhého patra. Už nemusíme být v kontaktu s majitelem bytu, když je nějaký problém. Protože všechno můžeme opravit sami. A protože všechno taky chceme opravit sami.

A co teď naopak můžeme dělat, když už nebydlíme v bytě? můžeme sedět na zahradě, protože máme zahradu. můžeme investovat do domu, protože je náš a chceme investovat. můžeme dát věci, které nepotřebujeme každý den, do garáže, protože máme garáž. můžeme opravovat našeho Landrovera doma, protože máme garáž.

A co ty? Už jsi dnes večeřel(a)? Nebo jsi ještě nevečeřel(a)? Co jsi dnes udělal(a)? Co jsi dnes ještě neudělal(a)? A co chceš dnes ještě udělat? Co máš ještě v plánu? Napiš mi do komentáře na www.slowczech.com a já ti odepíšu = já budu reagovat. A jestli máš nápad na další epizodu, napiš mi taky do komentáře. Ráda píšu epizody na přání (at your request). Ty si přeješ nějakou epizodu a já ji napíšu. Teda, ne všechno, například téma “děti a dětská konverzace na hřišti”,… to promiň, to ještě neznám a to ještě nemůžu psát. 

Tak, měj se hezky, uč se česky a čau! 

5 Comments

 1. Ahoj, gratuluji k novému domu a díky za dobrá episoda. Pro mne je to důležité, občas opakovat základní gramatika.

  Už jsem se dneska učil češtinu 😀. A co mám ještě v plánu? No jo, je neděle, a proto nebudu dělat nic moc…

 2. Ahoj Eliška, Velmi zajíma epizodu! Mám nápad. Chci, abys pro nas delala audio o slovech, která zní podobně.

 3. Dear Eliška,

  I like your slowczech.
  If I could suggest that you can speak faster because when we do the conversation with normal Czech on the street or at Urad,they don’t speak slowly.Lots of situation is they loss their patience when you speak slowly.
  I hope you can understand me.
  Wish u a good day
  Best regards
  Chuan

  1. Ahoj Chuan,
   díky za návrh a zpětnou vazbu.
   toto je beginner podcast, proto mluvím hodně pomalu 🙂
   A navíc filozofie slowczech je mluvení pomalu, bez angličtiny nebo jiného jazyka, z 99%. Mozek rozumí, jenom potřebuje víc času. Potom trénuješ rychlejší češtinu s lektorkou nebo s přáteli/kolegy/rodinou.
   Jestli chceš, poslechni si intermediate nebo advanced podcast, ty jsou rychlejší 🙂

   Eliška

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.